ev fiyatları düşecek mi

ev fiyatları düşecek mi

Türkiye Emlakçılar Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç, konut sektörüne ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Konut fiyatları 2022'de katlanacak!

TL'de görülen tarihi değer kayıpları sonrası konut sahipleri de fiyatlama yapamadığı için ilanlarını geri çekti. Uzman isimler, sektörle ve konut fiyatlarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Müteahhitlerden tapu harcı kaldırılsın talebi!

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, alınabilir seviyede konut üretebilmesi için malzemede KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesi, 150 metrekare altı konutlarda da tapu harcının kaldırılması gerektiğini belirtti. Tellioğlu, "Gereken önlemler alınmazsa İstanbul'da ev fiyatları Mayıs'ta 3 milyon TL'ye ulaşır" dedi.

Nüfus artışı gayrimenkul fiyatlarını etkiliyor!

Pandemi ile beraber kalabalık şehirlerde yaşamak istemeyen vatandaşlar tatil bölgesine göç ediyor. Nüfus artışı yaşayan kentlerde de ev fiyatları gittikçe yükseliyor.

Ev fiyatlarındaki artış hız kesmeyecek!

Kocaeli Müteahhitler Başkanı Oğuzhan Keleş, ev fiyatlarının artmaya devam edeceğine dikkat çekti. Keleş, "Biriken konut stoku, devam eden projeler var ama dediğim gibi faiz oranının psikolojik eşik 1’in altına gelmesi sektöre hareketlilik kazandıracak kanaatindeyiz" dedi.

Düşük faizli konut kredisi fırsatçılara yaradı!

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, "1.29 faiz oranı piyasaya çok ilaç olmadı. Çünkü vatandaşlar bu işe niyetlense bile fiyatlar yükseldi bir anda. Yine fırsatçı bir yaklaşım ön plana çıktı" dedi.

Düşük faizli konut kredisi ev fiyatlarını yükseltecek!

Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan, bugünkü köşesinde konut fiyatlarını ve konut sektörünü kaleme aldı. İşte H. Bader Arslan'ın 'Konut fiyatları ve satışlarında artış' başlıklı yazısı...

Faizler düştü, konut fiyatları arttı!

Konut kredisi faizleri düştü fakat bu defa ev fiyatları yüzde 10-20 oranında yükseldi. Sektör temsilcileri konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, ev sahiplerinin faiz indirimini fırsata çevirdiğini, fiyatlar yükseldikçe konut kredisi faizlerindeki indirimin avantajının kalmadığını belirtti.

Konut kredisi faiz indirimi fiyatları katladı!

Kamu bankalarının konut kredisi faizlerini yüzde 1.29’a kadar düşürmesinden sonra, fırsatçılar yeniden ortaya çıktı. Faiz indiriminin geçerli olduğu 26 Ekim’den itibaren ikinci el konut fiyatları yükselişe geçti.

İstanbul'da Ağustos 2021'de ev fiyatları yüzde yüzde 37.7 arttı!

İstanbul'da 2021 Ağustos itibariyle yeni ev fiyatları 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 34,7 yükselirken, Türkiye genelinde yüzde 40,2 yükseldi.

Konut kredisi faiz indirimi fiyatları nasıl etkileyecek?

Dünya Gazetesi köşe yazarı Şeref Oğuz bugünkü köşesinde konut kredisi faiz oranlarındaki indirimi ve bu indirimin sektörü nasıl etkileyeceğini kaleme aldı. İşte Şeref Oğuz'un o yazısı...

Konut fiyatlarındaki artış tam gaz!

Faiz indiriminin konut kredilerine de yansıması bekleniyor. Fakat sektör temsilcileri yükselen inşaat maliyetleri nedeniyle konut fiyatlarında da hızlı bir artış olacağını belirtiyor.

İstanbul'da satılık konut fiyatları fırladı!

Son günlerde artan konut fiyatları gündemden düşmüyor. İstanbul'da merkezi bile olmayan semtlerde 2+1 konutların fiyatları 300 bin TL ile 500 bin TL arasında değişiyor. Beşiktaş ve Kadıköy gibi yerlerde ise eski binalardaki 2+1'ler 700-750 bin TL arasında satılıyor.

Kiralık ve satılık konut fiyatları düşecek mi?

Ev alacak vatandaşlar konut fiyatlarındaki son durumu araştırıyor. Peki Türkiye genelinde ev fiyatları ne oldu? Sektör temsilcileri fiyatlarla ilgili neler diyor? İşte ayrıntılar...

Konut fiyatları neden uçtu?

Türkiye Gazetesi köşe yazarı Yücel Koç, bugünkü köşesinde konut fiyatlarını kaleme aldı. İşte Yücel Koç'un o yazısı...

Konut kredisi faizlerindeki indirim ev fiyatlarını etkiler mi?

Kamu bankaları konut kredi faiz oranlarında indirim yaptı. Peki kamu bankalarının konut kredisi faizlerinde uyguladığı indirim ev fiyatlarını etkileyecek mi? Ev fiyatları yükselecek mi, düşecek mi? Sektör temsilcileri konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kiralık ve satılık konut fiyatları düşecek mi?

