Galataport'a teklif veren Sami Ofer evinde ölü bulundu!

Galataport'a teklif veren Sami Ofer evinde ölü bulundu!

  İranla bağlantıları yüzünden adı büyük bir skandala karışan ve geçtiğimiz günlerde ABD tarafından kara listeye alınan İsrailli ünlü işadamı Sami Ofer, evinde ölü bulundu. Ofer, 2005 yılında Galataport ihalesine teklif vermesiyle Türkiye'de de gündeme o

 

İsrail'in Kanal 10 televizyonu, İran ile iş bağlantıları skandalının  merkezindeki işadamı Ofer'in bugün Tel Aviv'deki evinde ölü bulunduğunu duyurdu.

89 yaşında hayata veda eden Sami Ofer, Forbes dergisine göre İsrailin en zengin iş adamıydı ve dünyanın en zenginleri sıralamasında 79'uncu sırada yer alıyordu.  Oferin mal varlığının 10 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Oferin ölüm nedeni hakkında detay verilmedi.

ABD geçen ay İrana petrol taşıma tankeri satmakla suçladığı Ofer Kardeşler Grubuna yaptırım kararı almıştı. Şirketin sahipleri arasında yer alan Sami Ofer ve kardeşi Yuli iddiaları yalanlamıştı.

ABD KARA LİSTEYE ALMIŞTI

Türkiyede 2005 yılındaki Tüpraş özelleştirmesi ve Galataport projesi sırasında adı duyulan İsrailli Ofer Grubu, ABDnin kara listesine girmişti.

Ofer Grubu ise kararın ardından bir açıklama yayınlayarak İrana tanker sattıkları iddiasını yalanlamıştı. Karar gereği, Oferlerin ABD ile ticareti kısıtlandı.Grubun ABD Export-Import Bankasından 10 milyon doların üzerinde kredi alması ve ABDden ihracat lisansı temin etmesi yasaklandı.

GALATAPORT VE TÜPRAŞ'LA TANINMIŞTI

Oferler, 2005 başında Türkiyede Tüpraşın özelleştirilmesi sırasında kimsenin haberi olmadan şirketin yüzde 14.76lık hissesini Özelleştirme İdraesinden satın almalarıyla isimlerini duyurmuşlardı. Hisseleri 446 milyon dolara alan Oferler, 6 ay sonra Koç Grubunın Tüpraşı toplam 8.11 milyar dolar bedel üzerinden ihaleyle satın almasının ardından, ellerindeki hisselerin değerinin bir anda 1.2 milyar doları bulmasıyla bir servet kazanmışlardı.

Ofer, 2005 yılında yapılan Galataport ihalesine Türk ortağı Mehmet Kutman ile 4.3 milyar dolarlık teklif vermiş ve ihaleyi kazanmıştı. Ancak ihale, Danıştay'ın imar planına yönelik kararından sonra 2006'da iptal edilmişti.

HÜRRİYET