Görücüye çıkacak projeler sektörü hızlandıracak!

Görücüye çıkacak projeler sektörü hızlandıracak!Altın Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özelmacıklı, emlak sektöründe nisan ayı konutta stok eritme ve proje üretim dönemi olarak geçti. Nisan ayının ağırlık noktasının yeni projeler olduğunu söyledi


Emlak sektöründe nisan ayı konutta stok eritme ve proje üretim dönemi olarak geçti. Nisan ayının ağırlık noktasının yeni projeler olduğunu söyleyen Altın Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Ozelmacıklı, "Gerek kış dönemi satışlarında istediği hedefe ulaşamayan projeler, gerekse 2011'den itibaren görücüye yeni çıkmaya başlayan projeler, yılın en hareketli ilk dönemi olan Nisan-Mayıs dönemini verimli ve hatta satışlarını tamamlama hedefiyle planladıkları için tüketiciyi birbirinden cazip ödeme seçenekleri ile kendilerine çekiyor. Fırsatlar emlak piyasasmdaki ticareti panayır yerine çevirdi. Bu yoğun hareket yılın son yarısında hızlanacak piyasanın zeminini hazırlıyor" diye konuştu.

Dönem etkisi

Konut fiyatlarında yaşanan artışların dönemin etkisi olduğunu belirten Özelmacıklı şu değerlendirmelerde bulundu: "Sektörümüzde ivmenin en yüksek olduğu dönemlerden birinin içindeyiz. Düzenli yapılaşma, yeni projelerin sunduğu nitelikli yaşam, cazip ödeme koşulları gibi seçeneklerin yam sıra alternatif yatırım araçlarının tüketiciye getirişinin sınırlandırılmasının talebi doğal olarak emlak sektörüne yönlendiriyor."

Beylikdüzü uçuyor

Metrobüsün Beylikdüzü'ne kadar uzamasının ardından bölgedeki konutlarda yüzde yüzde 15-20 oranında bir artış yaşandığını belirten Ozelmacıklı şöyle konuştu: "Özellikle Büyükşehir Bölgesi'nde ve Beykop olarak tabir edilen E-5'in sağındaki bölgede sadece Metrobüs geldiği gerekçesiyle satıcıların fiyatlardan taviz vermemesi piyasanın dengesini etkiliyor. Artık Beylikdüzü tamamen şehir içi bir alan haline geldi. Önümüzdeki dönemde Beylikdüzü'ndeki hareket devam edecek. Ancak Esenyurt-Mehterçeşme eksenine doğru kayma gösterebilir."

İkinci ekde hareket

TİCARİ alanlarda hareketlilik yaşandığım belirten Nuri Ozelmacıklı, "Anadolu Yakası için Ataşehir, Avrupa Yakası için Maslak'da hareketlilik çok yoğun. Özellikle Merkez Bankası'nın bu bölgeye gelişinin netleşmesinden sonra Şerifali bölgesinde başlayan ticari emlaktaki doluluk oranı, bu bölgede ticari ağırlıklı yeni projelerin de hayata geçirilmesine start verdi. Maslak-Levent^ıattında kiralık ofisler için metrekare fiyatı 40 Euro'ya kadar çıktı" diye konuştu.

Ataşehir'de fiyatlar yüzde 30 arttı

Altın Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özelmacıklı, "Anadolu Yakası'nda Ataşehir, Çekmeköy ve Kartal E-5, Avrupa Yakası'nda ise Bahçeşehir, Halkalı ve Beylikdüzü'nün vazgeçilmez ve haklı olarak pirim yapan bölgeler" dedi. Gerek servis vermekten gerekse yeni projeler için fizibilite yapmaktan ötürü ofise gelmekte zorlandıklarım belirten Özelmacıklı, "Alaşehir'de bilmen merkez noktadan ziyade Ataşehir'e bağlı ve yakın lokasyondaki hiç bir proje satış sıkıntısı yaşamıyor. Fiyatlarda son iki ayda en az yüzde 30 artış oldu. A Plus inşaat firmalarının projelerinin yanı sıra Anadolu Yakası Adalet Sarayı, Metro Hattının bölgeye direkt geçiş sağlaması gibi nedenlerle Kartal-Pendik Bölgesi Anadolu Yakası'nda ilk tercih nedeni oluyor" dedi.

Seçim durgunluk yaratabilir

Konut piyasasındaki hareketliliğin mayıs ayı sonuna kadar devam edeceğini belirten Nuri Özelmacıklı, "Haziran ayırım ilk yansında seçimler nedeniyle sayısal açıdan bir nebze durulacaktır. Seçim dönemlerinin özellikle emlak ticaretinden para kazanan yada emlağa yatırım yapan kişiler için büyük önem taşıyor. Bu açıdan 4 yılda bir gerçekleşen seçimlerin 4 yılda bir gelen fırsat dönemi olarak görülmesi gerekiyor. Seçim döneminde Türk insanı isteklerini askıya aldı diyemeyiz. Emlaka yatırım ölmeyecek bir yatırımdır. Zaten seçimin sonucu ne olursa olsun bireysel yatırımcı için sonuç değişmez, zira bu durum seçim sonucu ile değil ekonominin seyri ile ilgilidir. Ekonominin seyrine yön veren ana sektör olan emlak sektöründe risk her zaman minimumdur" dedi.
Hürriyet