ABD Merkez Bankası

ABD Merkez Bankası

ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, Fed'in yakında faiz artırmasını destekleyen mesajlar verdi ve faiz artırımı için gerekli koşulların oluştuğunu bildirdi.

Janet Yellen'dan faiz artışı açıklaması!

Fed Başkanı Yellen, "Faiz artışının, gelecek veriler Komite'nin (FOMC) hedeflerine doğru ilerleme gösterirse görece yakın zamanda uygun olacağına karar verdik." dedi.

ABD'de konut başlangıçları Şubat ayında yüzde 5,2 arttı!

New York borsası, ABD Merkez Bankası'nın kararları öncesinde güne düşüşle başladı. Ayrıca, ABD'de konut başlangıçları, şubat ayında yüzde 5,2 artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Fed faiz oranını değiştirmedi!

ABD Merkez Bankası, politika faiz oranını, yılın ilk toplantısında, beklendiği gibi değiştirmedi. Gösterge faizi yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararı oy birliğiyle alındı.

New York'ta Temmuz ayı yeni konut satışları analiz edilecek!

New York borsasında endeksler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) temmuz toplantısına ilişkin tutanakların ardından düşüşünü 2. güne taşıdı.

ABD'de inşaat izinleri beklentilerin altında kaldı!

Küresel piyasalarda, bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası'nın (Fed) toplantı tutanakları beklenirken, yurt içinde siyasi gelişmeler ve döviz piyasasındaki hareket takip edilecek.

Fed kararında konut sektörü gelişiyor!

Fed kritik toplantının ardından açıklama yaptı.ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımının da olasılıklar arasında değerlendirdiği para politikası toplantısı sona erdi.

Küresel piyasalarda, Fed sonrası dolar ve faizler geriledi!

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizlerde değişiklik yapmamasının ardından dolar diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kaybederken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri geriledi.

S&P'den Türkiye konut piyasasına kritik uyarı!

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Standard and Poors, ABD Merkez Bankası'nın olası faiz artırımının piyasanın önündeki en önemli risk olduğu belirtti.

Paul Ashworth: Fed'in faiz artırımı Mart 2015'ten önce olabilir!

Capital Economics Amerika Başekonomisti Ashworth, ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımına ilişkin, "Faiz artırımının Mart 2015 olan genel beklentiden daha yakın zamanda gerçekleşeceğine inanıyorum" dedi.

FED'in nisan ayı açık piyasa toplantısının tutanakları yayımlandı!

ABD Merkez Bankas'ının (FED) 29-30 Nisan'da gerçekleştirdiği Federal Açık Piyasalar Komitesi’nin (FOMC) toplantı tutanakları açıklandı. Tutanaklarına göre, Açık Piyasa Komitesi üyeleri, gevşek para politikasından çıkış şartlarını masaya yatırdı..

FED kararı belli oldu!

İşte FED açıklaması... Dünya piyasalarının merakla beklediği Amerikan Merkez Bankası FED’ in toplantı tutanakları açıklandı. FED, aylık 85 milyar dolarlık varlık alımlarının hızını düşürmedi...

Dipteyiz: % 24 Değiliz: % 56

Global krizde ABD Merkez Bankası'nın son önlemleriyle piyasalarda iyimser bir tablo oluştu. Krizde sona yaklaşıldığı yorumlarına karşın, SABAH'ın mini anketine katılanlar ise henüz dibe vurulmadığı görüşünde!.

Merkez bankaları bu kez el ele verdi, piyasalarda kurtulma umudu yeşerdi

ABD Merkez Bankası önderliğinde 6 merkez bankası mortgage krizini dirdirmek için ortak harekât kararı aldı. Bu haberle İMKB-100 % 4.29 değer kazanırken, dolar dün 1.22 liraya kadar geriledi.

Bernanke: Hacizler artacak ev fiyatları daha da düşecek

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke ABD'de mortgage nedeniyle hacizlerin artacağını ve ev fiyatlarının daha da düşeceğini söyledi.

TCMB ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap tutarı yükseltildi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap tutarı tadil edilerek 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi.

ABD Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 1,75 - 2,00 aralığına çektiğini duyurdu.

