Gayrimenkul sektöründe 'dijital pazarlık' dönemi!

Gayrimenkul sektöründe 'dijital pazarlık' dönemi!Eskpertiz raporlu gayrimenkulleri alıcılarla buluşturan online gayrimenkul açık artırma sitesi Tapucom, internette pazarlıkla satış dönemiyle satışlar yapıyor. 


Tapucom’da yer alan ‘pazarlığa açık tapularda’ satıcının o tapu için istediği fiyat gösteriliyor. Kullanıcı ‘Pazarlığa başla’ butonuna tıklayarak istenen fiyatın altındaki teklifini satıcıya iletiyor. 

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre teklifin geçerli olabilmesi için alıcı adayının kredi kartından hizmet bedeli provizyonu çekiliyor, böylece alıcı adayları tekliflerinin ciddiyetini gösteriyor. 

Gayrimenkul sektöründe

İnternette pazarlık modelinin, gayrimenkulünü bir an önce nakde çevirmek isteyen satıcıların sayısının artmasına paralel bir ihtiyaçtan ortaya çıktığını dile getiren Tapucom kurucu ortağı Emre Erşahin, “Tapucom’da bazı tapuların değeri gerçekten piyasanın altında ve alıcıların rekabetçi teklifleriyle bunları piyasa dengesine kavuşturmak için açık artırma yöntemi işe yarıyor, çünkü açık artırma modelinde alıcılar verdikleri rekabetçi tekliflerle fiyatları dengeliyor” diye açıklama yaptı. 

Emre Erşahin, satıcıların istediği teklifi beklerken bazen zaman kaybedebildiklerine değinerek, “Yeni yöntemle zaman kaybetmeden ciddi alıcılar, ciddi tekliflerle pazarlık yapıyor. Önceden, tekliflerin sadece yukarı doğru gittiği dönemde açık artırma ile satış yapılırken, şimdi pazarlığa açık tapularda satıcı beklentisinin altındaki teklifleri de toplayarak aşağı yönde fiyat dengesini oluşturmaya başladık” dedi.