emlakta nostalji rüzgarı

emlakta nostalji rüzgarı

1990 yılında İTÜ'nün 1 milyon 500 bin metrekarelik arazisi gecekondu işgali altında kalmış. Küçükarmutlu'yu da içine alarak, Baltalimanı'na kadar uzanan üniversiteye ait arazide gecekondu mahallesi oluşmuş.

1990 yılında villa merakı nedeniyle fiyatlar astronomik rakamlara ulaşmış!

1990 yılında İstanbul'da villa merakı nedeniyle fiyatlar astronomik rakamlara ulaşmış. Boğaz'daki lüks villalar 2-4 milyar lira arasında satılıyormuş. Boğaz'daki bir villaya ödenen para ile Fransa'da 7 şato satın alabilmek mümkünmüş.

1990 yılında İstanbul gökdelenler şehri oluyormuş!

1990 yılında İstanbul'da gökdelenler mantar gibi yükselmeye başlamış. Bazı semtlerde 30-40 katlı binalar yükselirken, 50-55 katlı projeler de izin bekliyormuş. Programsız yapılan gökdelenler birçok sorunu da beraberinde getiriyormuş.

1989 yılında en karlı yatırım gayrimenkulmüş!

1989 yılında yüzde 100'e tırmanan enflasyon karşısında, en karlı yatırım gayrimenkul imiş. Bulgaristan'dan mecburi göçe tabi tutulan Türkler'in Türkiye'ye gelmesiyle de emlak piyasasında büyük bir hareketlenme görülmüş.

1989 yılında Kuleli'nin bahçesine ruhsatsız yapı yapılmış!

1989 yılında Kuleli'nin bahçesine 62.5 metre yüksekliğinde ruhsatsız olarak baca inşa edilmiş. Büyükşehir Belediyesi'nden ruhsat alınmadan yapılan 62.5 metre uzunluğundaki merkezi ısıtma bacası, belediye yetkililerini kara kara düşündürmüş.

1988 yılında Halkalı'da yeni bir kent doğacakmış!

1988 yılında Halkalı'da 895 hektar alanda kurulacak 40 bin evlik konutların temeli, Başbakan Özal tarafından atılacakmış. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından yürütülecek projenin ilk bölümü 120 milyar liraya mal olacakmış.

1988 yılında İstanbul'da inşaatçılar gözünü mezarlıklara dikmiş!

1988 yılında şehir içinde konut yapacak arsa kalmayınca inşaatçılar, mezarlıkların kent dışına taşınarak arsaların imara açılmasını istemişler. Toplam 7 milyon metrekareye yayılan mezarların arsa değeri ise 17 trilyon liraymış.

1988 yılında yazlık fiyatları yüzde 100 artmış!

1988 yılında İstanbul'da yazlıkların sezonluk ve satılık fiyatları 1987 yılına göre, yüzde 100 artmış. En mütevazi yazlığın sezonluk kirası 1 milyon liraymış. Silivri'de bir yazlık evin fiyatı ise 20 milyon liradan başlıyormuş.

1988 yılında peşinatsız, 90 ay vade ile Tercüman Sitesi'nde daire!

1988 yılında Kastel İnşaat tarafından 45 bin 755 metrekare arsa üzerine inşa edilen Tercüman Sitesi'nde bulunan son 49 daire, 90 ay vade ile peşinatsız satılacakmış.

1986 yılında Taksim-Tarlabaşı arası açılacakmış!

1985 yılında Taksim-Tarlabaşı arasında kalan bölümdeki 300 apartman için istimlak kararı alınmış. İstimlak çalışmalarına 1986 yılında başlanacakmış. İstimlak sonrası yol genişletilecekmiş ve İstiklal Caddesi trafiğe kapatılacakmış.

1985 yılında Tozkoparan'da çadırdan bir mahalle kurulmuş!

1985 yılında Güngören'e bağlı Tozkoparan'da çadırdan bir mahalle kurulmuş. İmar ve İskan Bakanlığı'nın çürük olduğu gerekçesiyle boşaltılan bloklarına gizlice yerleşen 66 aile tahliye edilmiş. Sokak ortasında kalan ailelere Kızılay çadır dağıtmış.

1984 yılında sosyal konut birim metrekare maliyetleri belli olmuş!

1984 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı 1984 yılı sosyal konut ve devlet inşaatları metrekare maliyet fiyatları belirlenmiş. Kaloriferli konut 31 bin 500, kalorifersiz 27 bin 750 liraya mal olacakmış.

1984 yılında İstanbul'da kira fiyatlarını Arap turistler yükseltmiş!

1984 yılında İstanbul'da kira fiyatlarını Arap turistler yükseltmiş. Türkiye'de yabancı uyruklu kişilerin gayrimenkul satın almalarını sağlayan yasa çıkarılmış olsa da Arap turistler, satın alma yerine kiralamayı tercih etmişler.

1984 yılında Büyükçekmece Barajı'nın temeli atılmış!

1984 yılında Büyükçekmece Barajı'nın temeli Turgut Özal tarafından atılmış. 21 ay sonra su alımına başlanması hedeflenen baraj yapımına, su kanallarıyla birlikte 8 milyar lira harcanacakmış.

1984 yılında Yeşilköy'de 37.500.000 liraya tripleks daire!

