26 / 06 / 2022

çanakkale Gelibolu namazgah

çanakkale Gelibolu namazgah

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde yer alan tarihi namazgah, aslına uygun olarak restore ediliyor. Çalışmalarını yerinde incelemek üzere Gelibolu'ya gelen Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı, bölgede incelemelerde bulundu.

Çanakkale Köprüsü zamlı geldi! GESTAŞ feribot tarifesine yüzde 117 zam yaptı! İşte 20 Nisan 2022 fiyat listesi...

1915 Çanakkale Köprüsü'nün açılmasının üzerinden bir ay geçti, Çanakkale'de boğaz hattında ulaşımı sağlayan GESTAŞ feribot ücretlerine yüzde 117 zam yaptı! Yeni tarifeleri görenler şok oldu! Peki, GESTAŞ'ın feribot ücretleri ne kadar? Çanakkale Boğaz Hattı-Çanakkale Eceabat ve Gelibolu-Lapseki... İş

1915 Çanakkale Köprüsü'nde son tabliye montajı yapıldı!

Çanakkale'nin Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasında hayata geçirilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nün son tabliye montajı bugün gerçekleştirildi. 

1915 Çanakkale Köprüsü'nde son tabliye montajı için hazırlıklar tamam!

Çanakkale'nin Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasında inşa edilen "1915 Çanakkale Köprüsü"nde son tabliye montajı için hazırlıklar tamamlandı. 

1915 Çanakkale Köprüsü'nün tabliye montajında sona yaklaşıldı!

Çanakkale'nin Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasında inşası süren, Boğaz'ın gerdanlığı olarak nitelendirilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nde 87 tabliyeden 67'sinin montajı bitirildi. 

1915 Çanakkale Köprüsü'nün inşaatında dikkat çeken gelişme!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çanakkale'nin Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasında inşaatı süren 1915 Çanakkale Köprüsü'nde, 87 tabliyeden 29'unun montajının bitirildiğini açıkladı.

1915 Çanakkale Köprüsü'nde çalışmalar hızlandı!

Çanakkale'nin Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasında inşaatına devam edilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nde çalışmalar hızlandı. 2023 metre ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacak köprünün turizmi canlandırması bekleniyor.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün inşaatında çalışmalar tam gaz!

Çanakkale'nin Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasında inşaatına devam edilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nde inşaat çalışmaları tam gaz devam ediyor.

Gelibolu'da 16.8 milyon TL'ye icradan satılık gayrimenkul!

Gelibolu İcra Dairesi Çanakkale Gelibolu'da yer alan gayrimenkulü 16 milyon 800 bin TL bedelle satışa çıkardı.

Gelibolu'daki kentsel dönüşüm planının uygulanması mecliste!

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesindeki riskli yapılar ve bölgedeki kentsel dönüşüm planının uygulanması meclis gündemine taşındı. CHP'li Ceylan, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Çanakkale Seddülbahir Kalesi'nin restorasyonu hız kesmiyor!

Çanakkale Seddülbahir Kalesi'nin Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı (CATAB) tarafından 2015 yılında başlatılan restorasyon uygulaması devam ediyor. Çanakkale Seddülbahir Kalesi'nin restorasyon uygulamaları yüzde 98 oranında tamamlandı.

1915 Çanakkale Köprüsü'nde köprü yolu kuruluyor!

1915 Çanakkale Köprüsü'nde ana kabloların montajı sürerken, Gelibolu Sütlüce'deki şantiye alanına gelen tabliye bloklarının sayısı 23 oldu.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün silüeti belli oldu!

1915 Çanakkale Köprüsü'nün ana hatlarının çekilmesi ile  çalışma platformu olarak kullanılacak kedi yolunun inşaatı büyük oranda bitti. Avrupa ve Asya kıtaları, Lapseki'den Gelibolu yakasına kadar uzanan kedi yolu ile birbirine bağlanınca, Çanakkale Köprüsü silueti de ortaya çıktı. 

1915 Çanakkale Köprüsü'nde 250 metreye ulaşıldı!

Çanakkale Boğazı’nın ’gerdanlığı’ niteliğine sahip olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nde çalışmalar, koronavirüs salgınına rağmen hızla devam ediyor. Lapseki ve Gelibolu yakasında deniz içerisinde bulunan köprü kulelerde, 26’ncı blokların da konulmasının ardından 250 metre yüksekliğe ulaşıldı.

çanakkale Gelibolu namazgah Haberi

çanakkale Gelibolu namazgah

407 yılında İskender Bey tarafından sefere çıkan deniz tüfekçi erleri için yaptırılan Gelibolu Fener Meydanı'ndaki namazgah, yapılan ihale ile yenileniyor. Restorasyon çalışmalarını yerinde incelemek üzere Gelibolu'ya gelen Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı, bölgede incelemelerde bulundu.


Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, namazgahın çevre düzenlenmesinde yerel yönetim olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduklarını söyledi. Zamana tanıklık eden tarihsel dokuların korunması gerektiğini önemsediklerinin altını çizen Başkan Özacar, Vakıflar Bölge Müdürü Erarı'dan ilçenin farklı noktalarından bulunan tescilli çeşme ve diğer eserlerin koruma altına alınmasını talep etti.


Kendi hallerine terk edilen, bakımsızlıklarıyla dikkat çeken tarihi yapıların dokusu ve özellikleri bozulmadan bakım ve temizliklerini gerçekleştirdiklerini vurgulayan Özacar, vakıfların sorumluluk ve görev alanı içinde bulunan Yazıcıoğlu Çeşmesi ve Telli Çeşme gibi eserlerin yenilenmesini...