ev alırken neye dikkat etmeli

ev alırken neye dikkat etmeli

Türkiye genelinde konut fiyatları rekor seviyeye ulaşırken stoklar azalmaya devam ediyor. Peki, ev sahibi olmak için doğru zaman mı? Ev alma hayallerini ertelemeli miyiz? İşte detaylar...

Ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Ev sahibi olma hayali ile yaşayan vatandaşlar ev alırken birçok hayati meseleyi gözden kaçırabiliyor. Peki ev alırken nelere dikkat edilmeli? İşte detaylar...

Ev alırken dolandırılmamak için bunlara dikkat edin!

Türkiye’de ev alma hayali, 'hayali evlere' para kaptırmaya neden olabiliyor. Kredi çekerek borca giren ve mağdur olan binlerce kişi bulunuyor. Peki ev alırken dolandırılmamak için nelere dikkat edilmeli? Avukat Mustafa Güneş yanıtladı...

AFAD, ev alırken yapı güvenliğinin araştırılmasını önerdi!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), vatandaşlara, konut alma ve kiralama sürecinde yapı güvenliğini araştırmalarını tavsiye etti.

Konutta 'lokasyon' kriteri!

Ev sahibi olmak, hemen hemen herkesin hayali. Peki ev alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta nedir? Lokasyon evin fiyatını ve değerini etkiler mi? İşte tüm merak edilenler...

Konut alırken bunlara dikkat!

Pandemi ve depremin insanları müstakil konut arayışına yönlendirdiğini belirten FCTU Profesyonel Bina Tesis Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Hakan Akıncı, 2000'den sonra binaların deprem yönetmeliğine uygun yapılmaya başlandığını ve Türkiye’nin deprem kodunun 2007’de değiştiğini dile getirdi.

10 adımda ev almak!

Ev almalı mısınız? Ev almak için geç mi kaldınız? İşte 10 adımda ev almak...

Ev alırken ısı yalıtımına dikkat!

Kış aylarının gelmesiyle beraber enerji tüketimi de artıyor. Oysa Alınabilecek basit önlemlerle konutlarda faturalardan yüzde 30’a varan tasarruf sağlanabiliyor.

Mehmet Cemal Geneş: Ev alırken seramiğine değil inşaatına bakın!

TÜİK tarafından yayınlayan Konut Satış İstatistiklerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2014 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %13,2 oranında artarak 115 786 oldu. Bu artışın nedeni nedir?

Emlakçıdan ev alırken komisyonu kim öder? Alıcı mı, satıcı mı?

Ev satın alınırken bir emlakçı ile çalışılması halinde alınan hizmet karşılığında komisyon ödenmesi gerekiyor. Peki, emlakçıdan ev alırken komisyonu kim öder? Alıcı mı, satıcı mı?

Ev alırken çıkan masraflar 2022 nelerdir?

Ev alma hayaline erişen kimseler, bu süreçte hangi masraflar ile karşılaşacaklarını merak ediyor. Peki, ev alırken çıkan masraflar 2022 nelerdir?

Ev alırken önce para mı verilir?

Ev alım satım işleminde bulunan kimseler paranın ne zaman satıcıya verilmesi gerektiğini merak ediyor. Peki, ev alırken önce para mı verilir? Ev alırken para ne zaman ödenir?

Ev alırken tapu masrafını kim öder?

Ev satın alma aşamasında olan kimseler bazı masrafları tek başına, bazı masrafları ise satıcıyla beraber öder. Peki, ev alırken tapu masrafını kim öder?

Projeden konut alırken nelere dikkat edilmeli?

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ev almak isteyen vatandaşların yüzünü güldürdü. Peki projeden konut alırken nelere dikkat edilmeli?

Ev alırken gözden kaçırılmaması gerekenler!

Posta Gazetesi köşe yazarı Özlem Denizmen, bugünkü köşesinde ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri kaleme aldı ve kendisine sorulan 'Aydın’da yatırım için bir ev alıp kiraya vermek istiyorum. 210 bin liram var. Sizce mantıklı mı?' sorusunu yanıtladı. İşte Özlem Denizmen'in o yazısı...

Kredili ve peşin konut satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle ev hayali kuran kişiler kendilerine uygun evi bulmak için harekete geçti. Faizlerdeki indirimin satışları artıracağı öngörülüyor. Peki kredili ve peşin konut satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Ev alırken yapı ve malzeme kalitesine dikkat edilmeli!

Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) Başkanı Nesim Ekinci, vatandaşların ev alırken, dış cephe estetiği, mekan büyüklüğü gibi unsurların yanı sıra binanın yapı ve malzeme kalitesini de sorgulaması gerektiğine dikkat çekti.

Ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Ev sahibi olma hayali ile yaşayan vatandaşlar ev alırken birçok hayati meseleyi gözden kaçırabiliyor. Peki ev alırken nelere dikkat edilmeli? İşte detaylar...

TOKİ'den ucuz ev nasıl alınır?

TOKİ ülke genelinde dar gelirli aileleri ev hayaline kavuşturmaya devam ediyor. Peki TOKİ'den nasıl ev alınır? TOKİ'den ev alırken nelere dikkat edilmeli.

Siteden konut alırken nelere dikkat edilmeli?

Siteden iş yeri ve konut alırken mağduriyet yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken konular bulunuyor. Özellikle iskanlı ve mülkiyetli tapulu konutlar için verilen yıkım kararları ev sahipleri için kabus oluyor.

Konut kredisi alırken hangi belgeler gerekli?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların imdadına koşan konut kredisinde gözden kaçan bazı maddeler yer alıyor. Peki, konut kredisi alırken nelere dikkat etmeliyiz? Konut kredisi alırken hangi belgeler talep ediliyor? İşte detaylar...

Ev fiyatları neye göre belirlenir?

Ev alırken fiyatların oldukça değişkenlik gösterdiği biliniyor. Peki bu fiyatlar neye göre değişiyor? Bir evin fiyatını belirlerken hangi kalemler dikkate alınıyor?

ev alırken neye dikkat etmeli Haberi

ev alırken neye dikkat etmeli

İstanbul ilk sırada olmak üzere Türkiye genelinde konut sıkıntısı yaşanıyor. Ev bulmak da neredeyse imkansız hale geldi, var olan evler ise önceki yıla göre çok oldukça yüksek Peki, bu durum ne kadar sürecek. Ev satın almak için doğru zaman mı? Gerçekgündem'de yer alan habere göre; Gayrimenkul Brokeri Songül Toprak Özsan merak edilenler hakkında bilgi verdi.

Stoklar azaldı

2020’de kamu bankalarının başlattığı ev kredi kampanyalarıyla mevcut yapı stoklarının azaldığını söyleyen Özsan, “Bu evler satıldı ancak pandemide hem inşaat sektörünün durması hem de maliyetler nedeniyle yeni evler yapılamadı. Bu da stokları bitirdi” dedi.

Gittikçe katlanıyor

Yüz yüze eğitime başlanması, yabancıların Türkiye’ye gelmesi, yeni evliliklerin artması gibi sebeplerle de kiralık fiyatlarının daha da yükseldiğini aktaran Özsan, “Çünkü piyasada yeni konut projesi yok ve talep...