Fransa'da konut alana 20 bin euro destek var

Fransa'da konut alana 20 bin euro destek varTürkiye'de faizlerin çok yüksek olduğunu belirten TEB UCB Mortgage Danışmanlığı Genel Müdürü Michel Thebault, Fransa'da ilk evini alanlara yıllık yüzde 1 faizle 20 bin euro ek kredi verildiğini açıkladı.


TEB UCB Mortgage Danışmanlığı Genel Müdürü Michel Thebault, Türkiye'de konut kredisi faizlerinin çok yüksek olduğunu belirterek, "Ücretlilerin maaşı maalesef meydanda. Ve hiçbir zaman da maaşlara yüzde 40-50 zam olamayacağına göre, konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına düşmesi şart" dedi. Kişilerin gelirlerinin en az üçte birini konut kredisi taksiti için ayırması gerektiğini kaydeden Thebault, "Kredi alan kişinin 1000 YTL taksit ödeyebilmesi için en az 3 bin YTL geliri olması lazım" diye konuştu.
Fransa'da faizlerin düşük olmasının yanı sıra hükümetin ev sahibi olmak isteyenlere teşvik sağladığını ifade eden Thebault, şunları söyledi:
"Fransa hükümeti ilk defa ev alan kişileri, 15-20 bin euro tutarında yıllık yüzde 1 faizli ek krediyle teşvik ediyor. Zaten konut kredisi faizleri yıllık yüzde 4.6 gibi düşük bir seviyede. Birbuçuk yıl önce daha da düşük, yıllık yüzde 3.5 seviyesindeydi. Türkiye'de ise konut kredisi faizi yıllık yüzde 16. Çok yüksek olduğu için yıllık faizi söylemeye korkuyoruz, o nedenle aylık faizlerle konuşuyoruz. Öte yandan Fransa şimdi de konut kredisi faizlerini vergiden düşürmeye hazırlanıyor."'Subprime tamamen kumar'
Fransa'nın yanı sıra ABD'de ortak oldukları bankalarda bile düşük gelirlilere yüksek faizli konut kredisi (subprime kredi) kullandırtmadıklarını belirten Thebault, şöyle konuştu:
"Biz subprime kredi vermiyoruz. Taksitlerini düzenli olarak ödeyebilecek kişilere kredi vermeyi tercih ediyoruz. Subprime müşterileri zaten ödeyememe ihtimali olan insanlar. Bu tamamen bir kumar. Kaybetme ihtimali çok yüksek. Bu kumara girebilmek için çok önemli bir ipotek garantisi olduğuna ve konut sektörünün çok gelişeceğine inanmanız lazım. Müşteri borcunu ödeyemediği zaman konutu satarak değerlendirmek mümkün. Ama biz emlakçı değiliz."
Fransa'da subprime kredilerin payının toplam konut kredileri içinde yüzde 1'e bile ulaşmadığını belirten Thebault, "Subprime, tamamen ABD'nin popülist yaklaşımının bir ürünü. Marjinal bir kredi türü. Kesinlikle Avrupalı değil. Zaten müşterilerimiz de subprime kredi istemiyor" dedi.'Değişken faizden çekiniyorlar'
Fransa'da konut kredilerinin yüzde 90'ının sabit faizli olduğunu belirten Thebault, "Türkiye'de değişken faiz daha çok yeni. O nedenle müşterilerimiz çekiniyor. Ama Türk insanı yeniliklere açık. İleride değişken faize ilgi olabilir" dedi.35 milyar euro kredi hacmi var
Thebault, mortgage danışmanlığı şirketi olan UCB'nin dünyada 13 ülkede, 2 bin 400 çalışanıyla faaliyet gösterdiğini ve 35 milyar euro'luk kredi hacmine sahip olduğunu söyledi. Türk Ekonomi Bankası'yla ortak olan BNP Paribas'ın iştiraklerinden UCB'nin, Türkiye'de TEB UCB Mortgage Danışmanlığı şirketi adıyla faaliyet gösterdiğini kaydeden Thebault, şirketin kurulduğu 2007 nisan ayından bu yana Türkiye'de 15 milyon YTL'lik kredi hacmine ulaştıklarını söyledi.


'Mortgage yasası çok karışık'


Türkiye'deki İpotek Finansmanı Yasası'nın konut kredilerinin gelişmesi için çok önemli bir adım olduğunu kaydeden Thebault, "Yasayı okudum ama kimseye, özellikle de müşterilere kesinlikle tavsiye etmem, çok karışık" dedi.


Fonların sakin limanı


Subprime'ın dünyada çok büyük bir payı olmadığını ancak ikincil piyasalarda global bir etki yarattığını belirten Thebault, "Bütün ülkeler kredi bulmakta zorlanıyor. 2008'in ikinci yarısından itibaren bu sorun aşılacak ve Türkiye ikincil piyasa mevzuatını çıkarırsa mortgage fonları için sakin bir liman olacak" dedi.


(Milliyet)