apartman yöneticisi nasıl seçilir

apartman yöneticisi nasıl seçilir

Avukat Kadir Kurtuluş ile Stajyer Avukat Elif Hamzaçebi 'apartman yöneticisi nasıl seçilir' konusunu kaleme aldı. İşte 6 soruda site aidatı...

Apartman yöneticisi nasıl seçilir?

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında kendisine yöneltilen ''apartman yöneticisi'' konulu soruyu yanıtladı. İşte, Tamer Heper'in yazısı..

Apartman yöneticisinin aldığı yanlış kararlar cebinizi yakabilir!

Oturduğunuz apartman, site ya da toplu konutta seçtiğiniz yönetimin yanlış ya da eksik aldığı kararlar, yerine getirmediği sorumluluklar cebinize olumsuz yansıyabilir.

Dışarıdan apartman yönetici seçilir mi?

Kat maliklerinin bağımsız oyalarıyla seçilen apartman yöneticisinin çeşitli görev ve sorumlulukları bulunuyor. Peki, kimler apartman yöneticisi olabilir? Dışarıdan apartman yönetici seçilir mi?

Apartman yönetici seçimi ne zaman yapılır?

Sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü olan apartmanda yönetici atanması mecburi oluyor. Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır. Peki, apartman yönetici seçimi ne zaman yapılır?

Apartmana yönetici nasıl seçilir?

Apartmanda sekiz ve sekizden fazla bağımsız bölüm olması durumunda yönetim oluşturulması kanunen zorunlu oluyor. Kat malikleri yönetici veya yönetim kurulu seçebiliyor. Peki, apartmana yönetici nasıl seçilir?

Apartman yöneticisi ne zaman seçilir?

Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince anagayrimenkulde sekiz ve sekizden fazla bağımsız bölüm olması halinde apartmana bir yönetici seçilmesi gerekiyor. Peki, apartman yöneticisi ne zaman ve nasıl seçilir?

Apartman yöneticisi seçerken dikkat edin!

Pusula Adli Muhasebe ve Hile Denetimi Kurucusu Fikriye Aslan “Yöneticinin “yönetim planı”nı inceleyin, tekrar aday olan yöneticinin geçmiş dönem çalışmalarını araştırmadan tekrar yönetime seçmeyin” dedi.

Apartmanlarda yönetici seçimi!

Apartman ve Site Yönetim Kanununa göre, apartmanlarda sekiz ve daha fazla bağımsız bölümün olması halinde apartmanlarda yönetici seçimi zorunlu tutuluyor. Apartman yöneticisinin, seçimi kat malikleri toplantısında yapılıyor...

Apartman yönetimi görevleri!

Apartman yönetimi görevleri ve diğer detaylar için haberimizi inceleyebilirsiniz. İşte apartman yönetimi görevleri..

Apartman yönetimi görev süresi!

Sekiz ya da daha fazla bağımsız bölüme sahip gayrimenkullerin yer aldığı bina içi seçilen apartman yönetim görev süresi nedir? Yanıtı haberimizde...

Konut kredisi faiz oranları 2022'ye nasıl başladı?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar yeni yıl ile beraber konut kredisinde en uygun faiz oranı uygulayan bankayı araştırıyor. Peki, konut kredisi faiz oranları yeni yıla nasıl başladı? İşte detaylar...

Konut sitelerinde kriz yönetimi nasıl yapılır?

Türkiye'de konut siteleri sayısı gün geçtikçe artıyor. Konut sitelerinde yaşayan vatandaşların sayısı arttıkça birtakım sorunlar da ortaya çıkmaya başladı. Peki, konut sitelerinde yaşanan sorunlar nasıl çözülür?

Binalarda yönetim nasıl olmalı?

Birçok farklı kişinin yaşadığı apartmanlarda, yüzlerce evli büyük sitelerde kararların alınması zor. Bakım-onarım işleri, tadilatlar, alınan paralar, yönetici seçimi, kararlar alınması derken herkesin ortak bir noktada buluşması güç olabiliyor. Peki binalarda yönetim nasıl olmalı?

