ev fiyatları arttı mı 2021

ev fiyatları arttı mı 2021

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından sahibindencom’un ilan verileriyle hazırlanan “sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü” 2022 Ocak ayı raporu yayınlandı. Rapora göre, konut fiyatları 3 büyük ilde yükselişini sürdürüyor.

İstanbul'da ev fiyatları yüzde 10 arttı!

Kamu bankaları tarafından başlatılan düşük faizli konut kredisi kampanyasının ardından konut fiyatları arttı. İstanbul'da ev fiyatları yüzde 5 ila yüzde 10 arasında zamlandı. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, faiz indiriminin müteahhitlere yaradığını belirtti.

İnşaat maliyetleri konut fiyatlarını uçuruyor!

Bursa Hakimiyet Gazetesi köşe yazarı Namık Göz bugünkü köşesinde inşaat sektörünü kaleme aldı. İşte Namık Göz'ün o yazısı...

Konut fiyatları rekora koşuyor!

Konutların değeri ile faizlerin getirisi arasındaki makas gittikçe açılıyor. Hem ev satışı rekorda, hem kiracıların sayısı ve oranı rekorda, hem de ev fiyatları rekorda.

Ev alacaklar dikkat! Fiyatlar uçtu!

Kovid-19 salgınıyla beraber konutlarda geçirilen zaman arttı ve uzaktan çalışma daha da yaygın hale geldi. Bunların sonucunda daha büyük, balkonlu ve müstakil konutlara olan rağbet artış gösterdi. Buna bağlı olarak konut fiyatları da arttı.

İstanbul'un hangi ilçesinde konut fiyatları hızla artıyor?

İstanbul'da ev fiyatlarındaki artış hız kesmiyor. Ancak bir ilçe bulunuyor ki tüm ilçelerin önüne geçti. Büyük, yeni ve hesaplı ev isteyenler o ilçeye yönelince; kiralık ve satılık ev fiyatları katlandı.

İstanbul'un hangi ilçesinde ev fiyatları tavan yaptı?

İstanbul’daki kimliğiyle dikkat çeken ve minik bir semt olan Bomonti'de Z kuşağı kendisini gösteriyor. Z kuşağının Bomonti'ye olan ilgisi artınca ev fiyatları da tavan yaptı.

Kovid-19'la hangi tip konutlar tercih edilmeye başlandı?

İstanbul'da Beykoz ve Sarıyer ilçelerinin sırtlarından Çekmeköy ve Pendik ilçelerinin geniş alanlarına kadar olan birçok bölgede, son zamanlarda yeni bir trend ortaya çıktı. Yeni trendin ismi müstakil villalardan kurulmuş aile sitesi. 

Hangi ilde konut yatırımı yapmak mantıklı?

Koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan çalışmaya geçilmesi ve kalabalık alanlardan kaçma isteği, büyük, balkonlu ve müstakil konutlara olan rağbetin artmasına neden oldu. İşte yıllık değer artışına göre il sıralaması... 

Ev fiyatlarında zirvede hangi şehir var?

TÜİK tarafından açıklanan verilerde Mayıs 2021'de Türkiye'de 59 bin 166 adet konut satıldığı belirtildi. Bu rakamla konut satış rakamları geçtiğimiz yılın Mayıs'ına göre yüzde 16,2 arttı. Peki Türkiye'de ortalama ev fiyatları ne kadar oldu? İşte ayrıntılar...

Hangi şehirde konut fiyatları fırladı?

Türkiye'deki ekonomik krizle beraber ev ve araç sahibi olmak bir lüks oldu ve zorlaştı. İstanbul'da en kötü evin kira tutarı bin 500 Türk Lirası'ndan fazla. Yalnızca kiralık ev fiyatları değil satılık konut fiyatları da uçuşa geçmiş durumda.

Kovid-19'la ev fiyatları uçtu!

Konut kiraları ve ev satış fiyatlarında, özellikle senenin ilk günlerinden beri yükselişler sürüyor. Konut sektörüne ilişkin duyurulan her yeni veri, bir konutta oturmanın vatandaş için daha da pahalılaştığını gözler önüne seriyor. Peki fiyatlarda son durum ne? İşte ayrıntılar...

Hangi ilçede ev fiyatları 2 katına çıktı?

Bodrum'da emlak piyasası uçtu gidiyor. Yazlık kiralamalarıyla beraber sektör hareketlendi. Fiyatlar geçen yazın 2 katına çıktı.

Bu faizlerle kirada oturmak mı ev almak mı? Hangisi daha mantıklı?

Konut kredi faizleri Ağustos 2020'den beri yükselişte. Peki şu anda konut kredisi kullanarak ev almak mantıklı mı? Kirada oturmak mı daha mantıklı yüksek faizli kredi çekerek ev sahibi olmak mı?

Düşük faizli konut kredisi kampanyası ev fiyatlarını nasıl etkiledi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ekonomistlerinin araştırmasına göre, yıllık konut kredisindeki 1 puanlık düşüş, fiyatlarda yüzde 2,1’lik yükselişe sebep oluyor. 

Avrupa'da ev fiyatları artıyor!

Avrupa Birliği'nde (AB) konut fiyatları 2021'in üçüncü çeyreğinde 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 9,2 oranında yükseldi. Peki ev fiyatları en çok nerelerde arttı?

İstanbul'da ev fiyatları yüzde 10 arttı!

