enflasyon inişi

enflasyon inişi

MERKEZ Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), ağustosta yıllık enflasyon yükselmesine karşın fiyatlardaki düşüş eğiliminin özellikle kirada belirgin hale geldiğini belirterek, enflasyonun ineceğini açıkladı.

Merkez Bankası'ndan enflasyon değerlendirmesi!

Merkez Bankası, Mart ayı enflasyon değerlendirmesinde emtia, TL ve arz sıkıntısına işaret ederek tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı baskının güçlendiğini aktardı.

AYM'den özel okulların haciz kuralları ile ilgili karar!

Anayasa Mahkemesi (AYM), özel okulların taşınır ve taşınmaz mallarının eğitim yılı sonuna kadar haczedilemeyeceğini içeren kuralı Anayasa’ya aykırı olması nedeniyle iptal etti. 

Parsel bazında imar planı değişikliğini tamamen kaldırıyoruz!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Artık parsel bazında imar planı değişikliğini tamamen kaldırıyoruz" dedi...

Giresun'da bir kişi arazi anlaşmazlığı sebebiyle tartıştığı kardeşini öldürdü!

Giresun Alucra'da bir kişi, arazi anlaşmazlığı nedeniyle tartıştığı kardeşini tabancayla öldürdü.

İngiltere'de 612 bin kişi işini kaybetti!

İngiltere'de mayıs ayına ilişkin öncü veriler 612 bin kişinin işini kaybettiğini gösteriyor.

Kıbrıs inşaat sektörüne Kovid-19 etkisi!

KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, koronavirüs sebebiyle yaklaşık 30 bin işçinin ülkeyi terk ettiğini, işçi sayısındaki düşüş sebebiyle piyasada işçi açığı oluştuğunu belirtti...

Pandemi nedeniyle ABD büyük bir ekonomik tecrit dönemi yaşıyor!

Kovid-19 salgınının ABD ekonomisinde uzun süreli bir krize yol açacağını belirten uzmanlar, petrol fiyatlarındaki düşüşün kaya petrolü üreticilerini iflasın eşiğine getirdiğini, işsizliğin tarihin en yüksek seviyesine çıktığını kaydetti.

Lübnan'da kirasını ödeyemeyen inşaat işçisi böbreğini satılığa çıkardı!

Milyonlarca kişinin açlık tehdidiyle karşı karşıya kalacağının belirtildiği Lübnan'da Ködeyemeyen bir inşaat işçisi de böbreğini satılığa çıkardı.

Koronavirüs krizi 195 milyon kişinin işini kaybettirebilir!

Uluslararası Çalışma Örgütü, Kovid-19 krizinin 2020'nin ikinci çeyreğinde küresel olarak çalışma saatlerinin yüzde 6,7'sini ortadan kaldırmasının beklendiğini, bunun da 195 milyon kişinin tam zamanlı işini kaybetmesi anlamına geleceğini bildirdi.

İzmir yeni yatırımlarla yükseliyor!

Folkart Yönetim Kumlu Başkam Mesut Sancak, son 5 yılda İzmir’de gayrimenkul yatırımı yapanların yüksek gelir elde ettiklerini ve tüm verilerin bu ivmenin hızlanarak süreceğini işaret ettiğini söyledi...

Şantiye şefi aynı anda en fazla 5 ayrı yapım işini üstlenebilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik kapsamında şantiye şefi, görev yaptığı ilin dışında başka bir ilde görev alamayacak, aynı anda en fazla 5 ayrı yapım işinin şantiye şefliğini üstlenebilecek.

RE-PIE Gayrimenkul ihraç belgesi değişikliğini yayınladı!

RE-PIE Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş., Avrupa Stratejik Gayrimenkul Yatırım Fonu'nun ihraç belgesi değişikliğini yayınladı...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 176 yapım işini tamamlayacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ülke genelinde 75 içme suyu, 99 atık su, bir katı atık tesisiyle bir yol yapımı olmak üzere toplam 176 yapım işini tamamlayıp belediyelere teslim edecek.

enflasyon inişi Haberi

enflasyon inişi


Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz imzasıyla 13 Eylül'deki PPK toplantısına ilişkin değerlendirme özeti yayımlandı. Yayımlanan özette ağustos ayında yıllık enflasyon yükselmesine rağmen, alt kalemlerin `birçok olumlu gelişmenin belirginleştiğine' işaret ettiği belirtildi.


PPK'nın açıklamasında ayrıca hizmet grubu fiyatları yıllık artış hızında 2007 yılı başından bu yana süregelen yavaşlama eğiliminin ağustos ayında güçlenerek sürdüğü, özellikle kiranın yıllık artışındaki yavaşlamanın belirginleştiği ifade edildi. Uluslararası dalgalanmalara da değinilen açıklamada `Uluslararası endişelerin derinleşmesi halinde diğer ülkeler gibi Türkiye finansal piyasaları da etkilenecektir. Böylesi bir durum dış finansman kaynaklarını azaltarak kredi koşullarını sıkılaştıracağından, iç talebin kontrol edilmesine katkıda bulunacak ve orta vadeli enflasyonu düşürücü yönde etkileyecektir' ifadesi kullan