05 / 07 / 2022

Gayrimenkul piyasası

Gayrimenkul piyasası

2016 yılının ilk çeyreği geride kalırken gayrimenkul sektörünün turizm hareketleri ile canlanacağı beklentisi içerisinde olduğu gerçeğini hatırlamakta fayda var.

Gayrimenkul sektörü Mart ayından itibaren canlandı!

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, bir süredir durgunluk yaşanan piyasaların Mart ayından itibaren canlanmaya başladığını belirterek "Piyasaların soluk alış verişi düzene giriyor" dedi.

Konut sektöründe taksit atlatma dönemi başladı!

Yeni yılın gözdesi, tüketicinin elini rahatlatan, ödemeyi erteleyen kampanyalar. Ev almak isteyenler böylece taksitlerini 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl sonrasına erteletebiliyor.

Konut fiyatlarına yüzde 10 zam bekleniyor!

Uzmanlara göre gayrimenkul, yatırımcısına altın ve dövizden çok kazandırıyor. Ekonomik durgunluğun yaşandığı bir ortamda yapılacak konut yatırımının güçlü bir hükümetin kurulmasıyla yatırımcısına yüzde 10’luk kazanç sağlaması bekleniyor.

Yabancılar konut alırken neden toplu blok alımı yapıyor?

Blok halindeki satışların gayrimenkul değil sermaye yatırımı olarak değerlendirmesi gerektiğini söyleyen Satış Küpü Yönetim Kurulu Başkam Kürşat Tuncel, bu tür alıcıların malın değerlenmesini bekledikten sonra elden çıkaracağına dikkat çekti.

1999 yılında gayrimenkulde fiyatlar gerçek değerine indi!

1998 yılının ikinci yarısında başlayan krizle gayrimenkulde taşlar yerine oturmaya başlamış. 1999'un ilk aylarında devam eden düşüşler, aynı yılın mayıs ayından itibaren hız kesmiş ve emlakta fiyatlar gerçek değerine inmiş.

İnşaat sektörü patronları gelecek yıldan endişeli!

Türkiye'nin önde gelen müteahhitleri seçim ve komşu ülkelerdeki gerilim nedeniyle 2015 yılına temkinli yaklaşıyor. Fiyatların artacağını söyleyen inşaat sektörünün patronları "yatırımcılar elini çabuk tutsun" diyor.

Gayrimenkul sektörü 700 milyar dolara koşuyor!

Amerika ve Avrupa'da beklentilerden daha iyi performans gösterilmiş olması ve Asya Pasifik Bölgesi'ndeki istikrarlı işlem hacmi, tüm yıllar için işlem hacminde tahminleri 650 milyar dolardan 700 milyar dolara çıkardı.

Hasan Rahvalı: Konutta gelire göre dağılım yok!

Ağaoğlu Şirketler Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Rahvalı, gayrimenkul sektöründe balon iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Arz ve talepte aşırı bir dengesizlik söz konusu değil, sadece gelire göre üretim dağılımı yok" dedi.

Yabancı yatırımcılar gayrimenkul sektörüne 1 milyar 267 milyon dolar yatırım yaptı!

Yabancı yatırımcılar, 2014 yılının ilk 4 ayında Türkiye Gayrimenkul sektörüne 1 milyar 627 milyon değerinde yatırım yaptı. 2007 yılında bu rakam 1 milyar 256 milyon dolar civarındaydı.

Konut sektörü önümüzdeki dönem daha da gelişecek!

Gayrimenkul sektörü özellikle 2014 yılına çok hızlı başladı. mütekabiliyet yasası ile başta emlak sektörü olmak üzere birçok sektör de hareketlendi. Önümüzdeki dönemi, konut sektörü için gelişime son derece açık bir dönem olarak görüyoruz.

Satılan konutların yüzde 15’ini yabancılar alıyor!

İntegral Menkul Değerler Analist' i Beste Naz Süllü yazdığı yazıda gayrimenkul sektörünü değerlendirerek, satılan konutların yüzde 15'ini yabancıların aldığını belirtti. Satılan konutların yüzde 15’ini yabancılar alıyor...

3'üncü Köprü ve Kanal İstanbul Başakşehir'deki emlak piyasasını uçurdu!

3'üncü Köprü' nün bağlantı yollarının Kayaşehir' den, Kanal İstanbul'un önemli bir kısmının ise Başakşehir ilçe sınırları içinden geçeceğine yönelik planlar bölgede konutların değerlenmesine yol açtı...

Gayrimenkul piyasasında yeni bir pazarlama rehberi oluştu!

Dünya Gazetesi yazarı Güventürk Görgülü bugünkü yazısında konut projelerinin isimlerine ve reklam sloganlarına değindi. Ülkemizin gayrimenkul piyasası için yeteri derecede işlevsel bir pazarlama rehberi ortaya çıktı...

Kürşat Tuncel: Olimpiyat Oyunları Gayrimenkul piyasasını nasıl etkiler?

Satış Küpü Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Tuncel 2020 yaz olimpiyatlarına ev sahipliği hakkını kazanması halinde Olimpiyat Oyunları'nın İstanbul Gayrimenkul piyasasını nasıl etkilendiği konusunda bir yazı yazdı...

Silivri gayrimenkul piyasasında son durum ne? İşte İstanbul'un yükselen ilçesinde metrekare fiyatları!

