Fosseptik suları villaları yaşanmaz hale getirdi

Fosseptik suları villaları yaşanmaz hale getirdi

Bodrum Gündoğan beldesinin mavi bayraklı koyuna iki aydır, iki tatil sitesinin fosseptik suları boşalıyorMuğla Bodrum'un Gündoğan beldesinin Kızılburun mevkiinde, 145 villanın bulunduğu “Kırmızı Değirmen Sitesi” ile 134 villanın bulunduğu “Tunalı İnşaat ve Tatil Sitesi”nin ortaklaşa kullandığı ancak yetersiz kalan ve sızdıran fosseptik nedeniyle, atık sular iki aydır mavi bayraklı koyda denizine boşaltılıyor.
Foseptiğin denize boşaldığı ve kokudan durmanın mümkün olmadığı sahilde toplanan tatilciler, fosseptik sularının önce sahile, ardından denize akması nedeniyle birçok kişinin villalarını kapatarak gittiğini, bazılarının da evlerini satışa çıkardığını söyledi.

‘Cehenneme döndü'
Palm Resort Tatil Sitesi'nin yöneticisi Nedim Ayaroğlu (43), Kırmızı Değirmen Sitesi'nin fosseptik kanalına, üç ay önce Tunalı İnşaat Limited Şirketi tarafından tamamlanan villaların fosseptiğinin de bağlandığını, kapasitenin aniden artması nedeniyle iki aydır taşan foseptik sularının önce sahile, ardından denize aktığını belirtti. Defalarca valilik, kaymakamlık, jandarma, belediye, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'ne şikâyette bulunmasına karşılık bir sonuç alınamadığını belirten Ayaroğlu, şunları söyledi:
“Belediye tutanak tutup, her iki siteye 6 bin lira ceza kesti. Çevre ve sağlık açısından büyük tehdit oluşturan rezaleti hiçbir kurum önleyemedi. Fosseptik suları denize akarken çektiğimiz fotoğraf ve görüntüleri ilgili kurumlara ilettik. Sahilin ve denizin rengi değişti. Burası, temiz denizi, mavi bayrağıyla ünlü cennet bir sahildi ama artık cehenneme dönüştü.”

Evlerde kapalı kaldılar
Beş yıl önce satın aldığı villaya Rusya'dan tatile gelen üç çocuk annesi Tatiana Buhraba Ulanova (44), tepkisini şöyle dile getirdi:
“Bodrum'un en temiz denizi diye satın aldığımız villada yaşam kâbusa döndü. İki aydır denize giremiyoruz. Sitemizin havuzunu ve sosyal tesislerini pis koku nedeniyle kullanamıyoruz. Yaz ortasında evlerde kapalı kaldık.”

Gazetecilere saldırı
Sahildeki iskelelerde tek bir insanın bulunmadığı öğle saatlerinde, pis suların sahile ve denize akmaya devam ettiği, kokusunun 500 metre uzağa kadar ulaştığı görüldü. Site yöneticileriyle görüşmek isteyen DHA muhabirleri, foseptikten denize akan pis suları görüntüledikten sonra, şantiye şefi ve site yöneticisi Ümit Toprak'ın müdahalesine maruz kaldı. Jandarma, gazetecileri gözetim altında belde dışına çıkardı.

‘Villaları satmakla iş bitmiyor'
MHP Gündoğan Belediye Başkanı İbrahim Bilgi, siteler için yasal işlemlerin yapıldığını, para cezalarının verildiğini, sorunun devam etmesi durumunda sitelerin mühürlenebileceğini belirterek, “Yüz binlerce dolarlık villaları yapıp satmakla işin bitmediği ortada” dedi.

YAŞAR ANTER/Milliyet

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Mavi bayraklı koya fosseptik dökülüyor


Bodrum'un Gündoğan beldesi Kızılburun Mevkii'nde 145 villanın bulunduğu ‘Kırmızı Değirmen Sitesi' ile ‘Tunalı İnşaat ve Tatil Sitesi iki aydır fosseptiğini denize boşaltıyor! Denize giremeyen,  çocuklarında oderi hastalıkları başgösterdiğini anlatan komşular öfkeli.
İnşaat mühendisi ve site yöneticisi Nedim Ayaroğlu'na göre sorun, Kırmızı Değirmen'in fosseptik kanalına, üç ay önce Tunalı İnşaat tarafından tamamlanan villaların fosseptiğinin de bağlanması. Kapasite aniden artınca taşan fosseptik suları önce sahile, ardından denize aktı. Defalarca Valilik, Kaymakamlık, jandarma, belediye, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'ne şikâyette bulunmasına karşılık sonuç alamadıklarını söyleyen Ayaroğlu “Burası temiz denizi, mavi bayrağı ile ünlü sahildi. Ama artık cehenneme dönüştü.”
DHA muhabirleri de öğle saati olmasına rağmen iskelenin bomboş olduğunu, pis suların sahile ve denize aktığını, kokununsa  500 metre uzaktan hissedildiğini gözledi.  Görüş almak isteyen DHA muhabirleri, site yöneticisi Ümit Toprak'ın müdahalesine maruz kaldı. Jandarma gazetecileri belde dışına çıkardı.  MHP'li Belediye Başkanı İbrahim Bilgi ise “Gereken işlem yapıldı. Cezalar verildi. Yasal süreci başlattık, sürdürüyoruz” dedi.
Radikal


Muğla İl Müdürlüğü, fosseptiği akan siteye ceza uyguladı
Muğla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Bodrum'un Gündoğan beldesindeki mavi bayraklı koya, fosseptiği akan iki siteye 62 bin 124 TL para cezası uyguladı

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, beldedeki 145 villadan oluşan Kırmızı Değirmen Sitesi ile 134 villadan oluşan Tunalı İnşaat Tatil Sitesi, Muğla Çevre ve Orman İl Müdürlüğünce denetlendi.

Denetimler, basından gelen fotoğraf ve video çekimleri sonucunda fosseptiklerinde taşma olduğu tespit edilen iki siteye ayrı ayrı Çevre Kanunu kapsamında 31 bin 62'şer TL idari para cezası uygulandı. Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, idari yaptırım karar ve tebligat metninde, ilgili sitelere olumsuzluğun giderilmesi için 15 gün süre verdi. Bu sürede sorunun giderilmemesi halinde kapatma işleminin yapılacağı bildirildi.

Yetkililer, konuyla ilgili İl Çevre ve Orman Müdürlüğüne herhangi bir şikayet gelmediğini, sorunun öğrenilmesinin ardından söz konusu sitelere hemen işlem yapıldığını belirtti.
AA