Gabriel Manastırı'na bir dava da Hazine'den

Gabriel Manastırı'na bir dava da Hazine'denMor Gabriel Manastırı son dönemde, hakkında açılan davalarla Avrupa'nın gündeminden düşmüyor.


Erdoğan önceki gün Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde Mardin'in çok dinli ve kültürlü yapısını överken "Ulucami'den, Kasımiye Medresesi'nden aldığımız mesajla, Deyrulzafaran Manastırı'ndan, Mor Gabriel Manastırı'ndan gördüklerimizle, medeniyetleri buluşturmaya çalışıyoruz" demişti. Başbakan'ın örnek gösterdiği Mor Gabriel Manastırı son dönemde, hakkında açılan davalarla Avrupa'nın gündeminden düşmüyor. Bölgede yapılan kadastro çalışmaları sırasında arazi tartışmaları alevlenince konu yargıya taşındı. Manastıra komşu üç köyün muhtarları, manastır idaresinin 100 hektar ormanlık alanı, çevresini duvarlarla çevirerek işgal ettiğini öne sürüyor.
Manastır idaresi bu davayla uğraşırken bir dava da Hazine tarafından açıldı. Hazine, Manastır topraklarının bir bölümünün tarıma uygun olmadığını, bu nedenle devlet tasarrufuna geçmesi gerektiğini belirterek 29 Ocak'ta buralara ihtiyati tedbir konulmasını istedi. Bu davanın duruşması 4 Mart'ta yapılacak.

Radikal

İlgili haber

Arazi davasına AB el koyuyor