Galatasaray Adası'nın kaderi belirlendi!

Galatasaray Adası'nın kaderi belirlendi!

Galatasaray Genel Kurulu, Galatasaray Adası'nın kaderini belirlemek için olağanüstü toplandı. Yapılan oylama sonucunda Galatasaray Adası'nın sosyal tesis olarak kullanılması kararı çıktı.


Galatasaray Kulübü Genel Kurulu, kira sözleşmesi 30 Kasım'da sona erecek Galatasaray Adası'nın yeni dönemde nasıldeğerlendirileceğini karara bağlamak üzere olağanüstü toplandı.Genel Kurul, Ada'nın sosyal tesis olarak kullanılmasını oy çokluğu ile kabul etti.


SABAH TOPLANDILAR

Türk Telekom Arena'da çoğunluğa bakılmaksızın başlayan olağanüstü genel kurulun pan başkanlığına Metin Ünlü seçilirken, kulüp başkanı Dursun Özbek ile yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.Genel kurul gündeminde Galatasaray Adası'yla ilgili olarak, kulüp üyeleri, aile bireyleri ile onların yakınları ve konuklarına,sporculara, kulüp tüzüğünde belirtilen koşullar içinde sosyal tesis olarak kullanılması ya da gelir sağlamak amacıyla, üyelerinbir kısım haklarının da saklı kalmasını sağlayarak, 11 Temmuz 2015 tarihli olağanüstü genel kurul toplantısında alınankararlar dairesinde üçüncü kişilere kiralanarak, tahsis ederek veya işletme sözleşmesi ile işlettirilmesi seçenekleri yer aldı. Genel kurulun ilk bölümünde yer alan üye sayısının 417 olduğu duyuruldu. Olağanüstü genel kurulun basına kapalı olarakgerçekleştirilmesi yönünde verilen önerge yapılan oylamanın ardından reddedildi.


Toplantının başlangıcında kürsüye gelen Dursun Özbek, Fransa'da yaşanan terör saldırılarını kınadıklarını belirterek, buüzücü olaydan duydukları üzüntüyü dile getirdi. Dursun Özbek, çok önemli bir olağanüstü genel kurul gerçekleştirdiklerini belirterek, Galatasaray Adası'nın gelecekte kullanımıyla ilgili üyelerin tercih edeceği yönde çalışacaklarını söyledi. Çok önemli bir konuyla ilgili olağanüstü genel kurul gerçekleştirdiklerini aktaran Özbek, "Galatasaray Adası, bildiğiniz gibi İstanbul Boğazı'nın ortasında çok kıymetli bir gayrimenkul. Bu çok kıymetli değerimiz, yıllar boyunca hep polemiklere neden olmuş ve tartışılmıştır. İşletme şekli hiçbir şekilde beğenilmemiştir. Bugün kritik bir dönemeçteyiz. 


"BÜYÜK ÇABA SARF EDECEĞİZ"

Adanın kira sözleşmesi 30 Kasım itibarıyla sona eriyor. Burada stratejik bir karar alınması gereği var" diye konuştu.Adanın gelecek dönemde kullanım şekliyle ilgili olarak, buranın asıl sahibi Galatasaray Genel Kurulu'nun görüşünebaşvurduklarını anlatan Özbek, şunları kaydetti: "Buradan çıkacak kararın, başkanı olduğum yönetim tarafından uygulanmasıiçin büyük çaba sarf edeceğiz. Bildiğiniz gibi genel kurulun gündemine sunduğumuz iki seçenek var. Neden iki seçenek varÇok net. Ada her zaman Galatasaraylıların dikkatini çekmiş ve hoşnutsuzluklar olmuştur. Çözülmesi gereken kronikleşmiş birkonu. 'Nasıl bir yöntem seçilirse tatmin olunur' diye düşünerek, genel kurul üyelerinin nabzını tuttuk. Muhtelif görüşler çıktı.İki başlıkta bunları bir araya getirmeye çalıştık. Birinci görüş, sosyal tesis olarak işletilmesi yönünde. Kalamış Tesisleri örneği gibi. 


Benzer tarzda buranın işletilip, kulüp üyelerinin, sporcuların istifade etmesi isteniyor. İkinci görüş ise adanın ekonomikdeğerine bağlı olarak, üyelerin yine maksimum istifade edeceği şekilde, kulübe de gelir getirecek bir uygulamaya gidilmesi.Bu iki görüşten hangisini uygulayacağımız, hangisinin peşinden gideceğimiz konusunda, adanın sahibi genel kurulun görüşü çok önemli."


"MEVCUT İŞLETMECİ TAHLİYE EDİLECEK"

Dursun Özbek, üyeler hangi yönde karar alırlarsa alsınlar, Galatasaray Adası'nın mevcut işletmecisinin tahliye edileceğinisöyledi."Açıklıkla belirtmek istiyorum ki, her koşulda ada bugünkü şeklinden arındırılacak, mevcut işletmeci tahliye edilecek"ifadesini kullanan Özbek, "Bütün hukuki araçları kullanarak, hukukun gösterdiği yolda ilerleyerek adayı geri alacağız. Adanın,Galatasaray üyelerine ve tüzükte belirten kişilere hizmet etmek üzere en iyi şekilde işletmesini yapmak niyetindeyiz.İşletmeye verilmesi halinde de mevcut işletmeci yine tahliye edilecek" değerlendirmesinde bulundu.Adayla ilgili mevcut kontratın, işletme sözleşmesinin kimseyi tatmin etmediğini aktaran sarı-kırmızılı kulübün başkanı, "Heriki tercihte de işletmeci için tahliye söz konusu. Ödün verme niyetinde değiliz. Yeniden kiraya verilmesi durumunda daüyelerin maksimum menfaatleri ve kullanma hakları gözardı edilmeksizin, yine çok şeffaf uluslararası bir ihale açılarak, enyüksek maddi getiriyi sağlayacak bir tarz benimsenmektedir" şeklinde konuştu.


"İKİ TERCİHE DE EŞİT MESAFEDEYİZ"

Dursun Özbek, Galatasaray Adası'nın gelecekte nasıl değerlendirileceği konusunda genel kurul üyelerine sunulan iki tercihede eşit mesafede olduklarına vurgu yaptı.Genel kurulun kronikleşmiş bir sorun haline gelen konuyla ilgili çözüm yolu bulacağını anlatan Özbek, "Genel kurulun kabuledeceği çözüm şeklinin en büyük savunucusu olacak ve sonuca en hızlı şekilde gidilmesi yönünde çalışmalarımızısürdüreceğiz. Yönetim olarak iki tercihe de eşit mesafedeyiz. Genel kurulun bize önereceği çözümün savunucusu olacağım"şeklinde görüş bildirdi.Dursun Özbek'in konuşmasının ardından yönetim kurulu üyesi Eşref Alaçayır, adanın geçmişten bugüne kullanım süreciyleilgili kısa bir sunum gerçekleştirdi.Hürriyet