11 / 08 / 2022

çocuğu mirastan mahrum etme

çocuğu mirastan mahrum etme

Posta yazarı Tamer Heper 'Bir tanıdığımız bayan, eşi vefat eden bir beyle evlendi. Birikimleri ile daire satın aldılar. Eşinin vefatından sonra dairenin eşinin tarafına kalmasını istememektedir. Eşi de onay vermektedir. Bu durum nasıl güvence altına alınabilir?' sorusunu cevapladı.

Babasından miras kalanlar dikkat!

Posta yazarı Tamer Heper '4 kız ve 2 erkekli bir ailede sağlararası tasarrufta ve miras paylaşımında saklı pay ve normal hakedişler minimum ve maksimum ne? Baba bir çocuğunu sağken isterse mirastan men edebilir mi? Çocuğun buna karşı savunma defi var mı?' sorusunu yanıtladı.

Mirastan ıskat nedir? Mirastan ıskat nasıl yapılır?

Miras bırakanın mirasçısını mirastan mahrum bırakmasına mirastan ıskat deniyor. Peki, Mirastan ıskat nasıl yapılır? Mirasta ıskatın hukuki dayanağı nedir? İşte konu hakkında tüm merak edilenler...

Çocuğu olanlar dikkat! 600 TL'ye kadar para veriliyor! PTT'den alabilirsiniz...

Çocuk yardımın miktarı çocuk sayısına göre değişiyor. Çocuk parası yardımı kapsamında birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme veriliyor...

İŞKUR'dan çalışmayan annelere müjde! 8 bin 540 TL destek ödeniyor! İŞKUR başvuru şartları ise…

İŞKUR'dan çalışmayan annelere müjdeli hhaber geldi. İŞKUR'dan 0-15 yaş çocuğu olan çalışmayan annelere 8 bin 540 TL destek ödemesi yapıyor. Başvuru yaparak ödemelerden yararlanmak isteyen anneler aranan şartları araştırıyor. İşte İŞKUR'un işi olmayan annelere sağladığı ödemenin detayları...

Ölen kapıcının milyonluk mirası paylaşılamadı! 30 yıl kapıcılık, yaptı mal varlığı dudak uçuklattı!

Başkent Ankara'da 30 yıl boyunca kapıcılık yaptıktan sonra 2015 yılında vefat eden ve mirasçılarına Pursaklar'da 3 daire, Çankaya'da 8 daire, yüklü miktarda altın, 1 arsa, ve 700 bin TL bırakan Mehmet Kaşkaya'nın 5 çocuğu arasındaki miras davası 9 yıldır devam ediyor.

Çalışmayan annelere müjde! 8 bin 540 TL alabilirsiniz!

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) 0-15 yaş çocuğu olan anneleri sevindirecek haberi duyurdu. Çalışmayan annelere katkı sağlayacak İŞKUR anne desteği başvuru şartları neler? İşte detaylar...

Anneye erken emeklilik imkanı 10 soruda tüm detaylarıyla!

Anne olan kadınlar doğum borçlanması yoluyla erken emeklilik imkanından faydalanabiliyor. Ayrıca engelli çocuğu olan kadınlarda ise yaş ve prim desteği imkanı sunuluyor. İşte annelerin erken emekli olmasını sağlayan formüller ve detayları...

Vasiyetle miras davaları yüzde 50 azalabilir!

Ülkemizde çok sayıda insan vasiyet yazmaktan hoşlanmıyor. Uzmanlar ise vasiyet hazırlamanın dava yükünü büyük ölçüde azalttığını dile getiriyor. Peki, vasiyet yazmak neden önemli? Hangi durumlarda mirastan mahrum kalınır? İşte detaylar...

Muhammed el Fayed'in çocukları arasında miras kavgası!

İngiltere'nin önemli iş insanlarından Milyarder Muhammed el Fayed’in iki çocuğu, miras kavgasına girdi. Ömer el Fayed mahkemelik olduğu ablası Camilla'nın kendisine saldırdığını iddia etti. 

Üvey çocuklar mirasçı mıdır?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper'e gelen soruda, 4 kardeş olduğunu ve annesinin 1990'da vefat ettiğini belirten okuyucu, babasının ikinci evliliğinden 3 çocuğu olduğunu aktardı. Okuyucu, babasının 2 dairesinden miras düşüp düşmeyeceğini sordu. 

Hileli bir şekilde el konulan gayrimenkuller ne olur?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper'e gelen soruda, okuma yazma bilmeyen bir babanın gayrimenkullere çocuğu tarafından el koyması ve sonrasında gayrimenkullerin başkasına devredilmesi durumunda ne yapılabileceği soruldu.

Üvey kardeşi olanlar dikkat! Miras paylaşımı nasıl yapılır?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper'e gelen soruda, 76 yaşında ağabeyinin 2 çocuğu olduğunu bir de evlilik dışı bir çocuğu olduğunu belirten okuyucu, yetişkin çocuğun haklarını istediğini söyledi. Okuyucu, çocuk ve annesinin ağabeyinden evini satmasını isteyip isteyemeyeceğini sordu.

Mirastan pay almaması için çocuğunu kısırlaştırdı!

ABD’li mucit Peter Cooper, vasiyetinde kızının çocuğu olmaması durumunda tüm mirasının eşine bırakılmasını istemişti. Mirasın kendine kalmasını isteyen anne Maryon kızının pay almaması için kızını kısırlaştırdı. 

Aksaray'daki miras kavgasının şüphelisi adliyeye sevk edildi!

Aksaray'da miras sebebiyle yaşanan kavgada, gelinini öldürüp 3 çocuğu ve damadını da yaralayan şüpheli adliyeye gönderildi.

çocuğu mirastan mahrum etme Haberi

çocuğu mirastan mahrum etme

Posta yazarı Tamer Heper 'Bir tanıdığımız bayan, eşi vefat eden bir beyle evlendi. Kendi birikimleri ile bir daire satın aldılar. Eşinin vefatından sonra bu dairenin eşinin tarafına, çocuklarına kalmasını istememektedir. Eşi de buna onay vermektedir. Bu durum nasıl güvence altına alınabilir?' sorusunu yanıtladı.

Bir tanıdığımız bayan, eşi vefat eden bir beyle evlendi. Kendi birikimleri ile bir daire satın aldılar. Eşinin vefatından sonra bu dairenin eşinin tarafına, çocuklarına kalmasını istememektedir. Eşi de buna onay vermektedir. Bu durum nasıl güvence altına alınabilir? l Y.G.

***

Ben yine bir hatırlatma ile yanıtıma başlayacağım. Mirasla ilgili konularda karşımıza çıkacak ihtimal tek değildir, çoktur. Bunların hepsini değerlendirmek mümkün değildir zira yaşamın insanlara ne sürpriz hazırladığını bilmiyoruz. Karşımıza çıkan değişik durumlarda sonuç her zaman değişebilmektedir. Okuyucumun yakınının bir...