Gayrimenkul stresini İtalyan restoranı işleterek atacak

Gayrimenkul stresini İtalyan restoranı işleterek atacakOzan Balaban, iki yıl önce, dünya çapında gayrimenkul sektörünün zirvesinde bulunan Emaar'ın Türkiye CEO'su oldu.


Kendine bağlı ofiste 45, şantiyede ise 4 bin kişi çalışıyor. Çok stresli bir işin içinde olan iş adamı, stres atmak için sekiz ay önce İstinye Park'ta Panino Guisto adlı İtalyan restoranını, iki ortağı ile birlikte açtı. 750 bin dolara malolan restoranı İstanbul'a getirmek için çok uğraşmış Balaban. İtalyanlar başlangıçta gelmek istememiş. "Bizim dünyada 15 tane dükkanımız var. Siz Müslüman bir ülkesiniz, orada şarap, prosciutto (domuz salamı) satılır mı?" diye düşünmüşler. Balaban, iki yıl önce, Liverpool-Milan finali oynandığı zaman mekanın sahiplerini İstanbul'a getirince ise herşey değişmiş ve "Buraya 10 yıl önceden gelmeliymişiz" diyerek anlaşmaya varmışlar.
"İtalya'da okudum"

İşadamı, "Üniversiteyi İtalya'da okudum ve benim için yemek bir hobi. Yemeğe karşı ilgim her zaman vardı. Hobinizi işe çevirmek şanstır ve ben de çok şanslıyım. Orada stresimi atmaya çalışıyorum." diyor. Üç yıl içinde beş, altı restorandan oluşan bir zincire dönüştürmeyi planladığı Panino Guisto'larda kaliteye büyük önem veren Ozan Balaban, yeni şubeler için Bağdat Caddesi, Nişantaşı ve Akmerkez'de yer bakıyor. Balaban, bu arada yeni bir projeyi daha yürütüyor. Türkiye CEO'su olduğu Emaar, Türkiye'de ilk olarak yaptığı 555 lüks villayı içeren 700 milyon dolarlık Toskana Vadisi Projesi'nden sonra şimdi de Libadiye'ye bir dünya projesi hazırlıyor.
5 mimar aday

Dünyanın en ünlü beş mimarından proje teklifi istendi. Emaar Türkiye'nin, Libadiye'deki arazisi için proje tasarlayan mimarlar, Foster+Partners, Skidmore, Owings and Merrill LLP, Cesar Pelli, Frank Owen Gehry ve Jean Nouvel. Çok büyük bir aksilik olmazsa projeyi Foster+ Partners üstlenecek. Bu şirketin yaptığı projeler arasında Beijing Uluslararası Havaalanı ve Londra'daki yeni Wembley Stadyumu bulunuyor.

'Türk markaları da yurt dışına taşıyacağız'

* Emaar, Türkiye'ye dünya markası restoranları getirmeyi planlıyor. Peki Türkiye'den dünyaya açılacak restoran var mı? Çok iyi Türk markaları gelip (Tike, Günaydın, Beyti) bize 'Emaar'da nasıl yer alabiliriz?' diye soruyorlar. Alkaş Danışmanlık var. Onların vasıtasıyla Emaar projesiyle yurtdışına gitmek isteyen var. İpekyol, Atasay Kuyumculuk, Koton, Beymen gibi. Böylece hem Emaar'a hem de Türk markalarına yarar sağlamak istiyoruz.

"Libadiye'ye 1.3 milyar dolar yatırıyoruz, 2012'de bitecek"

Balaban, Sabah muhabirinin sorularını yanıtladı:

* Emaar nasıl bir şirket?

Bugün itibariyle dünyanın en büyük gayrimenkul yatırım şirketi. 120 milyar dolar portföyü olan bir şirket. New York, Milano, Paris, Şangay, Tokyo ve Dubai'nin de aralarında yer aldığı dünyanın 10 önemli metropolünde açılacak olan Armani Otelleri ve 2008 yılında tamamlandığında dünyanın en yüksek yapısı olacak Burj Dubai, Emaar'ın başarılarını taçlandıracak projeler.
* Armani Otel İstanbul'a da gelecek mi?

İlk açılışı dünyanın en yüksek gökdeleni Dubai'de olacak. İkincisi Milano'da yapılıyor. Hâlâ inşaatı devam ediyor. Nobu Restaurant'ın olduğu bina tamamen Armani Otel'e dönüşüyor. Bunun yanında dünyanın metropolleri New York, Londra, Uzakdoğu ve Endonezya gibi 10 yerde düşünülüyor. Armani için İstanbul'da yer bakıyoruz. Eğer uygun bir yer bulursak gerçekleştirebiliriz.

* Libadiye projesi ne durumda?

Biz Türkiye'ye uzun soluklu olarak geldik. 5 ile 10 milyar dolar arasında yatırım planımız var. O yüzden yakın zamanda Libadiye'de, Toprak Holding'e ait olan araziyi 403 milyon dolar nakit para verip satın aldık. Karma proje dediğimiz, alışveriş merkezi, otel, restoranlar ve kendi çapında müzesi olan bir proje için çalışıyoruz. Toplam 1.3 milyar dolarlık bir yatırım. 2012'ye kadar hepsi bitecek. Sitenin kulesinde döner bir restoran planlıyoruz. Buraya da bir dünya markasını getireceğiz.

Sinan ÖZEDİNCİK / Sabah