25 / 06 / 2022

Galatasaray Üniversitesi'nde restorasyon başladı!

Galatasaray Üniversitesi'nde restorasyon başladı!

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ertuğrul Karsak, 3.5 yıl sonra başlayan restorasyon için çok heyecanlı olduklarını söyledi.İstanbul’daki Galatasaray Üniversitesi’nin 22 Ocak 2013’te çıkan yangınla kullanılamaz hale gelen 142 yıllık tarihi binası nihayet yenileniyor. Galatasaray Eğitim Vakfı’nın yaptığı duyuruya göre, restorasyonun birinci etabı için, 25 Mayıs’ta Gürsoy Grup Restorasyon San. Tic. AŞ ile imzalanan sözleşme uyarınca, Dr. Sinan Genim mimarlığında 31 Mayıs itibariyle restorasyon çalışmalarına başlandı. Bina, Birinci Grup Kültür Varlığı statüsünde olduğundan tadilat için Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun da onayı gerekiyordu. Üniversite yönetimi restorasyon işlerini bir protokolle Galatasaray Eğitim Vakfı’na devretmiş, İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu daha önce vakfın sunduğu projeyi kabul etmediği için tadilat gecikmişti.


RESTORASYON 20 AY SÜRECEK

Çalışmalar için “Heyecanla beklediğimiz bir gelişmeydi” diyen Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ertuğrul Karsak, süreci şöyle anlattı: 

“Restorasyon projesinin kurul tarafından onaylanması oldukça uzun sürdü. Yangın 22 Ocak 2013’te olmuştu. Rektörlüğe başladıktan sonra ilk işim bu revize projenin hazırlanmasıydı. Kurulun birtakım istekleri söz konusuydu. Biz bir revize proje hazırlattık. Proje 14 Ocak 2016’da onaylandı. Birinci etap çalışmaları 8 ay sürecek. Restorasyonun tamamlanması için 20 ay süre öngürülüyor.”


Hürriyet