Merkez Bankası bugün faiz kararını açıklayacak!

Küresel piyasalar, geçen haftaki ABD Merkez Bankası (FED) kararları sonrası karışık bir görünüm sergilerken, yurt içi piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bugünkü faiz kararına odaklandı.

Piyasalar ABD Merkez Bankası’nın faiz toplantısına dikkat kesildi!

Piyasalar bu hafta ABD Merkez Bankası’nın faiz toplantısına dikkat kesilecek. Fed’den sürpriz beklenmezken, ‘İyi ki de pas geçecek’ dedirtiyor. Dolarda da düzeltme olabilir.

Azerbaycan Merkez Bankası faiz oranlarını yükseltti!

Azerbaycan Merkez Bankası, faiz oranlarını 2,5 puan yükseltti. Kararın ulusal para birimi manata olan güveni artırmak amacıyla alındığı kaydedildi.

İngiltere Merkez Bankası ek faiz indirimine gidebilir!

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney politika faiz oranının 0,25 azaltılmasının ardından önümüzdeki dönemde ihtiyaç duyulması halinde daha fazla faiz indirimine gidilebileceği mesajını verdi.

İngiltere Merkez Bankası faiz oranını indirdi!

İngiltere Merkez Bankası (BoE) tarafından politika faizinin yüzde 0,50’den yüzde 0,25 seviyesine çekilerek varlık alım programının da 435 milyar sterline yükseltildiği açıklandı.

Merkez Bankası faiz indirmine ara vermemeli!

ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, "Merkez Bankası, enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesini bahane ederek faiz indirimlerine ara vermemeli" dedi.

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı iş dünyasına moral veriyor!

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, Merkez Bankası'nın faiz indirimi hakkında açıklama yaptı. İşte Kuzu'nun indirim açıklaması..

Merkez Bankası'nın indirimi olumlu gelişmelere neden olacak!

Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Yusuf Şimşek, Merkez Bankası'nın yaptığı faiz indirimini yorumladı. Şimşek, " Merkez Bankası’nın bu kararı hem reel hem de finans sektöründe olumlu gelişmelere neden olacaktır. " dedi.

Merkez Bankası'ndan faiz indirimi!

Para Politikası Kurulu açıklamasından: "Marjinal fonlama oranı yüzde 9'dan yüzde 8,75'e indirilmiş, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutulmuştur" denildi.

Merkez Bankası faizi düşürdü, gözler bankalarda!

Merkez Bankası'nın faizlerde 175 baz puanlık indirime gitmesine rağmen faiz oranları yüzde 1'in üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bankacılar indirimlerin tüketiciye yansıması için fonlama maliyetinin düşmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Merkez Bankası'nın faiz kararı konut kredilerine ışık olacak!

İTO Yatırım ortaklarından Özkan Özçelik, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun faiz koridoru üst bandını yüzde 9'a çekmesinin, konut kredi faizlerinde gidilecek indirime ışık olacağına inandıklarını kaydetti.

ABD Merkez Bankası

ABD Merkez Bankası ABD Merkez Bankası

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, bankanın faiz artırması için gerekli koşulların oluştuğunu belirterek, "İlerlemenin süreceği varsayılırsa yakın zamanda faiz artırarak kademeli yola devam etmek uygun olacak." dedi.


Brainard, Harvard Üniversitesinde yaptığı sunumda, Fed'in yakında faiz artırmasını destekleyen mesajlar vererek, son dönemde konuşan diğer meslektaşlarına katıldı.


Hem ABD hem de dünya ekonomisi için pozitif bir tablo çizen Brainard, "Tam istihdama yaklaşıyoruz, enflasyon kademeli olarak hedefimize doğru ilerliyor, yurt dışında büyüme daha sağlam hale geldi ve görünüme yönelik riskler bir süredir olduğu gibi dengede seyrediyor. İlerlemenin süreceği varsayılırsa yakın zamanda faiz artırarak kademli yola devam etmek uygun olacak." değerlendirmesini yaptı.


ABD ekonomisi için uluslararası risklerin azalmasında Çin, Avrupa ve Japonya'daki iyileşmenin önemli rol oynadığına işaret eden Brainard, Fed'in izlediği kademeli...