Gloria'nın İstanbul'da sıkıntısı kiralar

Gloria'nın İstanbul'da sıkıntısı kiralarİstanbul'da kiralar New York 5'inci Cadde'yle yarışıyor.


Gloria Jeans Coffees International Başkanı Nabi Saleh'le birlikte sohbet toplantısı düzenleyen Türkiye Genel Müdürü Bilgehan Karakuy, İstanbul'daki kiraların yüksekliğinden yakındı.

Karakuy, "İstanbul'un bazı caddelerinde 100 metrekare dükkanın kirası 35 bin dolara kadar çıktı. Bu rakam New York'un ünlü 5'inci Cadde'siyle yarışıyor" dedi.

DÜNYANIN önde gelen kahve zincirleri arasında yer alan Gloria Jean's'i, Avustralya ve Amerika'dan sonra 70 mağazayla en fazla ciro el ettiği ülke olan Türkiye'de kiraların yüksekliği düşündürüyor. Gloria Jean's Coffees Türkiye Genel Müdürü Bilgehan Karakuy, kahve zincirleri için en büyük gider kaleminin mağaza kirası olduğuna işaret ederek, "Caddelerdeki dükkan sahipleri alışveriş merkezlerini örnek alınca, İstanbul'un iyi semtlerinde 100 metrekare için kiralar 35 bin dolara ulaştı. Buralar, New York'un ünlü 5'inci Cadde'siyle yarışır hale geldi" dedi.

Yarısı İstanbul'da

Karakuy, bugün 32 ülkede faaliyet gösteren Gloria Jean's'in Türkiye pazarına 2000 yılında girdiğini belirterek, "En yakın rakiplerimiz ise 3 yıl sonra Türkiye'ye geldi. Biz o dönemde 8-10 mağazaya ulaşmıştık" dedi. Bugün Türkiye genelinde 70 mağazaları bulunduğunu söyleyen Karakuy, "İstanbul'da ise bu rakam 35, yıl sonuna kadar 6 yeni mağaza daha açmayı planlıyoruz" dedi. Bu yıl cirolarını yüzde 20 artırmayı hedeflediklerini belirten Karakuy, "Türkiye'de büyümeye devam edeceğiz. Büyümenin yolu da yeni mağazalar açmaktan geçiyor. Kahve zincirleri için en büyük maliyet kalemi mağaza kirası oluşturuyor. Kiradan sonra çalışanların ücretleri geliyor" diye konuştu. Türkiye'de son yıllarda yerli ve yabancı birçok kahve zincirinin pazara girdiğini söyleyen Karakuy, şöyle konuştu: "Rekabetin artmasının yanı sıra alışveriş merkezleri (AVM) de kiraların yükselmesine neden oldu. Neredeyse her 10 adımda bir AVM açıldı. Kiraların yüksek olduğu bu AVM'lere biz de para kazanamasak da girdik. Cadde üzerindeki mağaza sahipleri de AVM'leri örnek alınca kiralar yükseldi. Bugün mağaza açabileceğiniz bir mekan için kiralar, 10 bin dolardan başlayıp 35 bin dolara kadar çıkıyor. Cadde üzerinde kiralar inanılmaz uçtu; New York'un ünlü 5'inci Cadde'siyle yarışır hale geldi. 5'inci Cadde'de en yüksek kira 50 bin doları geçmez. Bu nedenle 2009'da açacağımız 25-30 mağaza için farklı strateji geliştireceğiz."

50 dolara kimse içmez

Gloria Jean's Coffees International Başkanı Nabi Saleh ise, dünyanın önemli kentlerinde mağaza açmak için iyi konumda olan lokasyonlara gelen talebe artış olduğuna işaret ederek, "Kiralardaki artığı bu ortamda güçlü marka ve şirketler devam edecek, diğerleri gelip geçecek. Böyle zamanlarda akıllı olmanız lazım. Fiyatlar yükseliyorsa yapacağınız tek şey beklemek. İlk günden kazanmayı düşünmeyin, gerekirse ilk yıl zarar edeceksiniz. Uzun vadeli bakmak gerekiyor. Ancak, hiç kimse 50 dolara bir fincan kahve içmez" diye konuştu.

Türkiye en büyük üçüncü pazarımız

TÜRKİYE'nin yüksek potansiyel sahip bir pazar olduğunu vurgulayan Gloria Jean's International Başkanı Nabi Saleh, "Türkiye, Avustralya ve Amerika'dan sonra cirosal anlamda en büyük üçüncü pazarımız. Türkiye'de markamızın olgunlaşmasından gayet memnunuz" dedi. Dünya genelinde 32 ülkede 1000 mağaza ile faalliyet gösterdiklerini söyleyen Saleh, "Mağazalarımızın yarısı merkezimiz olan Avustralya'da bulunuyor. Dünyanın geri kalan ülkelerinde ise 500 mağazaya sahibiz. Global anlamda Gloria Jean's olarak günde 1 milyon bardak kahve satıyoruz" diye konuştu.

Ayda 5 ton kahve tüketiliyor

TÜRKİYE'deki 70 mağazada ayda 5 ton kahve tüketildiğini belirten Jean's Türkiye Genel Müdürü Bilgehan Karakuy, "Bu da yılda 60 ton kahve ithal ettiğimiz anlamına geliyor. İthal ettiğimiz kahvelerin kilo fiyatı 10 ile 21 dolar arasında değişiyor" dedi.

Çayda bulunan kafein miktarı daha yüksek

KAHVE ile ilgili birçok konunun genelde yanlış bilindiğini belirten Gloria Jean's International Başkanı Nabi Saleh, "Örneğin kahvede bulunan kafein miktarının çaydan daha yüksek olduğuna inanılır. Aslında durum tam tersidir. Çaydaki kafein miktarı daha yüksektir, ancak bir fincan içine 2-3 gram çay koyulurken, kahvede ise bu miktar 7 ile 14 gram arasında değişiyor. Bu nedenle bir fincan kahvede daha fazla kafein bulunur" dedi.

Ramazanda işler yüzde 15 düşüyor

KGLORIA Jean's müşterilerinin sayısında Ramazan ayında çok büyük bir azalma olmadığını belirten Gloria Jean's Türkiye Genel Müdürü Bilgehan Karakuy, "Ramazan aylarında işlerde sadece yüzde 10-15 oranında bir düşüş yaşanıyor. Bu rakam her Ramazan aynı kalıyor" dedi. 

Hürriyet