Evergrande borç krizi

Evergrande borç krizi

Borçları nedeniyle gündem olmaya devam eden Çinli emlak şirketi Evergrande, Çin ekonomisinde korku yaratmaya devam ediyor. 

Evergrande sorunları kontrol edilebilir durumda!

300 milyar dolar borcuyla borç krizinde olan Evergrande endişe yaratmaya devam ediyor. Firma ile ilgili yeni bir açıklama daha yapıldı. 

Evergrande global krizi tetikler mi? 

Dünya genelinde baş gösteren Evergrande krizinin küresel boyuta taşınıp taşınamayacağı merak konusu oldu. Gelişen Piyasalar Uzmanı Prof. DR. Ali Hepşen bu krizin küresel çapta olmayacağını dile getirdi. 

Çin ekonomisinde Evergrande tehlikesi!

Çin’in önde gelen inşaat ve emlak şirketi Evergrande'nin yaşadığı sıkıntılar, ülke ekonomisi için büyük tehdit olmaya başladı. Ülkenin yeni krizin eşiğinde olduğu konuşuluyor. 

Evergrande krizi piyasaları nasıl etkileyecek?

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilisi, Avrupa bankalarının Çin'in en büyük emlak şirketlerinden Evergrande'nin içinde bulunduğu finansal sıkıntıdan ciddi şekilde etkilenecek bir pozisyonları olmadığına dikkat çekti.

Evergrande hisselerini 1.5 milyar dolara sattı!

Çin'in en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan Evergrande, hisselerini 1.5 milyar dolara varlık yönetim şirketine sattı.

Çin'in gayrimenkul devi iflas ederse piyasalar nasıl etkilenir?

Çin'in dev gayrimenkul şirketlerinden biri olan Evergrande'nin içinde olduğu mali kriz piyasalarda tedirginliklere neden oldu. Peki Çin'in gayrimenkul devi iflas ederse piyasalar nasıl etkilenir?

Evergrande krizinde kritik süreç başladı!

Çinli Evergrande'nin dolar cinsi tahvil kupon ödemesinin son tarihi geçmesi nedeniyle endişeli süreç başladı.

Evergrande'nin hisseleri yüzde 30 prim yaptı!

Çin'den dev gayrimenkul şirketi Evergrande'nin iflas etmesi beklenirken beklenmedik gelişme yaşandı. Tahvil ödemelerinin geri yapılması ile Evergrande hissesi yüzde 30 arttı.

Evergrande krizi neyin habercisi?

Çinli gayrimenkul devi Evergrande büyük bir krizin eşiğinde 300 milyar doları aşan borcunun zamanında ödenmemesi halinde temerrüde düşmesiyle gayrimenkul sektöründe büyük kriz yaşanacak

Evergrande'den ödemeler için duyuru!

Evergrande'den yapılan araştırmaya göre; 23 Eylül’de vadesi dolan faiz ödemesi için yuan cinsinden tahvil sahipleri ile anlaşmaya varıldı. 

Çinli emlak şirketi Evergrande’nin krizi inşaat sektörünü nasıl etkileyecek?

1996'da kurulan Evergrande'nin finansal açıdan zor durumda olduğunun ortaya çıkmasının ardından yükselen risk algısı küresel piyasalarda olumsuz yansımalar oluşturdu.

Borçlu Çinli emlak şirketlerini yüklü ödemeler bekliyor!

Küresel piyasalar borç krizindeki Çinli şirketlerle ilgili gelişmeleri takip ediyor. Krizin ortasındaki şirket Evergrande'nin yönetim kurulu başkanı hisse satmaya start verirken, Aralık'ta Çin'in önemli şirketleri yüklü ödemelerle karşılaşacak.

Evergrande hisse satışıyla 347 milyon dolar kazanacak! 

Son günlerde borç nedeniyle zor zamanlar geçiren Çinli gayrimenkul geliştirme devi Evergrande, 900 milyon yeni hisse satarak 347 milyon dolar toplayacak. 

Çin ekonomisinde Evergrande korkusu!

Borçları nedeniyle gündem olmaya devam eden Çinli emlak şirketi Evergrande, Çin ekonomisinde korku yaratmaya devam ediyor. 

