30 / 03 / 2023

döviz kuru

döviz kuru

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı beklentinin üzerinde geldi. Ekonomistler sıradan vatandaşın, dünya merkez bankalarının tersine bir politika uygulayan  Merkez Bankası'nın indirim kararından nasıl etkileneceğine dikkat çekti.

Düşük faiz ve yüksek enflasyon ortamında para nereye akıyor?

Yüksek enflasyon ve düşük faiz ortamında güvenli liman bulmaya çalışan, Kur Korumalı Mevduat ile konut yatırımı arasına sıkışan para kendine yeni bir yön arıyor. Altın Fed'in etkisinde, konut tıkandı, kripto paralar krizde, borsada yeni ralli başladı. Peki bu ortamda para nereye akacak?

Faiz kararı doları etkileyecek mi? Dolar/TL kuru nasıl hareket edecek?

Merkez Bankası 20 Ekim 2022 Perşembe günü Ekim ayı toplantısını yaparak faiz kararını açıklayacak. Beklentiler faizin 100 baz puan daha indirilmesi yönünde. Peki bu indirim kararı dolar kuru üzerinde etkili olacak mı? Piyasadaki beklenti ne? İşte yanıtlar...

Bu hafta piyasaları hangi veriler etkileyecek?

Bu hafta dolar, euro, borsa, altın grafiğini etkileyecek verilerin başında Merkez Bankası'nın açıklayacağı faiz kararı var. İngiltere'de ve Almanya'dan gelen enflasyon ve dış ticaret rakamları ile Asya'dan gelecek veriler de piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

'Dolar kurunu 18.60'da zor tutuyoruz,  en az 20,21 lira olması lazım'

Dolar kurunda yeni bir 21 Aralık yaşanır mı?, dolar kurunda balon var mı? Ne zaman patlar? sorularına yanıt veren Ekonomist Murat Kubilay, döviz kurunda balon olmadığını aksine doların olması gereken seviyenin altında tutulduğunu söyledi.

İktisat profesöründen çok ciddi uyarı, hükümet IMF'ye gitmezse...

Prof.Dr. Esfender Korkmaz, Türkiye'nin dış borç ve cari açık sorunlarını net hata noksan kalemiyle çözmesinin mümkün olmadığını sorunun ciddi alınıp IMF ile bir program hazırlamaması halinde, Türkiye'nin dış borçlarını ödemede temerrüde düşeceğini söyledi.

'Merkez Bankası para basacak enflasyon yüzde 200'ü aşacak'

Asgari ücrete ve maaşları zam, EYT hamlesi ve diğer düzenlemeler için Merkez Bankası'nın 30 milyar dolar karşılığı Türk lirası basacağı gelecek yılın ortalarında ise krizin çok daha derin bir şekilde kendini göstereceği iddia edildi.

Dolar ve altın patlamaya doğru gidiyor iddiası! Dolarda yeni zirve ne olacak?

TÜİK'in açıkladığı dış ticaret verisi, dolar öğüten Türk ekonomisinin döviz ihtiyacı ve net hata noksan kalemiyle gelen kaynağı belirsiz para, dolarda ve altının son çeyrekteki performansını nasıl etkileyecek? İşte beklentiler...

'TL'deki hızlı değer kaybının sürmesi büyük bir risk'

Türk lirasındaki geder kaybının cari açık özellikle de kısa vadeli borçların ödenmesi açısından büyük bir risk oluşturduğunu belirten EBRD Başekonomisti Roger Kelly, kısa vadeli dış borcunu 180 milyar dolar olduğunu MB'nin rezervinin ise 15 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.

Bankalar ve Kapalıçarşı arasında fark açıldı. Birileri Kapalıçarşı'dan dolar mı topluyor?

Yeniçağ Gazetesi Yazarı Remzi Özdemir, birilerinin piyasadan fiziki dolar toplamaya devam ettiğini ve bu nedenle bankalar ve Kapalıçarşı arasındaki makasın iyice açıldığını söyledi.

FED Analistinden korkutan Türkiye yorumu

Fed Analisti Altınoğlu, Avrupa'da 2023 yılı içinde başlayacak olan resesyonun (ekonomik durgunluğun) Türkiye için fırsat olup olmayacağı sorusunu yanıtladı.

Ekonomi profesöründen dolar için kritik uyarı. Dolar 25 lira olacak

Prof. Dr. Duran Bülbül Merkez Bankası'nın faiz indirim kararlarını değerlendirerek, Merkez Bankası ve iktidarın ekonomik krizi algılayamadığını söyledi. Faiz indirim kararlarının yoksulu daha yoksul zengini daha zengin yaptığını belirten Bülbül, bu politikalarla doların 25 lirayı göreceğini söyledi.

Doları olanlar için tehlike çanları çalıyor! Bu kez kaybedecekler

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, dolar kurunun zirve yaptığı bu zamanlarda dolara yatırım yapılıp yapılmaması gerektiği konusunda vatandaşlara önemli çağrılarda bulundu. İşte detaylar…

İktidara yakın isimden bomba iddialar! Kuru bilerek mi yükselttiler?

Türkiye Gazetesi Yazarı Necmettin Batırel, dolar, doğalgaz ve piyasalarla ilgili bomba iddialar ortaya attı. Batırel'e göre dolardan büyük bir kaçış yaşanacak.

"1 Sterlin 1 doların altına düşebilir"

Eski ABD Hazine Bakanı Summers İngiltere'nin maliyete politikaları ve dünyada güçlenen dolar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Summers dünyadaki diğer ülkelerin güçlü dolara uyum sağlamak zorunda kalacaklarını söyledi.  

döviz kuru Haberi

döviz kuru

Merkez Bankası'nın faizi düşürmesi piyasalar tarafından bekleniyordu hatta uzmanlara göre bu indirim piyasalar tarafından satın alındığı için pek bir etkisi olmayacaktı döviz kuru üzerinde ama Merkez Bankası bir kez daha şaşırttı ve faizi 100 baz puan yerine 150 baz puan düşürdü. Bütün dünyada küresel merkez bankaları resesyon riskini göze alıp faiz artırırken, TCMB seçimlerden önce faizi tek haneye çekme hedefine adım adım ilerliyor. Ekonomistlerden de bugünkü faiz indirimine dair ilginç değerlendirmeler geldi. İşte o ilginç yorumlar..

"Gidin yağ, pirinç alın"

Vatandaşa, politika faiz oranıyla borç para bulabilirseniz "Gidin yağ , pirinç alın" önerisinde bulunan Ozan Gündoğdu enflasyonun dar gelirliyi ezmeye devam edeceğini ve bu faiz oranlarının vatandaşlar için geçerli olmadığına vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı; "Merkez Bankası'nın bankalara kredi verirken uyguladığı...