ev sahibinin hakları

ev sahibinin hakları

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, oturulan konutun mülkiyet durumunda son yıllarda ciddi bir değişim ortaya çıktı. Hal böyle olunca kiracı ve ev sahibi arasında da hukuki bağlar ve devamında yasal düzenlemeler ortaya çıktı. İşte kiracı ve ev sahibinin hakları...

Ev sahibi kiracısını hangi şartlarda evden çıkarabilir?

Günümüzde ev sahibiyle kiracı arasında yaşanan anlaşmazlıklar oldukça arttı. Kiracı ile kiraya veren arasında bir sorun yaşanmaması için öncelikle kira sözleşmesi yapılması gereklidir. Peki ev sahibi hangi şartlarda evden çıkarabilir?

Gayrimenkul hukukunda kat maliklerinin hakları neler?

Özellikle, son yıllarda hayata geçirilen siteler, iş merkezleri metropol yaşamında ihtiyacımız olan konfora ulaşmamız için adeta bir köprü oldu. Peki sitelerde kat mülkiyeti konusu nedir? İşte detaylar...

10 soruda ev sahibinin hakları!

Kira sözleşmesi imzalayan ev sahibi ile kiracının bazı hak ve sorumlulukları doğuyor. Peki, ev sahibinin hakları nelerdir? İşte yanıtı..

Mal sahibi ve kiracı hakları!

Mal sahibi ve kiracı hakları; kiralama işleminde tarafların birbirlerine karşı hak ve sorumluluklarını içeriyor. Bu hak ve sorumlulukların yerine getirilmemesi, uygun davranış sergilenmemesi halinde karşı taraf haklarını hukuki yollardan arayabiliyor...

Ev sahibinin hakları nelerdir?

Ev sahibinin hakları nelerdir?: Kiracıya ihtar çekmek, kira kontratını feshetmek, kiracıyı ev den çıkarmak, söz konusu evin zorunlu tadilatlar hariç tadilatları kabul etmemek gibi hakları bulunuyor...

İntifa hakkında malikin hakları!

Bir gayrimenkulde, intifa hakkının bir başkasına verilmesi sonucu, gayrimenkulün sahiplik durumu "kuru mülkiyet" olarak ifade ediliyor. Buna göre intifa hakkında malikin hakları nelerdir? İşte yanıtı...

Ev sahibi ve kiracı hakları!

Bir kiralama işi söz konusu olduğu takdirde, ev sahibi ile kiracı birbirlerine karşı hak ve sorumluluğa sahip olmuş oluyor. Söz konusu ev sahibi ve kiracı hakları haberimizde...

Ev sahibi hakları!

Kat Mülkiyeti Kanununa göre, bir konutun kiraya konu olması durumunda ev sahibi hangi haklara sahip oluyor? Ev sahibi hakları nelerdir? Yanıtı ve konu ile ilgili detaylar için haberimizi inceleyebilirsiniz...

Kiracı ve ev sahibi hangi yasal haklara sahip?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, oturulan konutun mülkiyet durumunda son yıllarda ciddi bir değişim ortaya çıktı. Hal böyle olunca kiracı ve ev sahibi arasında da hukuki bağlar ve devamında yasal düzenlemeler ortaya çıktı. İşte kiracı ve ev sahibinin hakları...

Risk tespiti için ev sahibinin başvurması gerekiyor!

Oturduğum apartmanın depreme dayanıklı olup olmadığını merak ediyorsanız. Ev sahibinizle görüşün. Çünkü eğer kiracıysanız sizin başvurunuz geçerli olmuyor.

Ev sahibinin hakları neler?

Posta yazarı Tamer Heper 'Evini kiraya veren birinin hakları kısıtlı görünüyor. Haklarını araması için çabuklaştırıcı hükümler öngörülemez mi?' sorusunu yanıtladı.

Defne Samyeli ile ev sahibinin kira davasında sular durulmuyor!

Defne Samyeli’nin dava açtığı ev sahibi Yusuf Araz konuştu. Araz, "Defne Hanım kira ödemediği gerçeğini örtbas etmeye çalışıyor. Hakkımdaki suçlamaları gerçek dışı ve kişilik haklarıma saldırı niteliğindedir" dedi.

