08 / 12 / 2023

Galatasaray'ın Seyrantepe'si için TOKİ'den Talu'ya onay

Galatasaray'ın Seyrantepe'si için TOKİ'den Talu'ya onay

TOPLU Konut İdaresi, (TOKİ) Galatasaray'ın kullanımına sunulmak üzere Seyrantepe'de yapılacak spor kompleksinin ihalesinde en iyi teklifi Eren Talu-Alke İnşaat'a onay verdi. 


 
TOKİ'ye 234.5 milyon YTL ödemeyi ve projenin toplam gelirinin 777.7 milyon YTL olmasını teklif ederek ihaleyi kazanan Eren Talu-Alke, idareye toplam gelirden de yüzde 0 pay öngörmüşken, onay aşamasında  TOKİ  yönetiminin bastırmasıyla bu oran yüzde 7 olarak belirlendi.


111'LERLE BAŞLAMIŞTI: Eren Talu-Alke ortaklığı, bir önceki ihalede 111 milyon 111 bin 111 YTL'lik toplam geliri öngören teklif vermişti. İhalenin iptal edilmesinden sonra son ihaleye 777 milyon 777 bin 777 YTL'lik ana teklifle giren Eren Talu, "111'ler bana uğurlu gelmedi. O yüzden bu kez 777'leri seçtim" demişti.


YENİ ORTAK ALABİLİR: Galatasaray için "mali kurtuluş efsanesi"ne dönüşecek Seyrantepe ihalesinde ilk kazmanın vurulması, bundan sonra Eren Talu'nun ne kadar hızlı davrandığına bağlı olacak. TOKİ'den onayı aldıktan sonra bir yandan hazırlık çalışmalarını başlatan Eren Talu'nun diğer taraftan da kendine ortak arayışına girdiği belirtildi. Talu'nun ihalede ortağı gibi görünen Alke'nin sadece karnesinden yararlandığı, ortaklığın bundan sonra sürmeyebileceği ifade edildi.


ARTIK İPTAL OLMAZ: TOKİ yetkilileri, "Rakip takımların yönetimlerinden Seyrantepe projesini sık sık itirazlar geliyordu. Bu aşamada dava açma girişimi olursa, ihalenin iptali gündeme gelebilir mi?" sorusu üzerine şunları dile getirdi: "Herşey hukuka uygun yürüdü. Böyle bir beklentimiz yok. Bu aşamadan sonra ihale iptali ancak Eren Talu'nun işi gerçekleştirememesi halinde gündeme gelebilir. Talu'nun böyle bir duruma düşeceğini de sanmıyoruz."


Ali Sami Yen 'kentsel sosyal' alan oluyor


PROJE kapsamında, Ali Sami Yen Stadyumu'nun bulunduğu 34 bin 640 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde "Kentsel Sosyal Altyapı Alanları"nın yapılması karşılığında Seyrantepe arazisi üzerinde spor kompleksi kurulacak. 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 4 bin 500 araçlık otoparktan oluşan spor kompleksi inşaatı yapılarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredilecek.


Seyrantepe ihalesinde kimin teklifi nasıldı


Eren Talu-Alke İnşaat: TOKİ'ye 234 milyon 567 bin 890 YTL, toplam gelir payı tutarı 777 milyon 777 bin 777 YTL, idare payı yüzde 7.


Sembol ve BF Global Ortak Girişim Grubu: TOKİ'ye 150 milyon 100 bin YTL, toplam gelir tutarı 1 milyar 596 milyon YTL, idare payı yüzde 7.2.


Kuzu İnşaat: TOKİ'ye 130 milyon 816 bin YTL, toplam gelir payı 640 milyon YTL, idare payı yüzde 20.44.


(Hürriyet)

Geri Dön