Dalaman çiftliği

Dalaman çiftliği

Dalaman çiftliğini turizm bölgesi ilan eden Bakanlar Kurulu kararı Danıştay tarafından iptal edildi.

Atatürk Orman Çiftliği arazisi davası reddedildi!

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi içinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Ankapark Projesi'nin, Atatürk'ün Vasiyetine uygun olmadığı gerekçesiyle TMMOB'a bağlı 4 odanın açtığı davayı mahkeme reddetti.

Atatürk Orman Çiftliği arazisi ile ilgili açılan dava reddedildi!

Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi, "Atatürk Orman Çiftliği arazisine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi inşa edilmesi suretiyle Atatürk'ün vasiyetinin ihlal edildiği" iddiasıyla açılan davanın reddine karar verdi.

Atatürk Orman Çiftliği arazisi ile ilgili açılan davaya ret!

Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi, "Atatürk Orman Çiftliği arazisine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi inşa edilmesi suretiyle Atatürk'ün vasiyetinin ihlal edildiği" iddiasıyla açılan davayı reddetti.

Antalya Gazipaşa Macar Mahallesi'nde balık çiftliği mi kurulacak!

Gazipaşa Belediye Meclisi'nin aldığı, "Macar Mahallesi açıklarına balık çiftliği kurulması" kararı ilçede yaşayan duyarlı vatandaşları ve çevrecileri ayağa kaldırdı.

Florya Çiftliği satılıyor!

1943 yılında Bakırköy Mal Müdürlüğü tarafından verilen ilanla Florya Çiftliği satışa çıkarılacakmış. Emlakkulisi.com Haber Merkezi'nin tarih araştırmacısı Abdullah Kutalmış Mızrak'ın ortaya çıkardığı o haber...

Eyüp Alibeyköy Osmanpaşa Çiftliği imar planı askıya çıktı!

İstanbul Eyüp İlçesi, Alibeyköy Mahallesinde Bulunan Osmanpaşa Çiftliği Mevkiinde 46 bin 400 metrekarelik 859 Ada, 6 Parsele İlişkin 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği askıya çıktı...

1943 yılında Florya Çiftliği satılacak!

1943 yılında Bakırköy Mal Müdürlüğü tarafından verilen ilanla Florya Çiftliği satışa çıkarılacakmış. Varlık Vergisi dolayısıyla satışa çıkarılan eski adıyla Kalitarya Çiftliği'ne 184 bin 852 lira değer biçilmiş.

Dalaman koyları ihalesi iptal edildi!

Muğla’nın Dalaman ilçesi sınırları içinde bulunan Küçük Sarsala, Göbün, Akbük ve Taşyaka koylarındaki mesire alanlarının ihale tarihleri iptal edildi.

Dalaman Koyları Yeniden İhaleye Çıktı!

Muğla’nın Dalaman'da bulunan ve daha önce Muğla 2. İdare Mahkemesince ihalelerinin yürütmesi durdurulan Küçük Sarsala, Göbün, Akbük ve Taşyaka koylarındaki mesire alanları yeniden ihale ediliyor.

Yingli Solar panelleri Kayseri Saray Çiftliği’nin çatısında!

Kayseri’deki Saray Çiftliği’nin çatısına kurulan güneş enerjisi santralinde Yingli Solar panelleri kullanıldı. Asunim Türkiye işbirliği ile gerçekleşen projede, 1,15 MW büyüklüğünde güneş enerjisi santrali hayata geçirildi.

Dalaman Göcek koyları kiralanacak mı?

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Dalaman-Göcek koylarının usulsüz kiralandığı gerekçesiyle, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından cevaplanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Atatürk Orman Çiftliği planı iptal edildi!

Beş meslek odası tarafından dava açılan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) planı iptal edildi. Karar AOÇ üzerinde inşa edilen Aksaray dahil, tüm yapıların hukuk dışı olduğu anlamına geliyor.

Atatürk Orman Çiftliği kararı tartışma yarattı!

Atatürk Orman Çiftliği alanlarında üst ölçekli kararları veren 1/10.000 Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları, oybirliğiyle iptal edildi. Mimarlar Odası ve Cumhurbaşkanlığı karşılıklı açıklama yaptı.

Dalaman çiftliği

Dalaman çiftliği Dalaman çiftliği
Danıştay kararında "Önemli bir tarım işletmesinin turizme açılması kamu çıkarlarına aykırıdır" denildi.

Danıştay ülkenin en değerli tarım arazilerinden Dalaman çiftliğinin turizm bölgesi ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Danıştay, çiftliğin turizm bölgesi ilan edilmesinin toprakların kaybı anlamına geleceğini, bunun da ülke çıkarları ve Anayasa'ya aykırı olduğunu kayıt altına aldı.

Danıştay Altıncı Dairesi, Tarım-İş Sendikası'nın açtığı ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası ile TEMA'nın müdahil olduğu davayı sonuçlandırdı. Başbakanlık ile Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine açılan davada, 6 Ocak 2005 tarihli, Tarım Bakanlığı Tarımsal İşletmeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı Dalaman çiftliğinin "Muğla - Dalaman Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi" olarak ilanı kararının iptali istendi.

Tarım istihdamını etkiler

Bilirkişi raporuna işaret edilen kararda, Muğla-Dalaman özelinde, korunması gereken tarımsal alanlar, ormanlar ile sit alanları...