Evergrande sorunları kontrol edilebilir durumda!

300 milyar dolar borcuyla borç krizinde olan Evergrande endişe yaratmaya devam ediyor. Firma ile ilgili yeni bir açıklama daha yapıldı. 

Evergrande temerrüde düşmekten kurtuldu!

Borç krizi yaşayan Çinli Evergrande, tahvil kupon ödemesini bazı yatırımcılarına gerçekleştirdi.

Evergrande temerrüde düştü mü?

Borç krizinde olan Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande, vadesi dolan borçlarının ödemesini gerçekleştiremedi. Evergrande ile ilgili farklı iddialar ortaya atıldı. 

Çin’deki borç krizi emlak şirketlerine sıçrıyor!

Çin’in emlak sektöründeki aşırı borçlanmaya ilişkin tedbirlerinin olumsuz etkileri ve China Evergrande Group’un içinde olduğu borç krizi, büyük emlak şirketlerine de sıçramaya başladı.

Evergrande global krizi tetikler mi? 

Dünya genelinde baş gösteren Evergrande krizinin küresel boyuta taşınıp taşınamayacağı merak konusu oldu. Gelişen Piyasalar Uzmanı Prof. DR. Ali Hepşen bu krizin küresel çapta olmayacağını dile getirdi. 

Evergrande'nin patronuna 'borçları kişisel servetinden öde' önerisi!

Çinli yetkililer, Evergrande’nin patronu milyarder Hui Ka Yan’a, kişisel servetini şirketin artan borç krizini hafifletmek amacıyla kullanmasını söyledi.

Çin'in emlak sektörü Evergrande krizinden nasıl etkilenecek?

Dünya Gazetesi köşe yazarı Şant Manukyan, bugünkü köşesinde Çin'in emlak sektöründe yaşanan krizi ve Evergrande'nin son durumunu kaleme aldı. İşte Şant Manukyan'ın 'Çin büyümesi veya yavaşlaması' başlıklı yazısı...

Evergrande'nin hisseleri yüzde 14 değer kaybetti!

Çin emlak devi Evergrande krizi hala devam ediyor. Şirketin hisseleri, Hong Kong'da 17 günün ardından yeniden işlem görmesiyle beraber bu sabah yüzde 14 değer kaybına uğradı.

Çin Merkez Bankası'ndan Evergrande açıklaması!

Çin Merkez Bankası, borçlarının tahsil edemeyen Evergrande'nin olası riskinin kontrol altına alındığını belirtti. 

Evergrande'nin yüzde 51 hissesinin satışı askıya alındı!

Borç yükü altında olan Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande Group'un emlak hizmetleri birimindeki yüzde 51 hissesini satma anlaşmasının askıya alındığı açıklandı.

Evergrande borç krizi Haberi

Evergrande borç krizi

Çinli devi Evergrande’nin önceki hafta yapması gereken ödemeleri son anda yapması piyasalarda panik yarattı ve emlak krizi endişelerini haftalar sonra tekrar gündeme taşıdı. Sözcü'den Serkan Üstün'ün haberine göre; Çin’in en büyük gayrimenkul firması olan Evergrande’nin önceki aylarda borç krizi yaşadığını açıklaması tüm küresel piyasalarda tedirginlik yaratmıştı. Son haftalarda Evergrande, yükümlülüğündeki borçları ucu ucuna ödemesine rağmen şirketin önündeki ağır borç yükü sebebiyle bu tedirginlik sürüyor. 

DOMİNO ETKİSİ

Piyasalardaki en büyük korku Evergrande’nin içinde yer aldığı krizin emlak sektörünün geneline, oradan da yüklü alacağı bulunan bankalara yayılması. Bu endişeyi haklı çıkaracak haberlerse Çin’den gelmeye devam etti. 

Üç hafta önce Çinli gayrimenkul geliştirme firması Modern Land vadesi gelmiş olan yüzde 12,85 faizli kuponun ana para ödemesini ve faiz ödemesini gerçekleştirmediğini açıkladı. Modern Land’den sonra Kaisa...