16 / 08 / 2022

değerli konut vergisi

değerli konut vergisi

Toplamda 200 bin konutu kapsayan ve geçen yıl uygulanmaya başlanan değerli konut vergisinde beyanneme süresi yarın sona eriyor. 

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! O vergide bu noktalara dikkat!

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ahmet Karabıyık, bugünkü yazısında Değerli Konut Vergisi'nde dikkat edilmesi gereken noktaları kaleme aldı.

Değerli konutta beyanname dönemi sona eriyor! Son 5 gün!

Türkiye sınırları içinde bulunan ve bina vergi değeri 2020'de 5 milyon TL'yi aşan "mesken nitelikli taşınmazlar" için verilecek değerli konut vergisinin ilk taksiti 1 Mart tarihine kadar ödenebilecek.

Değerli konuta vergi ertelenir mi?

Değerli konut vergi beyannamesi verme süresinin son günü 20 Şubat. Erteleme kanunu çıkmazsa mutlaka beyanname verilmeli. Aksi takdirde usulsüzlük cezası gelebilir.

Değerli Konut Vergisi 'ev bozdurma' dönemini başlattı!

Bir yıl ertelenmesi beklenen “Değerli Konut Vergisi” ile ilgili değerlendirmede bulunan Avukat Cevat Kazma, kanunun eşitlik ilkesine aykırı olduğuna dikkat çekerek, düzenleme yapılmaması halinde birçok kişinin evini satarak daha düşük değerli bir ev ya da evler satın alacağını söyledi...

Lüks konut, dijital ve tatile vergi geldi!

Değerli konut, konaklama ve dijital hizmet vergileri Meclis'te kabul edildi. Yasaya göre, Dijital Hizmet Vergisi yüzde 7.5 oranında, Konaklama Vergisi 2020'de yüzde 1, 2021'de yüzde 2 oranında vergi alınırken, Değerli Konut Vergisi'nde ise aşamalandırma sistemi ile oran belirlenecek...

Değerli Konut Vergisi komisyonda kabul edildi!

Değeri 5 milyon lira ve üzerinde olan mesken nitelikli taşınmazlar "değerli konut vergisi"ne tabi olacak...

Lüks konuta vergide yeni dönem!

Gayrimenkule değerleme zorunluluğu geliyor. Değeri 5 milyon TL'yi aşan konuttan ‘değerli konut vergisi’ alınacak. Eksper değer biçecek, vergi oranı belirlenecek...

Yeni vergi paketi TBMM'ye sunuldu: Değerli konut vergisi geliyor!

AK Parti'nin TBMM’ye sunduğu yeni vergi paketinde 'dijital hizmet', 'konaklama' ve 'değerli konut' gibi yeni vergi kalemlerinin yer aldığı öğrenildi.

Değerli konut vergisinin detayları belli oluyor!

Değerli konut vergisi ve tatile gidenlerden yüzde 2 oranında vergi alınması gündeme geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeni vergi düzenlemesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Lüks konuta ek vergi geliyor!

Vergi reformu paketi için çalışmalar devam ediyor. Pakette bir değişiklik olmaması durumunda 5 milyon liradan daha değerli konutlar için emlak vergisinin yanında yüzde 1 ek vergi daha konulması amaçlanıyor.

Değerli konut vergisinde muafiyet şartları neler?

Dünya Gazetesi köşe yazarı Bumin Doğrusöz, bugünkü köşesinde Değerli Konut Vergisi'ndeki muafiyetleri kaleme aldı. İşte Bumin Doğrusöz'ün 'Değerli konutlar vergisinde muafiyetler' başlıklı yazısı...

Değerli konut vergisinde 2022 tarifesi!

Dünya Gazetesi köşe yazarı Bumin Doğrusöz, bugünkü köşesinde değerli konut vergisini kaleme aldı. İşte Bumin Doğrusöz'ün 'Değerli konutlar vergisinde 2022 uygulaması' başlıklı yazısı...

Değerli konut vergisi arttı!

Değerli konut vergisine tabi matrah, yüzde 18,1 oranında yükseldi. Buna göre değeri 6 milyon 173 bin Türk Lirası ile 9 milyon 260 bin Türk Lirası arasında olanlardan 6.173 TL'yi geçen kısım binde 3 oranında vergiye tabi tutulacak.

