06 / 07 / 2022

Beşiktaştaki tarihi çeşmeler

Beşiktaştaki tarihi çeşmeler

Beşiktaş Belediyesi tarafından restore edilen 23 çeşme hizmete açıldı. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, KUDEB ve Plan Proje Birimi uzman mimarlarının çalışmaları sonucunda ilçedeki tarihi çeşmelerin yenilendiğini söyledi.

Beşiktaş'taki tarihi çeşmeler restore ediliyor!

Beşiktaş Belediyesi bünyesinde kurulan “Koruma Uygulama Denetleme Bürosu(KUDEB)” ve Plan Proje Birimi uzman mimarlarının, inceleme çalışmaları sonucunda belirlenen tarihi çeşmeler özgürlüklerine kavuşuyor.

1990 yılında Kırk Azizler Ayazma Çeşmesi kurumuş!

1990 yılında şifalı olduğuna inanılan 600 yıllık tarihi Kırk Azizler Ayazması'nın suyu kurumuş. Dolmabahçe Sarayı'nın arkasında inşa edilen bir otelin temel çalışmasının suyu kuruttuğu iddia edilmiş.

Beşiktaş’taki ‘Gizemli Tünel’in sırrı ortaya çıktı! Yol aniden çökünce boyutu anlaşıldı

İstanbul Beşiktaş'ta yolun aniden çökmesiyle ortaya çıkan gizemli tünelin sırrı ortaya çıktı. Etiler Tamburi Ali Efendi Sokak'ta, ortaya çıkan tünelde ekipler inceleme yaptı ve son durum bilgisi kamuoyuna açıklandı.

İBB, Beşiktaş'taki Swissotel arazisini satışa çıkarıyor! 

İBB, Beşiktaş'taki Swissotel arazisini satışa çıkarıyor. Sözcü Gazetesi köşe yazarı Serpil Yılmaz, bugünkü köşesinde, Beşiktaş'taki Swissotel The Bosphorus arazisinin serüvenini kaleme aldı. İşte Serpil Yılmaz'ın o yazısı...

Beşiktaş Ulus imar planlarına İBB'den onay!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından plansız alan olarak kaydedilen Beşiktaş Ulus'taki bir arazinin imar değişikliğine onay verildi. 

MHP Beşiktaş İlçe Başkanlığı’ndan Beşiktaş'taki arazi için afiş!

MHP Beşiktaş İlçe Başkanlığı, Beşiktaş Ulus'ta tartışmalara neden olan arazi planının imarına yönelik parti binasına afiş astı.

İBB Beşiktaş'taki arsasını 175 milyon TL'ye satıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul ili, Beşiktaş ilçesi, Dikilitaş Mahallesi, 77 parsel 25 adada yer alan arsayı 175 milyon TL'ye satıyor...

Beşiktaş’taki eski askeri araziye kat artışı: 5'ten 8'e yükseldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen, ‘bina yükseklikleri zemin + 5 katı geçmesin’ talimatına rağmen İstanbul’un boyu uzuyor. Beşiktaş’taki eski askeri alanda kat artışı yapıldı. Kat sayısı 5'ten 8'e yükseltildi.

Beşiktaş’taki askeri lojmanların planları değiştirildi: AVM ve rezidans mı yapılacak?

Jandarma Genel Komutanlığı’nın TOKİ’ye devrettiği Beşiktaş Ortaköy’deki askeri lojmanların olduğu yaklaşık 20 dönümlük arazinin imar planları Emlak Konut GYO tarafından değiştirildi. Arazide, AVM, otel ve rezidans inşa edilebilecek. 

Beşiktaş Ulus'taki arazi için tartışma büyüyor!

Beşiktaş Ulus'ta bulunan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'plansız alan' olarak kayıtlara geçen arazi için "yeşil alan" olsun denmişti. Söz konusu arazi için 3 ortak tarafından satın alındıktan sonra imar değişikliği yapıldı. 

İstanbul Beşiktaş'taki 6 adet otopark kiraya verilecek!

İstanbul İli Beşiktaş Belediye Başkanlığı, İstanbul Beşiktaş'taki 6 adet otoparkı kiraya verecek.

Emlak Konut GYO'nun Beşiktaş’taki arsasına 500 milyon liralık proje!

İstanbul Beşiktaş’ta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’nün riskli binasının bulunduğu arsa için ihale düzenlendi. 26 inşaat firmasının katıldığı ihalede kazanan Gökyol Taahhüt oldu. Firma 490 milyon liralık proje yaparak, arsa sahibi Emlak Konut GYO 245 milyon lira ödeyecek.

Arda Turan'ın Beşiktaş'taki evi hacizli çıktı!

Yatırımlarını genel olarak gayrimenkule yapan milli futbolcu Arda Turan'ın Beşiktaş'taki dairesinin hacizli olduğu öğrenildi.

Beşiktaş'tan Mandzukic'e lüks villa teklifi!

Transferde Hırvat golcü Mandzukic ile ilgilenen Beşiktaş, yıldız ismi kadrosuna alamadı. Anlaşma son anda yatarken transferinin gerçekleşmeme sebebinin 3 milyon euro'luk imza parasını nakit olarak istemesi olduğu öğrenildi. 

Beşiktaş’ın eski yıldızı Dusco Tosic eşine 19 milyon liralık ev aldı!

Beşiktaş’ın eski yıldız ismi Dusco Tosic eşi Jelena Karleusa ile arasındaki buzları eritmek için kesenin ağzını açtı. Sırp futbolcu, eşine barışma hediyesi olarak Sırbistan’da 2 buçuk milyon euro’luk bir villa satın aldı.

Beşiktaştaki tarihi çeşmeler Haberi

Beşiktaştaki tarihi çeşmeler

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Ortaköy'deki Büyük Mecidiye Camisi yanındaki restorasyonu tamamlanan Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Çeşmesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, belediye bünyesinde kurulan Koruma Uygulama Denetleme Bürosu (KUDEB) ve Plan Proje Birimi uzman mimarlarının çalışmaları sonucunda ilçedeki tarihi çeşmelerin yenilendiğini söyledi.


Tarihi çeşmelerin önemine değinen Hazinedar, "Çok ciddi bir iş yapıldı. Bütün yasal ve teknik koşullar yerine getirildi. Çeşmelerimizi suyla kavuşturacağız. Çeşmeler bir simge. Beşiktaş'taki tarihi çeşmelerin onarımını yaptık. Tarihimizde her birinin ayrı bir yeri olan, hepsi ayrı bir şaheser olan bu kültür eserlerini suyla kavuşturmak istedik. Bu amaçla kentteki 23 çeşme temizlendi, restorasyonu yapıldı ve halkın hizmetine sunuldu." dedi.  


Hazinedar, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Çeşmesi'nin 1723'te yapıldığını belirterek, şöyle devam etti:


"Yenilenen çeşmeler arasında, 1682, 1861 gibi çok eski tarihlerde...