26 / 06 / 2022

Göztepe ve Karşıyaka statlarına çözüm ışığı!

Göztepe ve Karşıyaka statlarına çözüm ışığı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Karşıyaka Belediyesi, Göztepe ve Karşıyaka statlarının üzerinde bulunduğu arazilerdeki hisselerini stat yapılma koşuluyla bedelsiz olarak devretti.İzmir'de yıllardır gündemden inmeyip bir türlü bitmeyen stat sorunu, nihayet çözüm yoluna girmeye başladı. Karşıyaka ve Göztepe'ye yapılması planlanan yeni statların kent içine inşa edilmesine başından beri karşı çıkan  İzmir  Büyükşehir Belediyesi ile Karşıyaka Belediyesi, statların üzerinde bulunduğu arazilerdeki hisselerini stat yapılma koşuluyla bedelsiz olarak devretti. Bu statların Ocak 2014'teki ihalelerinin imar işlemleri yapılmadan gerçekleştirildiği için  Ankara  18'inci İdare Mahkemesi'nde ihaleleri iptal ettiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçen hafta projelerle ilgili imar değişikliklerine onay vereceklerini açıklamıştı. 


Karşıyaka Stadı'nda ise inşaatın devam etmesi için mahkeme kararına karşılık Danıştay'a açılan temyiz davasının sonucu bekleniyor. Eski ihalesi iptal edilen Göztepe Stadı için de yeni ihale tarihi belirlenecek. Bu arada Gürsel Aksel Tesisleri'nde yıllardır mülkiyet sorunu çözülemeyen 150 metrekarelik şahıs arazisi de geçen hafta içinde aceleyle kamulaştırıldı. 


Başbakan Yıldırım projeyi açıklayacak

Başbakan Binali Yıldırım'ın da yarınki İzmir ziyaretinde Alsancak Stadı'nın projesini bizzat açıklayacağı bildirildi. Bu arada Alsancak Stadı'ndaki 4239 metrekarelik arazisini bakanlığa bedelsiz devreden İzmir Büyükşehir Belediyesi, uygulama imar planında bölgeyi stat arazisi olarak belirledi. Bakanlığın Alsancak'ın ihalesini yeni yıla kalmadan yapması bekleniyor. 


Milliyet Ege