gayrimenkulde dolar dönemi

gayrimenkulde dolar dönemi

Dolar tahtını euro'ya bırakıyor. Turizm ve havayolu şirketleri, artık euro üzerinden fiyat veriyor. Güney sahillerinde de emlak satışları euro'yla yapılıyor. ABD'ye gerçekleştirilen ihracat da geriledi.

Kısa vadeli dış borç stoku 123.6 milyar dolar!

Türkiye Cumhuriyet Merkez (TCMB) 2020 ocak dönemi kısa vadeli dış borç istatistiklerini açıkladı. Kısa vadeli dış borç stoku, 2019 yıl sonuna göre önemli bir değişiklik göstermeyerek 123.6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ekonomi ve gayrimenkulde istikrar dönemi!

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, gayrimenkul sektöründe toparlanmanın başladığını söyledi. Çetinsaya 2020 yılının daha iyi olacağını da sözlerine ekledi.

 8 soruda gayrimenkulde TL dönemi!

Cumhurbaşkanı kararı ile, ev, dükkan, mağaza, işyeri alım satımı ve kiralamalarının dövizle yapılması geçtiğimiz haftalarda yasaklandı. Bugün karar Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 

Gayrimenkulde yapılan 7 yeni düzenleme!

Hükümet gayrimenkul sektörünün desteklenmesi ve dolar sorununun çözülmesi adına birçok yeni düzenlemeye imza attı. İşte gayrimenkulde yapılan 7 yeni düzenleme..

Referandumdan sonra gayrimenkulde satışlar artacak!

"Referandumdan sonra gayrimenkulde satışlar da fiyatlar da artacaktır." diyen Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Polat, "Türkiye, gayrimenkul alanında alıcı lehine hayatımda gördüğüm en iyi dönemi yaşıyor" şeklinde konuştu.

Gayrimenkulde sertifika dönemi Park Mavera 3 ile başladı!

Küçük yatırımcıya büyük gayrimenkul projelerine ortak olma imkanı sunuluyor. İlk Gayrimenkul Sertifikası İstanbul Başakşehir’de bu yılın Şubat ayında inşaatına başlanan Park Mavera 3 projesi ile halka sunuluyor. Projede talep toplama dönemi, 29 - 31 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek.

Gayrimenkulde 300 milyon dolarlık tanıtım 15 milyar dolar getirir!

DAP Yapı Başkanı Ziya Yılmaz, gayrimenkulde azalan yabancı talebinin tanıtımla aşılabileceğini söyledi. Yılmaz, Emlak Konut ve inşaat firmalarının oluşturacağı 300 milyon dolarlık tanıtım fonunun yılda 15 milyar dolar gelir getirebileceğini belirtti.

Gayrimenkulde ev alma yurt al dönemi başladı!

ABD’nin en büyük öğrenci evi işletme ve yatırım firması Asset Campus Housing işbirliğiyle Sakarya’da hayata geçirdiği Univa Student Residence projesiyle gayrimenkulde “ev alma yurt al Dönemini” başlattı.

Gayrimenkulde temiz tapu dönemi!

Hürriyet Emlak ile Sağlam Tapu iş birliğiyle Temiz Tapu dönemi başlıyor. Temiz Tapu ev almak isteyenlerin işlemleri konusunda kullanıcılara büyük kolaylık sağlarken yaşanacak riskleri ise ortadan kaldırıyor.

Gayrimenkulde KGS dönemi!

Muhsin Durgun, Türkiye'de faaliyete geçirecekleri projeleri KİRADA GARANTİ SİSTEMİ (KGS) ile hem ev sahibini hem kiracıyı hem de mülkü tüm sorunlardan kurtaracak bu sistemi Türkiye'ye getirdi.

Gayrimenkulde yabancı yatırımcı harekete geçiyor!

Tek parti iktidarı ile sağlanan istikrar iyimserliği zirveye taşıdı. Siyasi belirsizliğin kalkması gayrimenkulde de yabancı yatırımcıyı harekete geçirdi. Dolar 2.82 TL'nin altına inerken, yabancıya konut satışı ekime göre ikiye katlandı.

24 Gayrimenkul yeni bir fon kuruyor!

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) yaklaşık 2 yıl önce gayrimenkul yatırım fonları kurulmasına ilişkin hukuki alt yapıyı hazırlamasının ardından gayrimenkulde ‘fon’ dönemi başlıyor.

Haluk Sur: Gayrimenkulde yabancı alımları yılı 5 milyar dolara kapatır!

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sur,"Türkiye, geçen yıl itibarıyla gayrimenkulde yabancı alımlarını 3,7- 3,8 milyar dolar mertebesinde gerçekleştirdi. Bunda mütekabiliyetin payı çok'' dedi.

gayrimenkulde dolar dönemi

gayrimenkulde dolar dönemi gayrimenkulde dolar dönemi


Bir dönemin yatırım gözdesi olan ve turizm, ihracat, emlak gibi sektörlerde geçerli para birimi olarak görülen dolar, yerini 'daha dengeli' olduğu gerekçesiyle euro'ya bırakıyor.


Havayolu şirketleri, oteller ve tur şirketleri euro üzerinden fiyat veriyor. Turizmciler, düşük dolar kuru karşısında kendilerini korumak amacıyla, euro'ya geçtiklerine dikkat çekiyor. Oteller, ABD'ye yapılan turlara bile euro ile fiyat veriyor.


Doların son dönemde YTL karşısındaki değer kaybı, Türkiye'nin ABD başta olmak üzere 'dolar bölgesine' ihracatını da düşürdü. Ocak-ağustos döneminde ABD'ye yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 geriledi. Böylelikle ABD, ihracat pazarları sıralamasında 4'üncülükten 7'nciliğe geriledi.


 


Yabancılara satış euro'yla


Türkiye'nin güney sahillerinde...