Gaziantep'in mega projeleri masaya yatırıldı!

Gaziantep'in mega projeleri masaya yatırıldı! Gaziantep'in mega projeleri masaya yatırıldı!

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte hayata geçirilecek mega projelerle ilgili açıklamalar yaptı. 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep milletvekilleriyle, AK Parti Şahinbey ilçe teşkilatına 4 sene içerisinde yürütülen mega projeleri anlattı. Başkan Şahin, Gaziray-Metro yatırımıyla Gaziantep’in daha hızlı ve ucuz ulaşıma kavuşacağını belirtti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Mutfak Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Fatma Şahin, Gaziantep aşkıyla çıktıkları hizmet yolunda önemli çalışmalara imza attıklarını söyleyerek Gaziantep’in geleceğini yakından ilgilendiren çok ciddi projeleri hayata geçirdiklerini belirtti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve  TOKİ  iş birliğiyle yürütülen 50 bin konutluk "Kuzey Şehir" projesi, Şehitkamil ilçesinde 8,5 milyon metrekare alanda kurulacağını dile getiren Başkan Şahin,  projenin Türkiye'nin en büyük toplu konut projelerinden biri olduğunu belirtti.

Şahin, 4 sene önce yola çıkarken Gaziantep'te çok büyük bir konut açığı olduğunu ve geçmişle geleceği birleştiren bir şehir kurulması gerektiğini söylediğini belirtti.

Öncelikle nasıl bir şehir kurulması gerektiğiyle ilgili planlamaların yapıldığını dile getiren başkan Fatma Şahin, "TOKİ tarafından 5 katlı, 2+1, 3+1 ve 4+1 evleri içeren güzel bir tasarım yapıldı, Kuzey Antep, şehircilik açısından çok önemli. Büyükşehir Belediyesi olarak yol, altyapı hizmetlerini yapıyoruz. 3 bin konuta 30 kat talep geldi. Nasıl bir konut ihtiyacı olduğunu varın siz düşünün. Kent çık hızlı büyüyor, o yüzden sürekli konut yapmalıyız, ihtiyaçları karşılamak zorundayız" dedi.

“Büyükşehir tarafından yapılan 12 köprülü kavşakla şehir içi trafiği rahatlatıldı. Bir dönemde bu kadar kavşak bitiren başka bir belediye yoktur” diye konuşan Şahin, sözü Gaziray-Metro projesine getirdi.

Fatma Şahin, şu şekilde konuştu: “1,5 milyar liralık dev yatırımlı Gaziray-Metro projesiyle, Organize Sanayi Bölgesine (OSB) hızlı ve ucuz ulaşıma geçiş sağlanacak, şehir merkezindeki ulaşım yoğunluğu azaltılacak. Gaziantep’e taşımak için TCDD ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasındaki işbirliğinde Gaziray-Metro Projesi uygulamaya alıyoruz. Yüksek hızlı tren, konvansiyonel tren ve banliyö işletmeciliği için yeterli trafik kapasitesi oluşturmayı amaçlayan proje kapsamında Başpınar- GATEM- Oduncular Sitesi arasında sinyalli ve elektrikli yeni demir yolu inşa edilecek. Projede, 2 banliyö hattı ve 2 hızlı tren hattı olmak üzere 25 kilometrelik güzergaha, toplamda 112 kilometre yeni demir yolu yapılacak. Gaziantep gar sahası şehir içi ulaşımla entegre hale getirilerek transfer merkezine dönüştürülecek. Böylece, Başpınar- GATEM- Oduncular Sitesi arasındaki seyahat süresi 30 dakikaya düşecek. Gaziantep, bu yatırımla daha hızlı ve ucuz ulaşıma kavuşacak.”

AK Parti Gaziantep milletvekili Nejat Koçer ise, birlik ve beraberlik içerisinde önemli çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkürlerini sundu.

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyup Özkeçeci de Gaziantep için gecesini gündüzüne katarak çalışan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkürü bir borç bildiğini belirtti.