ev kirasında enflasyon

ev kirasında enflasyon

ANKARA kira artışlarından kefilliğe kadar hayatın bir çok alanında yeni düzenlemeler sağlayan Borçlar Kanunu değişiyor.

Hangi ilçelerde yazlık ev fiyatları uçtu?

Uzun zamandır Türkiye’nin gözde tatil mekanı olan Bodrum, yazlık ev piyasasında rasyonel olmayan bir artış sergiledi. EVA Gayrimenkul Değerleme Direktörü Filiz Akkaya, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Peki yzlık ev fiyatları en çok hangi ilçelerde arttı? İşte yazlıkta gözde bölgeler...

Doğan Duru, ev kirasını ödemek için 2 gitarını sattı!

Ünlü müzik grubu Redd'in solisti Doğan Duru, Twitter hesabından ev kirasına ilişkin açıklamalar yaptı. Duru, oturduğu evin kirasını ödemek amacıyla iki gitarını sattığını belirtti.

Satılık ev fiyatlarına pandemi etkisi!

Satılık ev fiyatlarında son bir yıl içerisinde büyük artış yaşandı. Pandeminin etkisiyle beraber özellikle yazlık bölgelerde satılık ev fiyatlarında yüzde 68 artış yaşandı. 

Ev satarken eşin rızası şart mı?

Takvim Gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında ev satışında eşin rızasının şart olup olmadığını kaleme aldı. İşte İmal'in o yazısı...

Ev aramada yeni trend: Komşum bana benzesin!

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerinde daha çok vakit geçiren vatandaşlar komşularını da buna göre seçiyor. Ev arayışında olan vatandaşlar emlakçılara kendilerine benzeyen komşu istediklerini dile getiriyor. 

Sakarya'da esnaflar ev kiralarını ödeyemiyor!

Koronavirüs nedeniyle Sakaryalı esnafın sıkıntı yaşadığını dile getiren İyi Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan esnafın ev kirasını bile ödeyemediğini dile getirdi.

İzmir'de kirasını geciktiren kadın ev sahibi tarafından darp edildi!

İzmir'in Buca ilçesinde 43 yaşında iki çocuk annesi kadın ev kirasını geciktirdiği için ev sahibi ve 6 kişi tarafından darp edildi. 

İzmir halkı yeni ev arayışında!

30 Ekim'de meydana gelen İzmir depreminde çok sayıda bina yıkıldı, birçok bina da kullanılmaz hale geldi. Bu yapılarda yaşayan vatandaşlar ise evlerini tahliye ederek yeni ev arayışına girdi. 

Hadise ve Kaan Yıldırım müstakil ev arayışında!

Romantik paylaşımlarıyla hayranlarını mest eden Hadise ve Kaan Yıldırım evlenmeye karar verdi. Önümüzdeki yaz düğün yapmayı planlayan çift, şimdilerde “yuvalarını kurmak” için müstakil ev arayışına girdi.

Mahkemeden emsal karar! Restoran kirasına Kovid-19 sebebiyle yüzde 50 indirim!

Pandemi sürecinde mahkemeye başvuran bir restoran işletmecisi kirasında yüzde 50 indirim yapılmasına hak kazandı. Mahkeme Kovid-19'u olağanüstü durum olarak gördü ve iş yeri sahibine hak verdi. Karar Yargıtay aşamasından sonra emsal niteliği taşıyabilir. 

Enflasyon neden yükseliyor?

Cuma günü açıklanan Haziran ayı enflasyon verileri, beklentilerin yaklaşık iki kat üzerinde gelerek senelik enflasyonu yüzde 12,6'ya çıkardı. Peki ne oldu da talebin böylesine düştüğü bir krizin ortasında enflasyon rakamı bu kadar yüksek geldi? İşte cevabı...

Antalya'da 360 derece dönebilen ters ev inşa edildi!

Antalya'da orman parkında tamamen ters olarak yapılan ve kendi ekseninde dönebilen ev, yakında ziyaretçilerini ağırlayacak.

Dar gelirli ailelere 48 ay kira yardımı!

Devlet korona ile mücadelede kısa çalışma ödeneği, işsizlik parası ile ücretsiz izne gönderilenlere destek, 1000 TL nakdi desteğin yanında ev kirası yardımı da veriyor. Peki ev kirası desteği başvurusu nereden yapılır? Ev kirası desteği ne kadar? İşte tüm merak edilenler...

ev kirasında enflasyon Haberi

ev kirasında enflasyon

Hükümetin hazırladığı 649 maddelik Borçlar Kanunu Tasarısı bugün TBMM Adalet Komisyonu'nda ele alınacak. Tasarıyla kira artışları bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçemeyecek. Kira bedellerinde yapılacak artış bir önceki yıl gerçekleşen üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışını geçemeyecek. Tasarıya göre, kiralanan bir dairede, çatı akması, tesisatın arızalanması gibi problemler olursa, kiracı ev sahibinden onarım yapılmasını veya kirada indirim yapılmasını talep edebilecek. Kiracı arızadan kaynaklı uğradığı zararı ev sahibinden talep edebilecek. Ev sahiplerinin evini boşalttırmak için "Oğlum oturacak, Almanya'dan kızım gelecek" gibi bahaneler ileri sürmelerine de tasarıyla düzenleme getiriliyor. Buna göre, bu şekilde bahane ileri sürülerek boşaltılan daireler, haklı sebep olmaksızın üç yıl süreyle eski kiracıdan başkasına...