Gayrimenkul piyasasındaki gerileme FED'i etkiler mi?

Gayrimenkul piyasasındaki gerileme FED'i etkiler mi? Gayrimenkul piyasasındaki gerileme FED'i etkiler mi?

ABD Merkez Bankası'nın (FED) dün başlayan faiz toplantısı bugün sona erecek.Piyasalar merakla Türkiye saati ile 21.15'de açıklanacak faiz kararını bekliyor.

Faiz politikaları ile piyasaya yön veren FED'in bugünkü toplantısı ile ilgili beklentiler faiz oranlarının değiştirilmeyeceği yönünde. FED, 29-30 Nisan tarihlerinde yaptığı son toplantıda faizleri çeyrek puan indirerek yüzde 2.00 seviyesine çekmişti. Ancak faiz kararının ardından yapılan açıklamada, bu indirimin bir süre için son indirim olabileceğinin işareti gelmişti.

Gayrimenkul piyasasındaki gerileme tüketici güvenindeki düşüşü gösteriyor

Uzmanlar, özellikle gayrimenkul piyasasında yaşanan gerilemeye ve tüketici güvenindeki düşmeye işaret ederken, bu durumun faizlerin değiştirilmesini engelleyeceğini düşünüyor. Öte yandan ABD ekonomisindeki enflasyon baskısı da FED'in yeni bir hareket yapma ihtimalini zorlaştırıyor.

FED'in haziran toplantısından bir değişiklik kararı çıkmayacağını öngören analistler, daha sonraki hamleler için ise faiz artırımı ihtimaline dikkat çekiyor.

Özellikle enflasyonla mücadele için olası yeni hamlenin faiz artışı yönünde gerçekleşebileceğini kaydeden uzmanlar, şu ifadeleri kulanıyor:

"Ancak bu sefer de ekonomik büyüme ile ilgili problemler çıkacak. Bir taraftan yüksek petrol fiyatlarının yarattığı baskı, diğer yandan ekonominin yavaşlattığı çarklar FED'i zor durumda bırakıyor."

FED'in bugünkü toplantısından faiz değişikliği beklenmese de arkasından gelecek açıklama son derece önemli. Uzmanlar, FED'in açıklamada kullanacağı dilin yakından analiz edileceğini ve sözcükler arasında önümüzdeki döneme yönelik faiz stratejisinin ipuçlarının aranacağını belirtiyor.

FED, geçtiğimiz yılın eylül ayında zayıflayan ekonomiyi canlandırmak ve resesyon kaygılarına son vermek için faiz indirimlerine başlamış ve yüzde 5.25 olan faizleri aradan geçen sürede yedi kez indirmişti.

Hürriyet