Reşat Altın'ın 30 bin 380 liraya satıldığı 1984 yılında, Yeşilköy'de koruluk alanda bulunan tripleks daireler, 37 milyon 500 bin liradan satılacakmış. Dairelerin tanesi bin 220 adet Reşat Altın'ı parasına alınabilirmiş.

'Emlakta Liderliğe Hazırlık' programı Haziran'da başlıyor!

2010 yılında danışmanlık ve eğitim faaliyetlerini gerçekleştiren Işıkören Danışmanlık; Online Emlak Akademi ile emlak eğitimlerini yepyeni bir platformda sunuyor. 'Emlakta Liderliğe Hazırlık' programı Haziran'da başlıyor.

Nostalji Otelcilik Turizm Gıda Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu! 

Nostalji Otelcilik Turizm Gıda Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi bugün Şile'de 200 bin TL sermaye bedeli ile Barış Alkan ve Mehmet Ali Geçer ortaklığında kuruldu. 

Belgin Bilgiç'ten Emlakta Doğru Fiyat Belirlemenin Sırları eğitimi bu akşam!

Emlak GYO'nun önceki Genel Müdür Yardımcısı değerleme uzmanı Belgin Belgiç, bu akşam online ve canlı yayınla 'Emlakta Doğru Fiyat Belirlemenin Sırları 1 ve 2' başlıklı eğitim verecek...

Hilmi Işıkören'den 'Emlakta Alıcılar Nasıl İkna Olur' eğitimi!

'Emlakta Alıcılar Nasıl İkna Olur' eğitimi konu uzmanı Hilmi Işıkören’in online canlı anlatımıyla 12 Mart 2020 tarihinde Online Emlak Akademi'de...

Belgin Bilgiç'ten Emlakta Doğru Fiyat Belirlemenin Sırları 1 eğitimi bu akşam!

Emlak GYO'nun önceki genel müdür yardımcısı Belgin Bilgiç ilk kez emlak ofisi sahipleri ve danışmanlarıyla buluşuyor. Bilgiç'ten Emlakta Doğru Fiyat Belirlemenin Sırları 1 eğitimi bu akşam online canlı anlatımıyla Online Emlak Akademi'de....

Akıllı Şehirler Kongresi'nde Kahramanmaraş rüzgarı esti!

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) koordinesinde gerçekleştirilen “Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi'nde Kahramanmaraş rüzgarı esti!

Emlakta 2020 beklentileri!

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci "Emlakta 2020 beklentileri" başlıklı yazı kaleme aldı. İşte Kireçci'nin Emlakta 2020 beklentileri yazısı...

Poyraz Rüzgarı Mobilya İnşaat Malzemeleri Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi kuruldu!    

Poyraz Rüzgarı Mobilya İnşaat Malzemeleri Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi Bağcılar'da 4 milyon TL sermaye bedeli ile Hıdır Demircan tarafından kuruldu.

Emlakta gelir vergisi 2020!

TBMM'de kabul edilen Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kapsamında 2020'den itibaren emlakta yüzde 35'lik gelir vergisi alınacak.

Emlakta yüzde 35'lik gelir vergisine 'bir defaya mahsus muafiyet' önerisi!

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Taş, "2020'de uygulanmaya başlanacak emlakta yüzde 35 gelir vergisi sektör için risk oluşturuyor. Bunun en azından son 5 yıl içinde alınmış gayrimenkullere yansıtılmaması, bir defaya mahsus vergi muafiyeti olması lazım" diye konuştu...

Emlakta 2018'in en çok kazandıran il ve ilçeleri belli oldu!

2018 yılında 5 büyük ilde satılık konut fiyatları nasıl bir eğilim sergiledi? İşte emlakta 2018'in en çok kazandıran il ve ilçeleri...

Emlakta 2019 beklentileri!

İnşaat sektöründe 2019 nasıl geçecek? Dünya ve Türkiye'de emlakta 2019 beklentileri neler? Gayrimenkul açısından görünenler ne? Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, emlakta 2019 beklentilerini kaleme aldı...

Emlakta yüksek fiyat beklentisi devam ediyor!

REIDIN, 2018 yılında konut fiyatlarının en çok değer kazandığı il ve ilçeleri açıkladı. Verilere göre; emlakta yüksek fiyat beklentisi devam ediyor.

emlakta nostalji rüzgarı Haberi

emlakta nostalji rüzgarıİTÜ arazisine kondular


Ferit FARSAKOĞLU


1 milyon 500 bin m2 arazisi gecekondu işgali altında kalan İTÜ Rektörü Prof. İhsan Kayan, ''Kendimi enayi yerine konmuş hissediyorum, devleti arıyorum'' dedi. Prof. Kayan, İstanbul Valiliği'ni ve Sarıyer Belediyesi'ni suçladı. Gecekonduların en fazla rağbet ettiği Sarıyer'in Belediye Başkanı İhsan Yalçın da konunun devlet politikasıyla çözümlenebileceğini belirtti ve ''Ben Don Kişot değilim'' diyerek kendini savundu.


''YETKİLİLER KORUYOR''


   Baltalimanı sırtlarındaki Küçükarmutlu'da yeni bir gecekondu mahallesi oluştu. İstanbul Boğazı'na kuşbakışı hakim olan Küçükarmutlu Tepesi İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)'ne ait. Son 1 senede oluşan gecekondu mahallesinde geçen yaz yapılan operasyonda 1183 tane gecekondu yıkılmıştı. Ancak yıkımın üzerinden bir ay...