Ev alacak vatandaşlar konut fiyatlarındaki son durumu araştırıyor. Peki Türkiye genelinde ev fiyatları ne oldu? Sektör temsilcileri fiyatlarla ilgili neler diyor? İşte ayrıntılar...

Satılık ve kiralık ev fiyatları düşecek mi?

İstanbul’da kiralık ve satılık ev fiyatlarında son bir senede büyük bir yükseliş kaydedildi. Bir sene öncesine kadar bin 500, 2 bin TL seviyesinde evlerin kiralanabildiği İstanbul’un birçok semtinde boş konut kalmadı.

İzmir'de ev fiyatları neden artıyor?

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, İzmir'in konut fiyatlarındaki artışta zirvede yer almasına ilgili konuşan Ali Engin, ev fiyatlarını düşürecek bir öneri yaptı. Engin, "Şehri yaymamız lazım. Sorunlar çözülürse fiyat ve imar baskısı azalır" diye konuştu.

Flaş açıklama: Altın fiyatları düşecek mi, yükselecek mi?

Altın fiyatları, ABD'de tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin oldukça altına düşmesiyle hem ons hem de gram tarafında yükseldi. Gram altın fiyatları 490 lira seviyesini test ederken, ons altın analistlerin vurguladığı 1800 dolar bandının üzerinde yer aldı.

Kira fiyatları düşecek mi?

Son zamanlarda evliliklerin artması yüz yüze eğitime geçilmesiyle kiralık evlere talep artınca stok azaldı. Durum böyle olunca ev sahipleri kira ücretlerine fahiş zamlar yaptı. Peki bu artış ne zamana kadar devam edecek? Kiralar düşecek mi? İşte detaylar...

Hani konut fiyatları yarıya düşecek, dolar ikiye katlayacaktı?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "Hani konut fiyatları yarıya düşecek, dolar ikiye katlayacaktı?" başlıklı yazısını kaleme aldı. İşte Kireçci'nin o yazısı...

Kiralık ev fiyatları cep yakıyor!

Kovid-19 salgınına rağmen kiralık ev fiyatlarında yükseliş hız kesmiyor. Kiralık ev fiyatlarının yükselmesi bazı soruları akıllara getiriyor. Vatandaşlar, kiralık ev fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Peki kiralık ev fiyatları düşecek mi? Sektör temsilcileri konuyu değerlendirdi.

Dünya genelinde ev fiyatları en çok hangi ülkede arttı?

Konut ve ticari emlak danışmanlığı şirketi Knight Frank'ın hazırladığı küresel konut fiyatları endeksi, dünya genelinde ev fiyatlarındaki en çok artışın yaşandığı yerleri gözler önüne serdi. Peki dünya genelinde ev fiyatları en çok hangi ülkede arttı? İşte ayrıntılar...

İkinci el ev fiyatları hangi illerde arttı?

İkinci el konut satışları 2021'in 1. çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 22 geriledi. Peki ikinci el konut fiyatları ne oldu? İkinci el ev fiyatları hangi illerde arttı? İşte 2021'in 1. çeyreğinin konut satış verileri...

Dünya genelinde ev fiyatları ne durumda? 

Konut fiyatları dünya genelinde artışa geçmiş durumda. Peki, uzmanlar bu artış hakkında neler diyor? İşte yorumlar...

Ev fiyatları düşecek mi?

Konut alacak vatandaşlar ev fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Konutta stoklar azalmaya başladı. Peki bu durum fiyatları nasıl etkileyecek?

Uzaktan eğitim evleri boş bıraktı! Kiralık fiyatlar düştü!

Kovid-19 salgını sebebiyle üniversitelerin yaklaşık 2 dönem kapalı kalması, üniversite şehirlerindeki emlak sektörünü de zora soktu. Salgın nedeniyle kiralık ev fiyatları ciddi oranda düşerken, normal dönemde aylar öncesinden kiralanan evler boş kaldı.

ev fiyatları düşecek mi Haberi

ev fiyatları düşecek mi

TL'de yaşanan değer kaybı ve döviz kurlarındaki büyük oynaklık ile beraber fiyatlandırma yapmakta zorluk çeken pek çok sektörde siparişler durdu. Cumhuriyet Gazetesi'nden Ali Can Polat'ın haberine göre; kağıt bulmakta zorluk çeken yayınevleri kitap basımlarını durdururken emlak sektöründe ev sahipleri fiyat artırdı, anlaşmalar bozuldu. Demir fiyatları da rekora koşarken, TL kullanımı ise piyasalarda neredeyse durmuş durumda. Pek çok iş yerinde dolar ve Avro üzerinden fatura kesildiği ifade ediliyor.  

Faiz indirimlerinin piyasaya yansımasını beklerken dövizdeki oynaklıkla beraber fiyatların yükseldiğini dile getiren Türkiye Emlakçılar Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, mülk sahiplerinin tapu dairelerinde satışlardan çekildiğini dile getirdi. Konut sahiplerinin ya fiyatları artırdığını ya da evleri satıştan çektiğini vurgulayan Taylan, “Gayrimenkul piyasası da ikinci el otomotiv piyasasına döndü” dedi.

Kasım'da faiz indirim kararının...