Son dönemdeki konut projeleri atağıyla dikkat çeken Silivri ilçesi, 35 mahalleden oluşuyor. Peki Silivri gayrimenkul piyasasında son durum ne? İşte İstanbul'un yükselen ilçesinde kalem kalem metrekare fiyatları...

Evlenme ve boşanmalar gayrimenkul piyasalarını nasıl etkiliyor?

Pandeminin derinden etkilediği boşanma sayıları gayrimenkul piyasasında da dengeleri değiştiriyor. Peki evlenen ve boşanan çiftlerin sayısı gayrimenkul piyasalarını nasıl etkiliyor?

Gayrimenkul sektöründe 2021'in ikinci yarısında neler yaşandı?

Colliers International tarafından Türkiye Gayrimenkul Piyasası Raporu 2021 – İkinci Yarı Raporu yayınlandı. Peki 2021 yılında gayrimenkul sektöründe neler yaşandı? İşte Colliers International tarafından hazırlanan Türkiye Gayrimenkul Piyasası Raporu 2021 – İkinci Yarı raporu...

Gayrimenkul sektörü 2022'ye umutla giriyor!

Denge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. merakla beklenen ‘Gayrimenkul Piyasası 2021 Görünümü’ raporunu yayınladı. İşte o rapor... 

Yabancıya gayrimenkul satışında 2022 hedefi yükseltildi!

GİGDER, Türkiye’nin ihracat gücü ve gayrimenkul piyasasının katma değerine inancıyla 2022 hedefini yukarı yönlü güncelledi. GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, yabancıya konut satışıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Covid-19 sonrası Türkiye gayrimenkul piyasasında neler değişti?

Covid-19 Sonrası Türkiye Gayrimenkul Piyasası ne oldu? İşte Vizyon Taşınmaz Değerleme şirketinin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mete Gülbaş'ın Covid-19 Sonrası Türkiye Gayrimenkul Piyasası ve Ekonomik Verileri ile ilgili olarak hazırladığı o rapor...

Gayrimenkul sektöründeki belirsizlik devam edecek mi?

Döviz kurlarında yaşanan hareketlilik gayrimenkul piyasasını nasıl etkileyecek? Karanbey İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Barış Özgenal konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı...

Gayrimenkul sektöründe talepler değişti!

Döviz kurlarındaki artışın sürmesi halinde özellikle ticari gayrimenkul pazarında yabancıların giderek daha fazla söz sahibi olmaya başlayacağına dikkat çekildi. Peki ticari gayrimenkul piyasasında son durum ne?

Çukurambar gayrimenkul piyasasında son durum ne?

Prokule Türkiye Gayrimenkul Danışmanı Fatih Gürpınar, Ankara Çukurambar gayrimenkul piyasasıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Gayrimenkul sektöründe 2021'in ilk yarısında neler değişti?

Colliers International tarafından Türkiye Gayrimenkul Piyasası Raporu 2021 – İlk Yarı raporu hazırlandı. Peki raporda hangi verilere yer verildi? 2021'in ilk yarısında gayrimenkul sektöründe neler oldu? İşte ayrıntılar...

ABD'de ticari gayrimenkul piyasasını neler bekliyor?

ABD Merkez Bankası (Fed), şirket ofislerine olan talepte düşüş yaratabilecek olan koronavirüs salgınının, hastalıktan sonra ticari gayrimenkul piyasasının kırılgan bir hale gelebileceğini belirtti.

Kovid-19 salgınından sonra gayrimenkul sektörü nasıl şekillenecek?

Kovid-19 salgını birçok sektörü etkilediği gibi gayrimenkul sektörünü de etkiledi. Peki Kovid-19 salgınının gayrimenkul piyasasına etkisi nasıl oldu? Property TR Genel Müdürü Yusuf Boz, 'Pandemi Sonrası Türkiye Gayrimenkul Piyasası' konulu yazısını kaleme aldı.

Gayrimenkul sektörünün 2020 ikinci yarı yıl karnesi!

Colliers International tarafından 6 aylık periyotlarla hazırlanan Türkiye Gayrimenkul Piyasası Raporu 2020 İkinci Yarı yayınlandı. 

Gayrimenkul piyasası Haberi

Gayrimenkul piyasası


2016 yılının ilk çeyreği geride kalırken gayrimenkul sektörünün turizm hareketleri ile canlanacağı beklentisi içerisinde olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlamakta fayda var. Peki ne oldu? 2016 turizm sezonu pek de parlak görünmediği gerçeği ile hepimiz yüzleştik. Pek çok turizm acentesi ve otelciden aldığım veriler 2016 turizm sezonunun iyi geçmeyeceği yönünde.

Peki şimdi ne olacak:


Bodrum piyasalarının bağlı olduğu iki sektör var. Turizm ve inşaat. Turizm sektörüne inşaat sektörünün etkisi, inşaat sektörünün turizm sektörüne etkisini göz ardı edemeyeceğimize göre inşaat sektörü de turizmin kötü gidişatından etkilenecek demektir. Verilere baktığımızda durumun fotoğrafını çekmiş olacağız. 2016 yılı ilk çeyrek Ocak-Şubat-Mart ayları toplam konut satışları:

Muğla ili için tapudaki işlem sayısı 8,836 iken ipotekli satış adeti 2,088 olarak gerçekleşmiş. Bunun yanında 2,423 ipotek terkini olmuşken sadece...