avm yatırımları

avm yatırımları

Perakendeciler ile AVM'ler arasında kira sözleşmelerinden ortak alan giderlerine kadar pek çok konuda sorunlar var. AYD'nin yeni başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, AVM'ler ile perakendecilerin ortak komisyonlar oluşturup çözüm için çalışmaya başladıklarını söylüyor.

Türkiye'de AVM'lere yapılan yatırım 58 milyar dolar!

Anadolu Sohbetleri Buluşmaları etkinliğinde konuşma yapan AYD Başkanı Belgü, "Alışveriş merkezleri için 58 milyar dolarlık bir yatırım var ve 520 bin kişi bu yerlerde istihdam ediliyor" dedi.

AVM yatırımında artık daha dikkatli davranılmalı!

AYD Yönetim Kurulu Başkanı Belgü, "Yatırımlarda yavaş yavaş duraksamaya gidiyoruz çünkü önemli bölgelerde, birçok yerde AVM'ler için gerekli olan yatırımların yapıldığını, bundan sonra biraz daha dikkatli davranılması gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Alışveriş merkezleri yaşam alanına dönüşüyor!

2019'da sayısı 465'e ulaşması beklenen AVM'lerin başarısında yönetimin büyük önemi bulunuyor. İşte AVM yatırımlarını başarılı kılan 7 temel anahtar..

AVM inşaatları doğru kurgulanmalı!

Sabah Gazetesi köşe yazarı olan Sinan Özendincik, JLL Türkiye'nin Ülke Başkanı Avi Alkaş ile röportaj gerçekleştirdi. Alkaş, çok tartışılan alışveriş merkezleri ile ilgili merak edilenleri açıkladı.

İstanbul AVM yatırımlarında öne çıkıyor!

Zorlu yılı geride bırakan perakende sektörü 2017'den umutlu.Tüketiciler yeniden mağazalara çekilmeye çalışıyor. İstanbul AVM yatırımlarında gözde merkez haline geldi.

Yanlış AVM yatırımları hayata geçiyor!

Ece Türkiye Uluslararası Perakende Kiralama Günü düzenledi. Toplantıda konuşan Yeni Gimat GYO Başkanı Levent Kirman, AVM yatırımlarında yanlış projelerin hayata geçtiğini söyledi.

AVM yatırımları 53,5 milyar dolara ulaştı!

AYD Başkanı Hulusi Belgü, Türkiye'de AVM sektörüne bugüne kadar 52,5 milyar dolar yatırım yapıldığını belirterek, bu rakamın 2016'da hayata geçirilen projelerle 53,5 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

AVM yatırımları 53,5 milyar dolara ulaştı!

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, Türkiye'de alışveriş merkezi (AVM) sektörüne bugüne kadar 52,5 milyar dolar yatırım yapıldığını belirterek, bu rakamın 2016'da hayata geçirilen projelerle 53,5 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

AVM yatırımlarında yeni rota Anadolu!

İstanbul'da arazi fiyatlarının yükselmesi ve AVM sayısının çok hızlı artması sektör temsilcilerini Anadolu şehirlerine yöneltti. Türkiye'nin AVM yatırımcılarından 12 büyük grup önümüzdeki üç yılda Anadolu şehirlerinde 30'a yakın AVM açmayı ve 3 milyar dolara yakın yatırım yapmayı hedefliyor.

AVM yatırımlarında yabancının eski iştahı yok!

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü; "AVM yatırımlarında yabancının eski iştahı yok. Şu anda 10,5 milyon metrekare olan kiralanabilir alan, önümüzdeki 2 yıl içinde 2 milyon metrekare daha artacak" dedi

İstanbul AVM yatırımlarının başkenti!

Türkiye'deki 369 AVM'nin 116'sına ev sahipliği yapan İstanbul için arz fazlası tartışmaları sürerken yatırımlar hız kesmiyor. 2017 sonuna kadar 881 bin metrekarelik yeni AVM alanı eklenmesi beklenen kent, bu konuda Avrupa'nın zirvesine oturdu.

AVM yatırımları azaldı mı?

Son dönemde yatırımda doygunluğa ulaşmaya başlayan AVM’ler, yeni mecra olarak büyük konut projelerini belirlemeye başlıyor. Açık alanları etkin kullanan, cadde deneyimi sunan projeler öne çıkıyor.

AVM'lerin ciroları yeme-içme bölümleriyle yükseliyor!

AVM'lerin yeni rekabet alanı yeme-içme bölümleri oldu. Yeme-içme alanları eskiden yüzde 7-8 Tik yer kaplarken, bu oran son dönemde yüzde 20'lere kadar çıktı. Hatta bazı konsept projelerde yeme-içme alanlarının payı yüzde 30'ları buluyor.

İstanbul'da AVM enflasyonu yaşanıyor!

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç, ' Shopping Fest ' adı altında başlatılan alışveriş günlerinin pansuman tedbir olduğunu belirtti.

AVM'ler dijitalleşiyor! 

