Gebze-Halkalı tren hattının Florya istasyonu taşınıyor!

Gebze-Halkalı tren hattının Florya istasyonu taşınıyor!MARMARAY kapsamında yenilenen Gebze-Halkalı banliyö tren hattı üzerinde bulunan Florya istasyonu, yaklaşık 800 metre doğusundaki yerleşim yerleri ve lüks lokantaların bulunduğu bölgeye doğru kaydırılıyor.


Kazlıçeşme ile Ayrılıkçeşmesi arasında faaliyet gösteren  Marmaray  hattının Gebze-Halkalı arasına uzatılması için yürütülen çalışmalar kapsamında, Kazlıçeşme-Halkalı hattı 2013 tarihinden bu yana kullanılmıyor. Rayların sökülerek, inşaat faaliyetlerinin başladığı hatta bulunan Florya durağının, ‘Gebze – Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi’ kapsamında yaklaşık 800 metre doğuya kaydırılmasına karar verildi. Kamulaştırma işlemlerinin sürdürüldüğü istasyon bölgesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (iBB) Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü talebi doğrultusunda yeni bir istasyon inşa edilecek.


İBB ARAZİSİNİN 950 METREKARELİK KISMI BEDELSİZ TAHSİS EDİLDİ

DLH (Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü) Marmaray (İstanbul) Bölge Müdürlüğü tarafından Bakırköy 201 ada 29 parselde bulunan İBB’ye ait 200 bin metrekarelik arazinin 950 metrelik kısmına yeni bir istasyon yapılması talep edildi. İBB Meclisi’nde oybirliği ile karara bağlanan teklifte, değişikliğin kamu yararı taşıdığı belirtilerek, arazinin 25 yıllığına DLH’ye bedelsiz olarak tahsis edilmesine karar verildi.


Florya Atatürk köşkü ve Atatürk Ormanı yakınlarında bulunan eski istasyon, yerleşim yerlerine ve lüks restoranların yoğun olarak bulunduğu, Florya Akvaryum ve Aqua Florya alışveriş merkezi çevresine kaydırılacak.


AĞAÇLAR TAŞINACAK 

CHP’lilerin de olumlu yönde oy verdiği karar, söz konusu alanda bulunan ağaçların ‘taşınma yoluyla kaldırılması’ şartıyla uygun bulundu. CHP’nin konuyla ilgili endişelerini dile getiren Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu "Ağaçların yerinin değiştirilmesi ağaçların korunması anlamına gelmiyor" uyarısında bulundu.


AK Partili Meclis üyesi Sibğetullah Şahin istasyon alanının kısmen kaydırıldığını vurgulayarak komisyon raporuna ‘ağaçlara zarar verilmemesi’ ön şartının konulduğunu söyledi.


Hürriyet 


Haber Evrensel gazetesinde şöyle yer aldı:


Florya tren istasyonu taşınıyor


MARMARAY kapsamında yenilenen Gebze-Halkalı banliyö tren hattı üzerinde bulunan Florya istasyonu, yaklaşık 800 metre doğusundaki yerleşim yerleri ve lüks lokantaların bulunduğu bölgeye doğru kaydırılıyor. 

DLH (Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü) Marmaray (İstanbul) Bölge Müdürlüğü tarafından Bakırköy 201 ada 29 parselde bulunan İBB'ye ait 200 bin metrekarelik arazinin 950 metrelik kısmına yeni bir istasyon yapılması talep edildi. İBB Meclisinde oy birliği ile karara bağlanan teklifte, değişikliğin kamu yararı taşıdığı belirtilerek, arazinin 25 yıllığına DLH'ye bedelsiz olarak tahsis edilmesine karar verildi. 


Evrensel
Haber Milliyet gazetesinde şu şekilde yer aldı;


Gebze-Halkalı banliyö tren hattı üzerinde bulunan Florya istasyonu, yaklaşık 800 metre doğuya kaydırılacak. Marmaray hattının Gebze-Halkalı arasına uzatılması için yürütülen çalışmalar kapsamında, Kazlıçeşme-Halkalı hattı 2013'ten bu yana kullanılmıyor. İnşaat faaliyetlerinin başladığı hatta bulunan Florya durağının, Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi' kapsamında yaklaşık 800 metre doğuya kaydırılmasına karar verildi, istasyon bölgesinde İBB Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü talebi doğrultusunda yeni bir istasyon inşa edilecek. MilliyetHaber Habertürk Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Marmaray kapsamında yenilenen Gebze-Halkalı banliyö tren hattı üzerinde bulunan Florya istasyonu, yaklaşık 800 metre doğusundaki yerleşim yerleri ve lüks lokantaların bulunduğu bölgeye doğru kaydırılıyor.


Kazlıçeşme ile Ayrılıkçeşmesi arasında faaliyet gösteren Marmaray hattının Gebze-Halkalı arasına uzatılması için yürütülen çalışmalar kapsamında, Kazlıçeşme-Halkalı hattı 2013 tarihinden bu yana kullanılmıyor. Rayların sökülerek, inşaat faaliyetlerinin başladığı hatta bulunan Florya durağının, "Gebze – Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi" kapsamında yaklaşık 800 metre doğuya kaydırılmasına karar verildi. Kamulaştırma işlemlerinin sürdürüldüğü istasyon bölgesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (iBB) Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü talebi doğrultusunda yeni bir istasyon inşa edilecek.


İBB ARAZİSİNİN 950 METREKARELİK KISMI BEDELSİZ TAHSİS EDİLDİ


DLH (Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü) Marmaray (İstanbul) Bölge Müdürlüğü tarafından Bakırköy 201 ada 29 parselde bulunan İBB'ye ait 200 bin metrekarelik arazinin 950 metrelik kısmına yeni bir istasyon yapılması talep edildi. İBB Meclisi'nde oybirliği ile karara bağlanan teklifte, değişikliğin kamu yararı taşıdığı belirtilerek, arazinin 25 yıllığına DLH'ye bedelsiz olarak tahsis edilmesine karar verildi.


Florya Atatürk köşkü ve Atatürk ormanı yakınlarında bulunan eski istasyon, yerleşim yerlerine ve lüks restoranların yoğun olarak bulunduğu, Florya Akvaryum ve Aqua Florya alışveriş merkezi çevresine kaydırılacak.


AĞAÇLAR TAŞINACAK


CHP'lilerin de olumlu yönde oy verdiği karar, söz konusu alanda bulunan ağaçların ‘taşınma yoluyla kaldırılması' şartıyla uygun bulundu. CHP'nin konuyla ilgili endişelerini dile getiren Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu "Ağaçların yerinin değiştirilmesi ağaçların korunması anlamına gelmiyor" uyarısında bulundu. Ak Parti Meclis üyesi Sibğetullah Şahin istasyon alanının kısmen kaydırıldığını vurgulayarak komisyon raporuna ‘ağaçlara zarar verilmemesi' ön şartının konulduğunu söyledi.Habertürk