Fransa'nın Şanzelizesi Akaretler'e geliyor!

Fransa'nın Şanzelizesi Akaretler'e geliyor!

2008 Şubat sonu açılması planlanan 50 milyon dolarlık Akaretler Projesi'nde yabancı markalar belirlenmeye başladı. Beymen grubu ile ise imza atıldı.. Akaretler Türkiye'nin Şanzelizesi oluyor.


Konsept olarak kendilerini 'neobohem' bir yaşam merkezi olarak tanımlıyorlar. Tarihi ve çağdaş yaşamı birleştiren bir oluşum... Avant-garde ve sıradışı markaların karması Diğerlerine benzemeyen, kesinlikle özgün yepyeni bir yaşam alanı; Akaretler Projesi... Yurtdışından tanıdığımız, yanı başımızda olsun istediğimiz aksesuvardan kişisel ürünlere kadar özgün markaların yanı sıra, bir Avrupa kentine yakışan nitelikte kafeler ve restoranlarla bezenecek bu yeni "mahalle" adeta kent içinde bir kent niteliği taşıyacak. Evet, ünlü işadamı Serdar Bilgili, Akaretler Projesi'ni bu şekilde anlatmıştı. Proje bitmek üzere Bir aksilik olmazsa, müşterilerine 2008'in şubat sonunda açılacağı söyleniyor. Şu sıralar iki restoran ile görüşülüyor. 35 mağazanın olacağı yerlerin çoğu dünyaca ünlü markalara verildi bile. Beymen Grubu'nun içinde yer alan, Akaretler'de monoshoplar'ı açılması planlanan markaların bazıları Cornelliani, Sergio Rossi, Alberta Feretti, Jimmy Choo, Bottega Venetta, Berlutti Marni, Paul Smith, Marc Jacobs, Marc by Marc Jacobs, Etro, D-squared, Lanvin ve Fred Perry. Ayrıca Beymen dışında burada açılacak mağazaların bazıları, Haaz, Nux, Mandarin Duck, Sevan Bıçakçı, 1930 Antika Restoran olarak ise bir tek "Spice Market" ile anlaşıldı. Şimdi iki tane de yerli çok iyi konsept planlanıyor ve herkesle görüşme yapılıyor.

Evlere 24 saat "W" hizmeti

135 odalı W Hotel, Avrupa'daki ilk otelini ekim ayında hizmete açacak. 50 milyon dolara mal olacak Akaretler Projesi ile birlikte dünyaca ünlü gözde SPA merkezlerinden biri de İstanbul'a merhaba diyecek. Projede 135 odalı W Hotel dışında, 35 mağaza, otelden hizmet alan 80 konut, SPA, kafe, restoran ve barlar, ofisler, Atatürk Müzesi, 450 araba kapasiteli kat otoparkı, beş noktada valet-parking bulunuyor. Hotiç Ailesi, Oğuz Satıcı, Selma Türkeş, Yücel Çelik gibi isimlerin konut satın aldığı, 6 bloktan oluşan evlere 24 saat W'dan room servis, house-keaping, concierge ve valet hizmeti verilecek. 35 adet markanın yer alacağı proje, Paris'in Marais semti veya New York Soho bölgesi tarzında "mahalle" olgusunun sıcaklığından oluşuyor. Ayrıca İstanbul'da ilk defa gece yarısına kadar alışveriş yapma imkanı sunuluyor.

 

TAMAMI 55 bin metrekare olacak olan yatırımda; W Istanbul'un yanı sıra, büyüklükleri 40- 210 metrekare olan toplam 80 adet çatı ve bahçe dubleksi ile birlikte tek katlı dairelerin ve stüdyoların yer alacağı kompleks, 450 otomobil kapasiteli otoparkı olacak. Akaretler Sıraevler Grubu, Sultan Abdülaziz tarafından 1870'lerde Dolmabahçe Sarayı'nın önde gelen ağaları için inşa ettirildi. İstanbul'un ilk mimari kararlarını da içeren Moltke Planı'na göre yeni kent dokusu oluşumu Dolmabahçe çevresinden başlamalıydı. Beşiktaş, Teşvikiye ve Maçka güzergâhı düzenlenirken açılan geniş yolların esinlendirdiği yerleşme modeli için de sıraevler gerçekten çok uygun bir öneriydi.

(Sabah)