Değerli konut vergisinden 22 milyon TL toplandı!

Değeri 5 milyon 227 bin Türk Lirası'nı geçen 150 bin konut sahibinden bu sene 350 milyon TL Değerli Konut Vergisi alınması planlanıyordu fakat toplanan rakam 22 milyon TL oldu. 

Değerli konut vergisinde sürpriz artış yaşanabilir!

Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Nevzat Saygılıoğlu bugünkü köşe yazısında değerli konut vergisinde artışı kaleme aldı. 

Evi değerli olanların vergisi arttı!

Bu sene ilk kez yeni bir vergi tahsilatı yapılıyor. Konutlarının emlak vergi değeri 5 milyon 227 bin Türk Lirası'nı geçenler Değerli Konut Vergisi'ni ödüyor. Kakıcı - Şimşek Hukuk Bürosu kurucularından Av. Elvan Kakıcı Şimşek, değerli konut vergisinde bilinmeyenleri anlattı...

Değerli Konut Vergisi’yle ilgili ilk özelgeler neler?

Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Recep Bıyık bugünkü köşe yazısında, Değerli Konut Vergisi'yle ilgili ilk özelgeleri kaleme aldı. 

Değerli konut vergisinde yeni dönem başladı!

Emlak vergisinde yeni dönem olan 'değerli konut vergisi' uygulaması başladı. Taşınmazın değeri 5 milyon 227 bin TL'den fazla olan mülk sahipleri değerli konut vergisi ödemeye başlayacak. 

Değerli konut vergisi tahsilatının yüzde 90.5’i İstanbul'dan!

Değeri 5 milyon 227 bin TL üzerinde olan taşınmazlar için uygulanan değerli konut vergisinde ilk ödemeler başladı. Açıklanan rakamlara göre; ülke genelinde değerli konut vergisi tahsilatının yüzde 90,5'i İstanbul'dan yapıldı.

Değerli konut vergisinden 9,6 milyon TL gelir elde edildi!

Değeri 5 milyon 227 bin TL üzerinde olan taşınmazlar için uygulanan değerli konut vergisinde ilk taksit ödemeleri başladı. Şubat ayında değerli konut vergisinden  9,6 milyon TL gelir elde edildi. 

Konutu 'değerli' olanlar daha fazla vergi verecek!

Değeri 5 milyon 227 bin TL üzerinde olan taşınmazlar 'değerli konut vergisi'ne tabi oluyor. Her yıl değişen vergi oranı taşınmazın sahibi olan malik tarafından ödenecek...

Değerli konut vergisi 2021 ne zaman ödenecek?

2021'in yeni vergisi olan değerli konut vergisinde ayrıntılar belli oldu. Peki değerli konut vergisi 2021 ne zaman ödenecek? İşte tüm merak edilenler...

Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet!

Değeri 5 milyon 227 bin TL'yi aşan konutlar için alınacak değerli konut vergisi ilk taksit ödemeleri başladı. Peki değerli konut vergisi ne kadar? Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet üzerinden nasıl yapılır? İşte tüm merak edilenler...

değerli konut vergisi Haberi

değerli konut vergisi

Toplamda 200 bin konutu kapsayan ve geçen yıl uygulanmaya başlanan değerli konut vergisinde beyanneme süresi yarın itibariyle sona erecek. 2022 yılı için bina değeri 6 milyon 173 bin TL'yi geçen konut sahipleri beyanname verecek ve değerli konut vergisi ödemesini gerçekleştirilecek. Söz konusu verginin ilk taksit ödemelerinin 28 Şubat 2022 tarihinde kadar gerçekleştirilmesi gerekli. Son zamanlarda sık sık gündeme gelen değerli konut vergisinden 2022 yılında 30 milyon 78 bin TL'lik bir gelir bekleniyor.

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen değerli konut vergisinde sınır her sene yeniden değerleme oranına göre belirleniyor. 2021 yılında  5 milyon 227 bin TL şeklinde belirlenen bu tutar bu yıl için 6 milyon 173 bin TL şeklinde belirlendi. Belirlenen bu bedelin üzerinde konuta sahip olanlar değerli konut vergisi...