2B araziler

2B araziler

2B ve tarım arazilerinde hak sahibi 350 bin kişiye müjdeli haber geldi. 2B’de bedeli ödemeyen, taksiti geciktirenlere bir şans daha verilecek. Naci Ağbal, “Vatandaşlara yeni bir başvuru hakkı getiriyoruz. Arazi bedelleri güncellenecek” dedi

2B arazileri satışa mı çıkarılıyor?

ANKARA Milli Emlak, tarım arazilerini satmaya hazırlanıyor. Buna göre Tarım Bakanlığının ilgili birimleri olumlu görüş verirse altın değerindeki araziler işgalcilere satılacak. Araziler piyasa değerinin yarı fiyatına satışa çıkarılacak.

2B'de değişiklik için yola düştüler!

2B yasasının İstanbul' da bazı sıkıntılara yol açtığını savunan ve yasada değişiklik talebiyle 8 gün önce İstanbul' dan Ankara'ya yola çıkan 3 kişi, Düzce' ye ulaştı...

www.ecrimisil.net sitesi yayına girdi!

Hukukçu Cihangir Dönmez, ecrimisil.net isimli web sitesinide yayına soktu

2B arazilerin satışına ocak ayında başlanacak!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazilerin kıymet takdirlerini yaptıklarını, ocak ayında da satışına başlayacaklarını ifade etti...

2B arazileri cuma hutbelerinde anlatılacak!

Maliye, 2B arazileri için cuma günleri hutbe okutacak...

2B kredileri hazır!

Bankalar, orman vasfını yitirmiş arazileri satın almak isteyenlere yönelik kredi vermeye başladı.

2B araziler için son gün 30 Kasım!

Kadastro marifetiyle orman alanları dışına çıkartılmış, bir daha geri kazanılamayan ve ıslah edilemeyen arazilere 2B araziler deniyor. 2b arazisindeki "2B", 6831 Sayılı Orman Kanunu'nun 2. maddesinin B bendi için kullanılan bir kısaltma olarak ifade ediliyor. 

2B araziler için son şans!

Maliye Bakanlığı, 136 bin vatandaşın yararlanabilmesi ve 2B ile ilgili sorunların ortadan kaldırılabilmesi için ikici kez süre uzatımına gitti. 

Kağıthane'deki 2B arazileri imara açıldı!

Kağıthane'de bulunan 2B olarak bilinen orman özelliğini yitirmiş araziler yapılaşmaya açıldı. Kağıthane 1. Etap Uygulama İmar Planı Kağıthane Belediye Meclisi'nde kabul edildi.

2B araziler için emsal karar!

İstanbul Çatalmeşe Mahallesi'nde bir işadamının 2B arazisi üzerinde bulunan çiftliği için açtığı davada emsal karar verildi...

2B araziler için 145 bin kişi hiç başvuru yapmadı!

Orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışına ilişkin 2012'de yürürlüğe giren kanunda sürenin üç kez Bakanlar Kurulu kararı ile bir kez de kanunla uzatılmasına rağmen düzenlemeden yararlanmak için 145 bin kişi hiç başvuruda bulunmadı. 20 bin hak sahibi ise taksitlerini aksattı.

Kandıra'daki 2B araziler ne olacak?

2/B arazilerinin köylüye verilmesi noktasında yaşanan sıkıntılara değinen Kandıra’ya bağlı Seyitaliler Mahallesi Muhtarı Ahmet Balık “Arazilerin ortalama 3/10 bin TL dönüme bedel isteneceği belirtiliyor. Bu bedeli köylü ödeyemez." dedi.

2b arazilerinin korunması!

2b arazileri orman alanları dışına çıkarılmış ve bir daha geri kazanılamayacak olan araziler olarak karşımıza çıkıyor. İşte, 2b arazilerinin korunması!

2b arazi bölgeleri!

2b araziler genellikle rantı yüksek illerde karşımıza çıkıyor. 2b'lerin büyük kısmı zeytinlik, narenciye alanları ve otlaklardan oluşuyor. İşte, 2b arazi bölgeleri!

2b işgalcileri ecrimisil ödeyecek mi?

6831 sayılı Orman Kanununun değişik 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (B) bendine göre orman sınırları dışına çıkarılmış araziler 2b olarak biliniyor. Peki, 2b işgalcileri ecrimisil ödeyecek mi?

2b arazilerin satışında rayiç bedel ne kadar?

Orman vasfını kaybetmiş hazine araziler 2b arazisi olarak ifade ediliyor. 2b arazilerin satışı rayiç bedelleri üzerinden yapılıyor. Peki, 2b arazilerin satışında rayiç bedel ne kadar?

2b hak sahibi olarak tescil edilmeyenler neler yapabilir?

Orman vasfını yitirmiş, kadastro marifetiyle orman alanları dışına çıkartılmış alanlara 2b araziler deniyor. 2b arazilerin satışı sadece hak sahiplerine yapılabiliyor. Peki, 2b hak sahibi olarak tescil edilmeyenler neler yapabilir?

2b arazi alım başvurusu nasıl yapılır?

Orman vasfını kaybetmiş kadastro marifetiyle orman alanları dışına çıkartılmış, geri kazanılamayan ve ıslah edilemeyen araziler 2b arazi olarak tanımlanıyor. Bu arazilerin satışı haksahiplerine yapılıyor. Peki, 2b arazi alım başvurusu nasıl yapılır?

2b arazi doğrudan satış başvuru dilekçesi!

2b araziler, Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan ve çıkarılacak yerler olarak biliniyor. 2b arazilerin hak sahiplerine doğrudan satışı başvuru ile yapılabiliyor. İşte, 2b arazi doğrudan satış başvuru dilekçesi!

2B araziler

2B araziler 2B araziler

Hükümetten süresi dolan orman vasfını yitirmiş arazileri (2B) ve tarım arazilerinin satışı konusunda 350 bin vatandaşa müjdeli haber geldi. 2B arazisi için müracaat edip bedelini ödemeyen, taksitini geciktiren ve başvuru yapmayan 226 bin, tarım arazisi satışında başvuru yapmayan 80 bin vatandaşa yeni bir şans daha veriliyor. Meclis'e sunulacak torba yasaya eklenecek düzenlemeyle 2B'de müracaat ettiği halde ödeme yapmadığı için hakkını kaybedenler yeniden başvuru yapıp, bedelini ödemeleri koşuluyla satın alma hakkına sahip olabilecek. Mücavir alan sınırları dışına çıkarılan yerlerdeki hak sahibi 31 bin kişi de kapsama alınacak.


7.1 MİLYAR LİRA TOPLANDI

Hazine'ye ait taşınmazlar çok farklı amaçlarla kullanılıyor. Geçen yıl milli emlak arazilerinin satışından yaklaşık 3.1 milyar lira gelir elde edildi. 2B arazilerinin satışından da 4 milyar lira kaynak toplandı. Bu yılın...