dask nedir

dask nedir

Türkiye'de DASK'ın kurulduğu Eylül 2000'den bu yana meydana gelen depremler sonrasında hasar sahiplerine 1 milyar 128 milyon lira ödeme yapıldı. Deprem ülkesi olan Türkiye'de konutların yüzde 59.80'i deprem sigortalı.

DASK ne işe yarar? Amaçları neler?

İzmir'de yaşanan deprem sonrasında deprem sigortasının önemi bir kez daha hatırlandı. Birçok vatandaşın ihmal ettiği konulardan biri olan deprem sigortası nedir? Deprem sigortası ne işe yarar? İşte detaylar...

DASK neleri kapsıyor?

İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından hasar ödemeleri başladı. Ödemeler hakkında bilgi veren CBU UBF Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Ayan, bu ödemelerin 240 bin TL'yi aşmayacağını dile getirdi. 

10 soruda DASK tüm detaylarıyla!

Bütün konutları ödenebilir primler karşılığında depreme karşı sigorta güvencesi altına almak için kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), her geçen gün güçlenerek vatandaşın umudu oluyor. DASK’ın hedefi, adım adım Türkiye’deki tüm binalara sigorta yapılması. 

Türkiye'de oran yüzde 56.2'ye yükseldi!

İzmir’deki depremin ardından 17 günde zorunlu deprem sigortası oranı Türkiye genelinde yüzde 55.5’ten yüzde 56.2’ye, Ege’de ise yüzde 54’ten yüzde 56’ya ulaştı. 

Bina artçı depremde yıkılırsa DASK ne olur?

Asıl depremde yıkılmayan binalar artçı depremde hasar görebiliyor hatta yıkılabiliyor. Peki, artçı depremde yıkılan binalarda nasıl yol izlenmeli? Milliyet Gazetesi köşe yazarlarından Erol Ulusoy, DASK hakkında bilinmesi gereken kritik noktaları açıkladı. 

Türkiye’de her iki konuttan birinin deprem sigortası yok!

Türkiye, topraklarının yüzde 98’i aktif ve farklı deprem bölgesinde yer alıyor. Deprem sigortası ile depreme karşı tedbir alınabiliyor. Fakat, Türkiye’de her iki konuttan birinin deprem sigortası yok...

Türkiye'de 17.7 milyon konutun 7.8 milyonu sigortasız!

Türkiye'de 100 konuttan 45'i sigortasız. Deprem gerçeğiyle karşı karşıya olunmasına rağmen, 17.7 milyon konuttan 7.8 milyonunun sigortası bulunmuyor.

Depremde sadece DASK yeterli değil!

DASK depremde  yıkılan veya hasar gören binanızı tekrar inşa ettirebilmeniz için daha önce metrekare maliyeti belli olan tutarlardan bir tazminat öder. Daha geniş teminatlı bir poliçe ise konut sigortasıyla yapılabilir.

Deprem sigortası neleri kapsıyor? Hangi binalar güvence altında?

İzmir'de toplam 1 milyon 10 bin 220 olan evlerin yüzde 56'sı yani 634 bini deprem sigortalı. Peki deprem sigortası neleri kapsıyor? Deprem sigortasında hangi binalar kapsam dışı kalıyor?

5 soruda DASK!

İstanbul depreminin ardından Türkiye'de herkesin gündemi bir anda deprem oldu. Kişisel olarak alacağımız tedbirlerin dışında daha çok zamanımızın geçtiği işyerleri için de tedbir alma zorunluluğu bulunuyor. 

DASK'a hasar ihbarı yağıyor!

İstanbul, Silivri açıklarında meydana gelen 5.7’lik depremin ardından Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) hasar ihbarları yağıyor.

DASK’ta lider şehir Düzce!

DASK’a iller bazında bakıldığında 1999 yılındaki depremden en büyük yarayı alan Düzce, Bolu, Yalova ve Sakarya’nın önde olduğu görülüyor…

DASK ile Çevre Şehircilik Bakanlığı protokol imzaladı!

DASK, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile deprem durumunda sigortalıların hasarlarını daha hızlı karşılayabilmeleri adına protokol imzaladı.

İşte 15 soruda Zorunlu Deprem Sigortası!

Birçok fay hattına ev sahipliği yapan Türkiye'de gün geçmiyor ki bir sallantı olmasın. Şiddeti az ya da çok hemen her ay bir ilimizden bir deprem haberi geliyor. İşte 15 soruda DASK hakkında merak edilenler...

Adres kodu nedir?