Son yıllarda iyice keskinleşen rekabet ortamında farklılaşmanın yollarını arayan AVM'ler dijitalleşme yatırımları için düğmeye bastı. Rönesans Gayrimenkul Yatırım, dijital çözümü hayata geçirdi...

Türkiye’de AVM yatırımları beklemede mi?

Döviz kurunda yaşanan hareketlilikler alışveriş merkezi yatırımlarını da etkiledi. Ülkemizde 2019 yılının ilk yarısında 47 bin metrekarelik AVM alanı hizmete girdi. 2018 yılının ilk yarısına göre AVM pazarına giren arzda yüzde 87’lik bir düşüş görüldü.

AVM'de TL'ye dönüş yatırımları azaltabilir!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kiralarda dövizden TL'ye dönüşüm formülünü açıkladı, TL'ye geçişle öngörülebilir bir planlama yapabileceklerini söyleyen perakendeciler yeni uygulamadan memnun ama AVM tarafında yeni yatırımların azalması bekleniyor.

10. AVM Yatırımları Konferansı 1 Mart'ta!

Alışveriş merkezleri, perakende temsilcileri ve çözüm ortakları 10. AVM Yatırımları Konferansı'nda bir araya geliyor...

AVM yatırımları alarm veriyor!

AVM'lerde mağaza açmak giderek pahalılaşıyor. AVM yatırımları hız keserek yatırımlar caddelere kaydı. Bazı uzmalara göre 2020'den sonra İstanbul'da AVM yatırımları durabilir. 

Gençoğlu Grubu'nun karma konseptli konut projeleri yolda!

AVM yatırımları ile adından söz ettiren Gençoğlu Grubu konut projeleri içinde çalışmalara başladı.Gençoğlu Grubu'nun karma konseptli konut projeleri yolda.

AVM yatırımları mağazalaşmayı artırıyor!

Vepa Grup Genel Müdürü Murat Usta mağaza sayısındaki artışa AVM yatırımlarının etkisi olduğunu ifade etti. 2004 yılında ilk mağazayı açtıklarını söyleyen Usta 2016 itibariyle Türkiye genelinde 38 mağazaya sahip olduklarını belirtti.

AVM yatırımları devam edecek!

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, sektörün büyümeye devam edeceğini açıkladı. Belgü, "Sektör hızla büyümeye devam ediyor. Türkiye'de şu an 377 AVM var" dedi.

Ticari gayrimenkul ve konutta kiralamalar eşitlenmeli!

9. AVM Yatırımları Konferansı gerçekleşti. Yüksek döviz kiralarıyla başı dertte olan AVM yatırımcıları şikayetlerini Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'ye iletti. Tüfenkci, Maliye Bakanlığı ile görüşüp tüm isteğe yanıt verileceğini söyledi.

Emaar Square Mall Nisan'da açılacak!

AYD düzenlediği 9. AVM Yatırımları Konferansı’nın ana sponsoru Emaar Türkiye’nin Satış, Pazarlama ve Kiralamalardan Sorumlu Kıdemli Direktörü Arzu Uludağ Elazığ, Nisan ayında kapılarını açacak Emaar Square Mall’un 5000 kişiye istihdam sağlayacağını söyledi.

Alışveriş Merkezleri Hizmet Başarı Ödülleri verildi!

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği'nin düzenlediği AVM Yatırımları Konferansı'nda, "Alışveriş Merkezleri Hizmet Başarı Ödülleri" sahiplerini buldu.

9. AVM Yatırımları Konferansı'nda sektörün sorunları masaya yatırıldı!

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından SOYSAL işbirliği ile düzenlenen IX. AVM Yatırımları Konferansı başladı.

Bülent Tüfenkci: AVM'ler esnafı bitirmiyor!

9. AVM Yatırımları Konferansı yapıldı. Konferansta konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnafların AVM'lerin kendilerini bitirdiğine yönelik söylemlerinin olduğunu, AVM'lerin esnafları bitirmediğini belirtti.

avm yatırımları

avm yatırımları avm yatırımları

Türkiye'de alışveriş merkezleri (AVM) 130 milyar TL'yi aşan cirolarıyla ciddi bir ekonomi yaratıyor. Yaklaşık 300 bin kişinin çalıştığı 431 AVM'ye yerli ve yabancı sermaye tarafından bugüne kadar 50 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Sık sık perakendecilerle yaşanan tartışmalarla gündeme gelen AVM'lerin yüzde 70'ini temsil eden Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği'nin (AYD) başkanı mayıs ayında değişti. Yeni başkan Prof. Dr. Hüseyin Altaş, hem AVM yatırımcısı hem de bir avukat. Borçlar ve gayrimenkul hukuku konusunda uzmanlaşan Altaş, Ankara'daki Arca-dium AVM'nin ortakları arasında yer alıyor. Ankara Hukuk'ta uzun yıllar görev aldıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nde işletme Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olan Altaş, AVM'ler ile perakendeciler arasındaki sorunları çözmeyi hedefliyor. 

Ekonomist Dergisi'nden Ayşegül Sakarya Pehlivan, Hüseyin Altaş ile sektörün durumunu konuştu. İşte o söyleşi...


Bu yıl...