Gaziosmanpaşa yeni projelerle çekim merkezi oluyor

Gaziosmanpaşa yeni projelerle çekim merkezi oluyor Gaziosmanpaşa yeni projelerle çekim merkezi oluyor

İstanbul'un çarpık ve kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu bölgelerinden biri olan Gaziosmanpaşa'da, birçoğu belediyenin ve TOKİ'nin olmak üzere binlerce yeni konut üretilecek.

Gayrimenkul şirketlerinin önümüzdeki 5 yıl içinde bölgede inşa edeceği konut sayısı da çok fazla. Böylece, kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yüzlerce gecekondunun yerine Gaziosmanpaşa'da yeni çekim merkezleri oluşturulacak..
Son dönemlerde kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde çehresi değişmeye başlayan İstanbul'da önemli projelerden biri de Gaziosmanpaşa'da uygulamaya konuluyor. Bölgede bulunan 30 bin çarpık ve kaçak yapı için çalışmalara başlandı. Belediye, bölgedeki gecekonduların yerine göl ve orman manzaralı konutlar inşa etmeyi planlıyor. Bugün çarpık ve kaçak yapılaşmanın İstanbul'da en yoğun yaşandığı bölgelerden biri olan Gaziosmanpaşa'da belediye ve  TOKİ  başta olmak üzere binlerce yeni konut üretilecek. Gayrimenkul şirketlerinin önümüzdeki 5 yıl içinde bölgede inşa edeceği konut sayısı da çok fazla. Böylece, kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yüzlerce gecekondunun yıkılacağı Gaziosmanpaşa'da binlerce konut inşa edilecek.

Bedeli ödeniyor

Belediye, bölgedeki ilk projelerde geçtiğimiz dönemde başladı. Gecekondular boşaltılıp birçok yeni konut projesi yapılıyor. Boşaltılan bu gecekonduların bulunduğu araziye, bir yılda yüzlerce konut inşa edilecek. Gaziosmanpaşa'da kentsel dönüşüm projelerinin hız kazandığı bugünlerde bölgeye yatırımcılarda akın ediyor. Uydu kentlerin kurulacağı Gaziosmanpaşa yerli ve yabancı yatırımcılardan büyük ilgi görüyor. Çarpık ve kaçak yapıların yerine yeni konutlar inşa ederek bölgenin çehresi değişiyor. Bölgedeki emlakçılar, "Bu konutları yıkıp insanları evlerinden atmıyorlar. Parasını ödeyerek yeni yapılar yapılıyor. Konut sahipleri de yeni ev sahibi oluyor" dedi.

Yüzde 60 arttı

İstanbul'un yoğun göç akınına uğrayan bölgeleri arasında yer alan Gaziosmanpaşa'da kentsel dönüşüm projelerinin uygulamaya konulmasıyla birlikte gayrimenkul piyasası da canlandı. Bölgedeki konut fiyatları, son bir yıl içinde yüzde 60 arttı. Arsalarında çok kıymetli olduğu Gaziosmanpaşa İstanbul'un çekim merkezleri arasına girmeyi başardı.

Su havzasından  uzak durun

GAZİOSMANPAŞA'da yatırım amacıyla arsa almak isteyenlerin tedbiri elden bırakmaması gerekiyor. Özellikle, Gazi Mahallesi ve Cebeci'nin alt kısımlarında imar izni olmayan arsalar da yoğun talepten nasibini alıyor. Oysa, imar izni için arsanın su havzasından en az 1000 metreden daha fazla uzaklıkta olması gerekiyor.

Arsa fiyatları hızla artıyor

Bugüne kadar birçok yatırımcı için cazip bölgelerin başında gelen bölge biranda yabancı yatırımcılarında gözdesi haline geldi. Özellikle alışveriş merkezi ve toplu konut projeleri için harekete geçen yabancılar bölgede arsa fiyatlarını da artırdı. Son bir kaç yıldır konut fiyatlarının hızla yükseldiği Gaziosmanpaşa'da çok az kalan arsaların metrekare fiyatları 1000 YTL'yi geçti. Bölgenin şehir merkezine yakın olması da gayrimenkul fiyatlarını artırıyor. Çekim merkezlerine yakınlığı ile dikkat çeken Gaziosmanpaşa herkesten ilgi görüyor.

Nüfusu 1 milyonu geçti  metro ile prim yaptı

NÜFUSUN 1 milyonu aştığı Gaziosmanpaşa'da en fazla prim yapan bölgelerin başında kentsel dönüşüm projelerinin de ağırlıkta olduğu Gazi Mahallesi ve Sultan Çiftliği'nin alt kısımları geliyor. Gazi Mahallesi'nde gayrimenkul fiyatları 40 bin YTL ile 90 bin YTL arasında değişiyor. Kiralar ise 300 YTL'den başlıyor. Sultançiftliği ise önümüzdeki aylarda kullanıma açılan metro ile birlikte prim yapmaya devam ediyor. Bölgedeki konutların fiyatları hızla yükselirken bugün Sultançiftliği'nde 90 bin YTL'nin altında konut bulunmuyor. İstanbul'un varoşları arasında yer alan Sarıgöl Mahallesi ise Gaziosmanpaşa'da dönüşümün başlatıldığı semtler arasında bulunuyor. İlk etapta 60 dönümlük bir alan üzerine kentsel dönüşüm çalışmalarının uygulanacağı bölgede, İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün de taşınması planlanıyor. Toplu konutların yanı sıra ilköğretim okulu ve yeni park alanlarının oluşturulması da amaçlanıyor..

(Hürriyet)

 

pus