19 / 08 / 2022

deprem dayanıklılık testi nasıl yapılır

deprem dayanıklılık testi nasıl yapılır

Elazığ Sivrice'de meydana deprem, "Evim deprem güvenli mi?" sorusunu gündeme getirdi. Bilim insanların deprem beklentilerin devam ettiğine dair açıklamaları vatandaşları "Deprem Dayanıklılık Testi" yapan firmalara yöneltti...

Depreme dayanıklılık testi nedir?

Bir yapının olası bir depremde yıkılma ihtimalinin olup olmadığını gözler önüne seren depreme dayanıklılık testi nedir? Depreme dayanıklılık testi nasıl yapılır? İşte depreme dayanıklılık testi süreci..

ODTÜ depreme dayanıklılık testi yapmak için köprü inşa etti!

ODTÜ laboratuvarlarında, TÜBİTAK desteğiyle, 5 ve üzeri şiddetteki depremlere karşı dayanıklılığı birebir test edebilmek için 40 ton ağırlığında 12 metre genişliğinde gerçek bir köprü inşa edildi

115 bin lirası olanlara sıfır ev müjdesi! 1+1, 2+1, 3+1 prefabrik ev fiyatları ne kadar? 1 Ağustos 2022 fiyat listesi

Ev sahibi olma düşleri ile yaşayan vatandaşlar hayallerini gerçekleştirmenin uygun fiyatlı yolunu araştırıyor. 50 ve 60 yıla kadar dayanıklılık sağlayan prefabrik evlerin fiyatları 115 bin TL'den başlıyor. Peki, Prefabrik ev fiyatları ne kadar? İşte 1 Ağustos 2022 fiyat listesi...

115 bin TL'ye sıfır ev sahibi olabilirsiniz! 1+1, 2+1, 3+1 prefabrik ev fiyatları ne kadar? 15 Temmuz 2022 fiyat listesi

Prefabrik evler, uygun fiyatlarıyla vatandaşların ilgi odağı olmayı başardı. Kısa sürede üretilen prefabrik evler her iklime karşı dayanıklılık gösteren prefabrik evlerin fiyatları, 115 bin TL'den başlıyor. Peki, 1+1, 2+1 ve 3+1 prefabrik ev fiyatları ne kadar? İşte 15 Temmuz 2022 fiyat listesi...

Prof. Dr. Bilge Siyahi'den 'Eski binalara depreme dayanıklılık testi yaptırın' önerisi!

Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Bilge Siyahi, ortalama binaların 50 yıl ömrü olduğunu belirterek, "Betonun sağlamlığı, demirlerin çapları, sıklığı bunların çok iyi araştırılması gerekiyor. Bunu belediyeler ve üniversitelerin ilgili laboratuvarlarıyla tespit etmek mümkün." dedi.

Binaların deprem riski nasıl öğrenilir?

Deprem kuşağında bulunan Türkiye'de çok sayıda konut depreme dayanıklı değil. Peki bir binanın depreme dayanıklılığı nasıl test edilir? İşte detaylar...

Kamu binalarının depreme dayanıklılığı artırılıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen toplam 465 milyon dolar kredi desteği kapsamında kamu binalarının depreme dayanıklılığı ve enerji verimliliğinin artırılması için harekete geçildi.

Kemal Kılıçdaroğlu: Doğal afetlere dayanıklı konut herkesin hakkı!

CHP’nin hazırladığı ‘Afet ve Aşırı Doğa Olayları Politika Belgesi’ne ön söz yazan Kılıçdaroğlu, afet risklerini azaltmak için çeşitli önerilerde bulundu. CHP lideri, doğal afetlere dayanıklı konut hakkına erişmenin herkesin hakkı olduğunu vurguladı.

Niğde'de afet yönetimi konusunda yapılan çalışmalar TBMM'de!

Niğde'de depreme dayanıklılık ve afet yönetimi konusunda yapılan çalışmalar meclis gündemine taşındı. CHP'li Gürer, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Gaziantep Valisi Davut Gül: Herkesin deprem dayanıklılık testini yaptırması lazım!

Gaziantep Valisi Davut Gül, afetlerde eğitimin önemli olduğunu belirtti. Vali Gül, “Afetlerle ilgili verilen eğitimlerin toplumun tamamı tarafından sindirilmesi gerekiyor. En önemli konu bir zihniyet dönüşümünün yaşanması” dedi.

Depreme dayanıklılıkta önemli olan zemine uygun evlerin yapılması!

Jeofizik Mühendisi Ali İlker Bulut, depreme dayanıklılıkta önemli olan unsurun binanın zemine uygunluğu olduğunu belirtti. Bulut, depremde zeminin etkisini anlattı.

Depreme dayanıklılık için 7 adım!

TMB 7 adımda depreme dayanıklı yapı inşa etmek için önerilerini açıkladı. Peki dayanıklı yapı üretimi için neler yapılmalı? İşte TMB'nin tespit ve önerileri...

Depreme dayanıklı bina nasıl olmalı?

İTÜ Mimarlık Fakültesi, Yapı ve Deprem Mühendisliği Birimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Cem Çelik, binaların depreme karşı nasıl güçlendirildiğini anlatarak, depreme dayanıklı binaların özelliklerini anlattı. 

Bağcılar'da bina dayanıklılık testi için başvurular arttı!

İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında Bağcılar'da olası İstanbul depremi nedeniyle binalar için dayanıklılık testi başvurularında artış yaşandı.

50 günde 300 kişi binalarına sağlamlık raporu almak için başvurdu!

İzmir'de yaşanan 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrasında İstanbul'da yaşanan büyük deprem korkusu nedeniyle Bağcılar'da bina dayanıklılık testine başvurular arttı. Deprem sonrasında geçtiğimiz 50 günde 300 kişi, bina sağlamlık raporu için Bağcılar Belediyesi'ne başvurdu.

deprem dayanıklılık testi nasıl yapılır Haberi

deprem dayanıklılık testi nasıl yapılır

Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından insanların, olası bir şiddetli depreme karşı evlerinin dayanıklı olup olmadığını öğrenmek için "Deprem Dayanıklılık Testi" yapan firmalara olan başvuruları arttı.

Milliyet'te yer alan habere göre; Elazığ'da meydana gelen deprem sonrası vatandaşlar tedirgin. Uzmanların depremlerin devam edebileceğine dair açıklamaları ise insanları "Deprem Dayanıklılık Testi" yapan firmalara yöneltti.

Bir günde tamamlanan testler sonucunda hazırlanan raporda, evinizin depreme dayanıklı olup olmadığı sonucu ortaya çıkıyor. Çıkan raporda eviniz depreme dayanıklı değil ise güçlendirme çalışması yapılması gerektiği, ya da kentsel dönüşüme girmesi gerektiği belirtiliyor. Elbette rapor, "Evim şiddetli bir depremde yıkılır mı?" endişesini ortadan kaldırmaya yetmiyor. Uzmanların uyarısına göre asıl önemli olan aşama, deprem güvenli çıkmayan eviniz için güçlendirme çalışması yapılması, ya da kentsel dönüşüm kararını hızlıca verilmesi.

DEPREM DAYANIKLILIK...