Kiracının hakları nelerdir?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Ev sahibi evi satacağını söyleyerek 3 ay sonra bitecek sözleşmemiz sonunda evden çıkmamızı istiyor. Bu konuda kiracı olarak haklarımız nedir? ‘Evden çıkmıyoruz’ dersek ev sahibinin hakları nelerdir?' sorusunu yanıtladı.

Kentsel dönüşümde mülk sahibinin hakları nelerdir?

Kentsel dönüşüm projelerinde, Bakanlık tarafından konut maliklerine sunulan bazı haklar bulunuyor. Gayrimenkul sahipleri sunulan seçeneklerden dilediklerini değerlendirerek, desteklerden yararlanabiliyor.

Ev sahibi ve kiracılar dikkat! Haklarınızı öğrenin!

Ev veya iş yeri gibi bir mülk kiralanacağı zaman kiracı ile mülk sahibi arasında yapılan yazılı anlaşma ile her iki tarafın da hakları yasal olarak güvence altına alınıyor. Peki Borçlar Kanunu'na göre kiracı ve ev sahibi hakları nelerdir? İşte tüm merak edilenler...

Ev sahibinin sorgusuz tahliye hakkı var mı?

Posta Gazetesi yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun ''Kira artışında anlaşılmaması durumunda ev sahibinin sorgusuz tahliye hakkı var mı? Kiracının belli başlı hakları nelerdir?'' sorusuna yanıt verdi.

Ev sahibi ile kiracının depozito savaşı!

İstanbul Arnavutköy'de bir yıldır oturduğu konuttan ayrılmak isteyen kiracı, ev sahibinin depozitoyu vermemesine sinirlenince hıncını daireden çıkardı.

Ev sahibi Taylor Swift'i tanımadı!

Taylor Swift’ın ev sahibinin, güzel şarkıcıyı tanımadığı ortaya çıktı. David Aldea isimli eski ev sahibi, “Şarkılarını dinliyordum ama onu gerçekten bilmiyordum'' dedi.

Berlin'de ev vergisini kiracı değil, ev sahibi ödeyecek!

Berlin Eyalet Hükümeti, kiralardaki fahiş artış nedeniyle kiracıların üzerindeki yükü hafifletmek amacıyla yeni bir yasa çıkarmayı planlıyor. Çıkacak yasa ev vergilerini kiracının değil ev sahibinin ödemesini düşünülüyor.

Mahkemeden ev sahibine şok: Yaşlı kiracıyı çıkaramazsın!

Berlin Eyalet Mahkemesi, biri 84 diğeri 87 yaşında yaşında olan çifti evinden çıkarmak isteyen ev sahibinin açtığı davayı reddetti.

Sarıyer'de kiracı dehşeti! Ev sahibinin evini yaktı!

Sarıyer'de bir kadın, ev sahibinin evini ateşe verdi. Mahalleliye dehşet yaşatan kiracı, vatandaşı sokağa döktü.

ev sahibinin hakları Haberi

ev sahibinin hakları

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, oturulan konutun mülkiyet durumunda son yıllarda ciddi bir değişim ortaya çıktı. 

Timetürk'te yer alan habere göre; 2018'de halkın yüzde 59'u kendi evinde otururken yüzde 25,2'si kirada oturuyordu. Bu oran son iki yıllık süreçte yani 2020'de ev sahipliğinin artışı yönünde bir trend gösterirken bilhassa büyük şehirlerde kiracı sayısı da arttı.

Hal böyle olunca kiracı ve ev sahibi arasında da hukuki bağlar ve devamında yasal düzenlemeler ortaya çıktı. 

Kiracı hakları, mülk sahibi ile kiralayan kişi arasındaki ilişkiyi düzenlemek amacıyla kanunlarla belirleniyor. Ülkemizde, 2011'den bu yana “6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun” ile kiracıların sahip oldukları haklar yasalarla korunmakta.

Bu konuda gerek kiracının gerekse ev sahibinin yapması gereken, dikkat etmesi öncelikli durumlar bulunuyor...

Sahip olduğunuz hakları bilmelisiniz

Borçlar Kanunu kapsamında kiracıların belirli...