Gayrimenkul gelir vergisi beyannamesinde yarın son gün!

Gayrimenkul gelir vergisi beyannamesinde yarın son gün!

2015 takvim yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresi yarın sona eriyor. Mükellefler, GİB internet sitesinden 'hazır beyan sistemi' ile de kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları için beyanname verilebilecek.


2015 takvim  yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresi yarın mesai  bitiminde sona eriyor. Mükellefler, GİB internet sitesi üzerinden 'hazır beyan sistemi' ile de kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları  için beyanname verilebilecek


Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca daha önce 25 Mart olarak belirlenen, 2015 takvim yılına ait yıllık gelir vergisi beyannameleri verme  süresi yarın mesai bitimine kadar uzatılırken, mükelleflerin elektronik ortamda  da beyannamelerini gün sonuna kadar gönderebilmeleri mümkün olacak.


Buna göre, kira, ücret, menkul sermaye geliri ile diğer kazanç ve  gelirler için internet üzerinden "hazır beyan" sistemi aracılığıyla beyanname verme süresi de yarın sona erecek.


Maliye Bakanlığınca hazırlanan hazır beyan sistemi ile vatandaşlar  başta kira geliri olmak üzere, ücret, menkul sermaye geliri ile diğer kazanç ve  gelirler için internet üzerinden kendi adlarına hazırlanan beyannamesini  görüntüleyerek, onaylayabilecek veya gerekli değişiklikleri yapabilecek. 


Sistemle ilgili alanlardaki vergi hesaplamaları otomatik yapılacak. Hazır beyan sisteminden yurtdışında yaşayan vatandaşlar da yararlanabilecek.


Mükellefler, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden  vergi dairesi şifresi veya güvenlik sorularını cevaplayarak sisteme giriş  yapabilecek.


MilliyetHaber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


2015 yılına ait gelir vergisi beyannamaleri verme süresi yarın (31 Mart) mesai bitiminde doluyor.


Kira, ücret, menkul sermaye geliri ile diğer kazanç ve gelirler için  internet üzerinden “hazır beyan” sistemi aracılığıyla beyanname verme süresi de yarın sona erecek. Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan hazır beyan sistemi ile vatandaşlar gelirlerini internet üzerinden onaylayabilecek ya da gelirleri üzerinde değişiklik yapabilecekler.


Sözcü