Bütün konutları ödenebilir primler karşılığında depreme karşı sigorta güvencesi altına almak için kurulan DASK adresi nasıl sorgulanıyor? Adres kodu nedir? Adres kodu nasıl öğrenilir? İşte tüm merak edilenler...

DASK neleri karşılar?

Posta yazarı Tamer Heper 'Binamızdaki yönetici binamıza ait Zorunlu Deprem Sigortası’nı (DASK) yaptırmıyor. Böyle bir durumda ben kendi dairemi yaptırsam, site içindeki ortak alanlar buna girer mi? Yöneticinin sorumluluğu nedir?' sorusunu yanıtladı.

Deprem sigortası yaptırmama cezası nedir?

DASK, depremden sonra meydana gelen maddi zararların teminatı için isteniyor. Konutlar için zorunlu olan bu sigorta işyerleri için de yapılabiliyor. Peki, deprem sigortası yaptırmama cezası nedir?

Konut sigortası ile DASK arasındaki fark!

Mesken üzerinde yapılabilen sigortaların başında DASK ve konut sigortası geliyor. Kimi zaman mesken sahipleri bu iki sigortayı birbirine karıştırıyor. Peki, konut sigortası ile DASK arasındaki fark nedir?

DASK sigortası poliçesi nedir?

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nda yer alan bağımsız bölümlerin DASK sigortası yaptırması gerekiyor. DASK devlet tarafından zorunlu tutulıyor. Peki, DASK sigortası poliçesi nedir?

Zorunlu deprem sigortası primi nedir?

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, karşılıyor. Peki, zorunlu deprem sigortası primi nedir?

DASK yenileme indirimi nedir?

DASK deprem sigortası, yapılarda zorunlu olan bir sigorta olarak karşımıza çıkıyor. Senelik olarak düzenlenen zorunlu deprem sigortasında yenileme indirimi bulunuyor. Peki, DASK yenileme indirimi nedir?

ALO DASK nedir?

17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen Marmara depreminin ardından hayata geçirilen Zorunlu Deprem Sigortası Uygulamasına erişim daha hızlı ve kolay olması için kurulan ALO DASK nedir? Numarası kaçtır?

Zorunlu deprem (dask) poliçesi nedir?

Her binada yaptırılması gereken zorunlu deprem (dask) poliçesi nedir? Zorunlu deprem sigortası için nereye başvurulur? Zorunlu deprem (dask) poliçesi için gerekli belgeler nelerdir? Zorunlu deprem sigortası nasıl yapılır?

DASK bina bedeli!

Bina ve konutlar için yaptırılması gereken DASK sigortası yıllık olarak düzenleniyor. Peki DASK bina bedeli nedir? Yanıtı haberimizde...

DASK poliçesi nedir?

Depremin verdiği zararların teminatı olarak ödenmesi zorunlu tutulan DASK poliçesi nedir? DASK poliçesi nasıl düzenlenir merak ediyorsanız, yanıtı için haberimizi inceleyebilirsiniz...

DASK nedir niçin kurulmuştur?

Zorunlu Deprem Sigortası olan DASK nedir niçin kurulmuştur merak ediyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz...

Dask Zorunlu Deprem Sigortası nedir?

Bir konut kiraladığınızı ya da satın aldığınızı düşünelim. Söz konusu işlemin gerçekleşebilmesi için Dask Zorunlu Deprem Sigortasının yaptırılması istenecektir. Peki Dask Zorunlu Deprem Sigortası nedir, detayları...

dask nedir Haberi

dask nedir

Türkiye'de DASK'ın kurulduğu Eylül 2000'den bu yana meydana gelen depremler sonrasında hasar sahiplerine 1 milyar 128 milyon lira ödemede bulunuldu. Anadolu Ajansı'ndan Elif Ferhan Yeşilyurt'un haberine göre; büyük can ve mal kaybına neden olan 17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi'nin ardından zararların en aza indirilmesi amacıyla getirilen zorunlu deprem sigortasına Türkiye'deki 17 milyon 682 bin 80 konuttan sadece yüzde 59,80'i sahip bulunuyor.

Zorunlu deprem sigortalılık oranı en yüksek iller yüzde 99,30 ile Bolu, yüzde 93,90 ile Yalova ve yüzde 92,30 ile Sakarya olurken, sigortalılık oranının en düşük olduğu iller yüzde 14,50 ile Hakkari, yüzde 33 ile Gümüşhane ve yüzde 34,50 ile Muş olarak belirlendi. Sadece bulunduğu bölgeyi değil, ülkeyi de ekonomik olarak sarsabilecek bir afet türü olan deprem, Türkiye'de...