Gaziantep Konut Emlak Fuarı, 5-8 Haziran'da kapılarını açıyor

Gaziantep Konut Emlak Fuarı, 5-8 Haziran'da kapılarını açıyorİpek yolunun tarihi kavşaklarından ve Türkiye ekonomisinin lokomotif kentlerinden Gaziantep, emlak sektörünün önemli isimlerini, bölgenin emlak alıcılarıyla buluşturuyor.


Adana, Mersin, Antakya, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Kilis, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Batman, Şırnak, Mardin, Diyarbakır gibi kentlerden gelen gayrimenkul talebine, yatırımcısına yüksek getiri vaad eden İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Gaziantep ve Mersin'in seçkin projeleriyle cevap vermek isteyen Gaziantep Konut/Emlak Fuarı, 5-8 Haziran tarihlerinde GSO M1 Fuar alanında kapılarını açıyor.
Türkiye'nin sayılı sanayi havzalarından Gaziantep bölgesi, son yıllarda yaptığı büyük sanayi atağı ile Güneydoğu'nun parlayan yıldızı konumuna gelmiş bulunuyor. Gerek başta tekstil sektörüne olmak üzere yatırım yapan yerli ve yabancı yatırımcılar, gerekse de Irak ve Suriye ile ticaret yapan yerli yatırımcılar şehrin ve bölgenin kalkınmasında büyük rol oynuyor. Ortaya çıkan bu büyük iş potansiyeli dalga dalga tüm yurda yayılacağa benziyor. Bölgede kazanılan para, bölge insanının vazgeçilmez yatırım araçlarından gayrimenkule gidiyor. Bu trend Türkiye genelinde de çok farklı değil. Ancak Gaziantep ve bölgenin farkı giderek daha fazla gayrimenkul yatırımcısının gayrimenkul yatırımlarında İstanbul,  Ankara   İzmir  Antalya gibi büyük kentleri tercih etmeleri. Bunun sebebi ise 60 lı ve 70 li yıllardaki Paris, Londra, New York, Tokyo gibi şehirlerde yaşanan gayrimenkul çılgınlığının 40 yıl gecikmeli olarak İstanbul Ankara İzmir gibi büyük kentlerde yaşanmaya başlanmış olması.
Bugün bir gayrimenkulun m2 fiyatı New York Manhattan'da 15000, Tokyo'da 25000, Paris'de 12000 dolar ve üzerinde seyrediyor.
Türkiye'de ise örneğin İstanbul'da m2 fiyatı 2000 ile 5000 dolar arasında değişiyor. Yakın bir gelecekte İstanbul ve benzeri metropollerde de m2 fiyatlarının en az 2'ye katlayacağı düşünülüyor. Bölgeden büyük şehirlere bugüne kadar yapılan gayrimenkul yatırımlarının 400 milyon YTL civarında olduğu ve bu rakamın da önümüzdeki yıllarda en az 2'ye katlanacağı tahmin ediliyor.
Uygun faiz oranları, çıkarılan mortgage yasası, büyük şehirlere süregelen göç, sınırlı gayrimenkul alanları, Türkiye'nin Avrupa birliğine üyelik süreci ve benzeri gelişmeler sayesinde bundan sonraki 10 yıllık süreçte de İstanbul gibi büyük metropollerin yerli ve yabancı gayrimenkul yatırımcıları için odak noktası olarak kalmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Bu gelişmeler ışığında yurtiçi gayrimenkul piyasasında da büyük potansiyel gören Küre Fuarcılık, 5-8 Haziran 2008 tarihleri arasında Gaziantep'te düzenlediği Konut/Emlak Fuarı ile sektöre yeni bir ivme getirmeyi hedefliyor. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Küre Fuarcılık Genel Müdürü Uğur Tok, özellikle Gaziantep ve çevre illerdeki potansiyelin büyüklüğüne işaret ederek,'' Gayrimenkul almak zaman ayırılması ve özen gösterilmesi gereken bir iştir. Yoğun çalışma ortamında birçok potansiyel gayrimenkul yatırımcısı, büyük şehirlerde yapmak istedikleri yatırımlara yeterince vakit ayıramıyorlar. Biz de Küre Fuarcılık olarak bu bilgi eksikliğini kapatmak adına büyük şehirlerdeki seçkin gayrimenkul projelerini yatırımcıların ayağına getirmeye karar verdik'' diyor ve ekliyor `'Çeşitli kampanyalarla ev ve işyeri sahibi olmak isteyenlere cazip fırsatların sunulacağı fuarda, Türkiye'nin büyük ve güvenilir firmalarının projeleri boy gösterecek. Farklı bölgelerdeki sermaye sahiplerinin buluşmasına sahne olacak olan fuar yeni iş olanakları doğuracaktır. Bu da Küre fuarcılık olarak bizi sektöre yaptığımız katkı ve tanıtımdan dolayı son derece memnun etmektedir''dedi.
Kaynak: hurriyetemlak.com