Apartman yöneticisinin usulsüz harcamaları için ne yapılabilir?

Apartman yöneticisi usulsüz harcama yapabilir mi? Apartman yöneticisinin usulsüz harcamaları için ne yapılabilir? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Apartman yöneticileri hangi giderler için para toplayabilir?

Apartmanlarda ya da sitelerde, apartman yöneticisi tarafından harcama yapılan veya yapılacak olan giderler için para toplayabilir. Fakat acil bir durum bulunmuyorsa, apartmanlarda para toplanması için genel kurul kararının olması gerekiyor. 

Apartman yöneticisi olmak için gerekli şartlar neler?

Apartman yöneticisi olmak için gerekli şartlar neler? Kimler apartman yönetici olabilir? Apartman yöneticisini kim seçer? İşte tüm merak edilenler...

Konut kredisi faiz oranları yeni yıla nasıl başladı?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar konut kredisi faiz oranlarının yeni yıla nasıl giriş yaptığını merak ediyor. Peki, banka kredisi faiz oranları 2021'nin ilk günlerinde ne oldu? İşte güncel durum...

Otomobil ve konut fiyatlarındaki çılgın yükseliş nasıl durdurulur?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabından "Otomobil ve konut fiyatlarındaki çılgın yükseliş nasıl durdurulur?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 14 maddelik analizi...

Dolar kuru gelecek 3 yılda nasıl bir seyir izleyecek?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabından "Dolar kuru gelecek 3 yılda nasıl bir seyir izleyecek?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 9 maddelik analizi..

Gürültü yapan kiracı nasıl çıkarılır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Kiracım komşularımı rahatsız edercesine eşi ile kavga ediyor.  Ben kiracıyı ivedilikle nasıl çıkarabilirim? 15 Eylül’de kontrat bitiyor.' sorusunu yanıtladı.

TOKİ kura yöntemiyle nasıl konut satıyor?

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı kura yöntemiyle nasıl konut satıyor? İşte tüm detaylar...

Apartman yönetici yardımcısı nasıl istifa eder?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bir binada yönetici yardımcılığı yapmaktayım. Gerek işlerimden dolayı gerekse apartmandaki düzensizlikten dolayı bu işi bırakmak istiyorum. Nasıl bırakabilirim?' sorusunu yanıtladı.

4 maddede apartman yöneticisi nasıl seçilir?

Avukat Kadir Kurtuluş ile Stajyer Avukat Elif Hamzaçebi 'apartman yöneticisi nasıl seçilir' konusunu kaleme aldı. İşte 6 soruda site aidatı...

apartman yöneticisi nasıl seçilir Haberi

apartman yöneticisi nasıl seçilir

1.Apartman yöneticisi, apartman yönetim kurulu nedir?

Daire, işyeri vb. alan sahipleri yani kat malikleri olarak, apartmanınızın yönetimini, kendi aranızdan veya dışarıdan seçeceğiniz bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirsiniz. Eğer tek bir kişiye bu görevi veriyorsanız o kişiye yönetici, üç kişilik bir kurula yönetim görevi veriyorsanız bu kurula yönetim kurulu denir. 

2. Yönetici atanma zorunluluğu nedir?

Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 34’e göre, apartmanınızda, sekiz veya daha fazla daire, işyeri vb. alan(bağımsız bölüm) varsa yönetici ataması yapmak zorundasınız, bu bir yasal zorunluluktur. Yani apartmanınızda, bağımsız bölüm sayısı sekizden azsa yönetici ataması yapmak zorunda olmayacaksınız. Ayrıca, apartmanınızdaki tüm bağımsız bölümlerin sahibi tek bir kişi ise, bu kişi yasal yönetici konumundadır.

3.Yönetici nasıl seçilir? 

Öncelikle, yönetici ya da yönetim kurulu atanırken, apartman yönetim planındaki hükümleri göz...