Kamu bankaları tarafından başlatılan düşük faizli konut kredisi kampanyasının ardından konut fiyatları arttı. İstanbul'da ev fiyatları yüzde 5 ila yüzde 10 arasında zamlandı. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, faiz indiriminin müteahhitlere yaradığını belirtti.

Rusya'da ev fiyatları arttı mı?

Rusya'da emlak sektörü hareketli seyrediyor. Ucuz kredilerin ardından sektörde talep patlaması yaşandı. Peki Rusya'da ev fiyatları ne kadar oldu?

İstanbul'da Ağustos 2021'de ev fiyatları yüzde yüzde 37.7 arttı!

İstanbul'da 2021 Ağustos itibariyle yeni ev fiyatları 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 34,7 yükselirken, Türkiye genelinde yüzde 40,2 yükseldi.

Rusya'da ev fiyatları en çok hangi kentlerde arttı?

Emlak acentesi TsİAN Rusya'da ev fiyatlarının en hızlı artış gösterdiği şehirleri açıkladı. 2021 yılının ilk altı aylında ülkede fiyatların en hızlı yükseldiği şehir yüzde 39,2'lik oranla İrkutsk olarak kaydedildi.

Kiralık ev fiyatları en çok hangi illerde arttı?

Kovid-19 salgını ile beraber yaşam şartları değişmeye başladı. Yeni normal hayatla beraber kısıtlamalar kalktı, okullar ve üniversiteler de açılış tarihi Eylül olarak açıklandı. Üniversite öğrencileri şimdiden kiralık konut aramaya başladı. Kiralık ev fiyatları uçtu.

Ev fiyatlarında zirvede hangi şehir var?

TÜİK tarafından açıklanan verilerde Mayıs 2021'de Türkiye'de 59 bin 166 adet konut satıldığı belirtildi. Bu rakamla konut satış rakamları geçtiğimiz yılın Mayıs'ına göre yüzde 16,2 arttı. Peki Türkiye'de ortalama ev fiyatları ne kadar oldu? İşte ayrıntılar...

Çin'de yeni ev fiyatları yıllık yüzde 4,47 yükseldi!

Çin hükümeti tarafından konut sektörünün soğutulması amacıyla harekete geçilmesi ve gayrimenkul geliştirme firmalarının borçlarındaki artış mücadelesi ev fiyatlarında yaşanan hızlı artışı engelledi. Yeni ev fiyatları 2021 Mayıs'ta, 2021 Nisan'a göre yüzde 0,51 arttı.

Hangi ilçelerde yazlık ev fiyatları uçtu?

Uzun zamandır Türkiye’nin gözde tatil mekanı olan Bodrum, yazlık ev piyasasında rasyonel olmayan bir artış sergiledi. EVA Gayrimenkul Değerleme Direktörü Filiz Akkaya, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Peki yzlık ev fiyatları en çok hangi ilçelerde arttı? İşte yazlıkta gözde bölgeler...

Dünya genelinde ev fiyatları en çok hangi ülkede arttı?

Konut ve ticari emlak danışmanlığı şirketi Knight Frank'ın hazırladığı küresel konut fiyatları endeksi, dünya genelinde ev fiyatlarındaki en çok artışın yaşandığı yerleri gözler önüne serdi. Peki dünya genelinde ev fiyatları en çok hangi ülkede arttı? İşte ayrıntılar...

Satılık ev fiyatları en çok hangi illerde arttı?

Türkiye’nin uzman emlak platformu Hürriyet Emlak’ın ülke genelindeki veriler ile hazırladığı Nisan 2021 Emlak Endeksi verileri yayınlandı. Peki verilere göre satılık ev fiyatları en çok hangi illerde arttı? İşte Türkiye'nin Nisan 2021 konut fiyatları karnesi...

İstanbul'da konut fiyatları en çok hangi ilçede arttı?

İstanbul İstatistik Ofisi tarafından İstanbul Ekonomi Bülteni - Konut Piyasası Nisan 2021 verileri açıklandı. Peki verilere göre İstanbul'da kaç konut satıldı? İstanbul'daki ev fiyatları arttı mı? İşte detaylar...

İkinci el ev fiyatları hangi illerde arttı?

İkinci el konut satışları 2021'in 1. çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 22 geriledi. Peki ikinci el konut fiyatları ne oldu? İkinci el ev fiyatları hangi illerde arttı? İşte 2021'in 1. çeyreğinin konut satış verileri...

ev fiyatları arttı mı 2021 Haberi

ev fiyatları arttı mı 2021

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından sahibindencom’un ilan verileriyle hazırlanan “sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü” 2022 Ocak ayı raporu yayınlandı. Rapora göre satış fiyatlarındaki artış hızı ile reel konut fiyatlarındaki artış hızı 2021 Aralık ayında da devam ederken, satılık konut arzı ve talebi düşüyor.

Üç büyük ilde satış fiyatı artış hızı yükseliyor

Satılık konut cari fiyatlarındaki yıllık artış oranının üç büyük ilde yükseldiği görülmektedir. Satılık konut cari fiyatındaki yıllık artış oranı İstanbul’da yüzde 105,6, Ankara’da yüzde 82,1 ve İzmir’de yüzde 76,6 olmuştur. Satılık konut m2 ortalama fiyatları İstanbul'da 9.642 TL’ye, Ankara'da 4.400 TL’ye ve İzmir'de 7.567 TL’ye yükselmiştir. 

Satış fiyatlarındaki artış Aralık ayında da devam ederek m2 fiyatı 6.726 TL oldu

Son aylarda satılık konut fiyatlarında görülen yüksek artış oranı,...