Gazprom yetkilileri doğalgaz indirimi için Türkiye'ye geliyor!

Gazprom yetkilileri doğalgaz indirimi için Türkiye'ye geliyor! Gazprom yetkilileri doğalgaz indirimi için Türkiye'ye geliyor!

Rus enerji şirketi Gazprom’un yetkilileri, Türkiye’nin talep ettiği doğalgaz indirimini görüşmek amacıyla bugün Ankara’ya geliyor. Gazprom Export CEO’su Elena Burmistrova Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileriyle görüşecek..Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileriyle görüşecek olan Gazprom Export CEO’su Elena Burmistrova ve beraberindeki diğer yetkililer, BOTAŞ’a kendi tekliflerini iletecek, Türk tarafından da taleplerini alacak. Bu talebin karara bağlanması ise, indirime yönelik Rusya’da yapılacak son değerlendirmelerin ardından mümkün olacak.


BOTAŞ’ın indirim talebiyle Türkiye’deki özel doğalgaz ithalatçılarının bu yıl ve gelecek yılki alım fiyatları ayrı ayrı değerlendirilecek. Türkiye’nin Rus şirketle sözleşmesinde periyodik olarak revizyon isteme hakkı bulunuyor. Gazprom’un  Ankara  temasları sırasında, Mavi Akım Boru Hattı kapasitesinin yıllık 16 milyar metreküpten, 19 milyar metreküpe çıkarılması konusunda da resmi olarak anlaşmaya verilmesi bekleniyor.


Milliyet Gazetesi