02 / 07 / 2022

 2019 Ocak ayı kira artış oranları

 2019 Ocak ayı kira artış oranları

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon oranları açıklandı. Böylece 2019 Ocak ayı kira artış oranları belli oldu. İşte kira artış oranları Ocak 2019...

İngiltere'de konut fiyatları 2022 Ocak ayında yüzde 11,2 arttı!

İngiltere'nin konut alanında önemli bir kurumu olan Nationwide Building Society'nin Konut Fiyat Endeksi Raporu verileri yayımlandı. Yayınlanan rapora göre konut fiyat artışı 2022 Ocak ayında yüzde 11,2 olarak gerçekleşti.

Bakan Derya Yanık açıkladı: Ocak ayında üç ödeme birden!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Ocak ayına ilişkin üç nakdi sosyal destek programımız ile 259 milyon TL ödeme yapacağız" dedi.

2022 Ocak ayı kira artış oranları belli oldu!

Milyonlarca ev sahibi ve kiracı tarafından merak edilen ve en çok araştırılan konular arasında yer alan 2022 Ocak ayı kira artış oranları bugün itibariyle belli oldu. İşte 2022 Ocak ayı kira artış oranları...

ABD'de ulusal konut fiyat endeksi Ocak ayında yüzde 11,2 arttı!

ABD'de S-P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, Ocak ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 11,2 oranında arttı.

AVM Ciro Endeksi Ocak ayında yüzde 13,7 azaldı!

AVM perakende ciro endeksi, 2021 Ocak ayında bir önceki aya göre, enflasyondan arındırılmadan hesaplandığında yüzde 13,7 azalarak 214 puana geriledi. 

Ocak ayı dış ticaret endeksi açıklandı!

İhracat birim değer endeksi, ocak ayında yıllık bazda yüzde 3,8, ithalat birim değer endeksi ise yüzde 3,9 arttı.

AB'de inşaat üretimi Ocak ayında yüzde 0,9 arttı!

Avrupa Birliği'nde (AB) inşaat üretimi, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin devam ettiği 2021 yılının Ocak ayında yüzde 0,9 oranında arttı.

Ocak ayı ödemeler dengesi verileri açıklandı!

Türkiye'nin cari işlemler hesabı, ocak ayında 1 milyar 867 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 36 milyar 599 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

TÜİK ocak ayı işsizlik rakamlarını açıkladı!

İşgücü istatistiklerini yeni veri seti ile paylaşmaya başlayan TÜİK, ocak ayında işsizliği yüzde 12.2 olarak açıkladı.

ABD'de inşaat harcamaları Ocak ayında rekor düzeye ulaştı!

ABD'de inşaat harcamaları, Ocak ayında aylık yüzde 1,7 artarak verinin açıklanmaya başladığı tarih olan 2002 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. 

ABD'de bekleyen konut satışları Ocak ayında beklenenden fazla azaldı!

ABD'de bekleyen konut satışları endeksi, Ocak ayında aylık olarak yüzde 2,8 azalarak beklentilerin üzerinde düşüş gösterdi.

ABD'de yeni konut satışları Ocak ayında beklenenden fazla arttı!

ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, ABD'de yeni konut satışları, Ocak ayında aylık yüzde 4,3 artarak 923 bine ulaştı ve beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

İstanbul'da Ocak ayında 13 bin 666 konut satıldı!

İstanbul'da Ocak ayı konut satış rakamları açıklandı. Açıklanan verilere göre; Ocak ayında, 9 bin 920 adet ikinci el, 3 bin 746 adet sıfır konut olmak üzere, toplam 13 bin 666 konut satışı yapıldı. 

 2019 Ocak ayı kira artış oranları Haberi

 2019 Ocak ayı kira artış oranları

Gayrimenkul kira sözleşmesi yenilenen kiracılara senelik zam yapılıyor. Bu zammın nasıl hesaplanması gerektiği Borçlar Kanunu kapsamında yer alıyor. Kanunen meskendeki kiracıya üretici fiyat endeksi oranlarından yüksek bir oranda zam yapılamıyor. 

Buna karşın, geçtiğimiz sene içerisinde enflasyon oranlarında yaşanan yükselişin kiralara olumsuz yansıması nedeni ile kira artışı hesaplamasında değişikliğe gidildi. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) Eylül ayında duyuruldu. Yeni Ekonomi Paketi gereğince kira zammı artık üretici fiyat endeksi oranlarına göre hesaplanmayacak, kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranlarına göre belirlenecek. 

TÜFE'ye göre kira artışı kanun teklifi TBMM'ye verildi. Ancak kanun değişikliği henüz onaylanarak yürürlüğe girmedi.

Buna karşın yine de Yeni Ekonomi Paketi'nin 2019 yılı itibari ile uygulanmaya başlanması nedeni ile Ocak...