gül baba türbesi

gül baba türbesi

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik:''Yunus Emre Enstitüsü'nün burada faaliyete başlamasıyla birlikte kültürel faaliyetteki diplomasimiz ete kemiğe bürünmüş olacak. Somut bir mekana kavuşacak. Buna fevkalade önem veriyoruz. Tarihi bir dönüm noktası olarak

Yalova'daki Yaren Baba Türbesi'nin satıldığı iddia ediliyor!

Yalova’da yaşanan türbe tartışmasında, AKP'li Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, kendinden önceki CHP’li belediye yönetiminin seçimlerden önce içinde Yaren Baba’nın da türbesi olduğunu alanı sattığını iddia etti. 

Adnan Polat, Gül Baba'nın Macaristan'daki türbesi için 30 yıl uğraştı!

Adnan Polat, eski adıyla Mekteb-i Sultani ve Galatasaray'ın manevi kurucusu kabul edilen Gül Baba'nın Macaristan'daki türbesinin restorasyonu için neredeyse 30 yıl uğraştı, iki ülke arasında yaşananlara bakılırsa da bu çaba işe yaradı.

Gül Baba Müzesi açılış için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekliyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan'da hayata geçirilen Gül Baba Türbesi ve Müze projesinin açılışını yapacak. 

Demet Akalın: Sultan Baba Türbesi'nden dilediğim evi aldım!

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Gülben Ergen'in bu haftaki konuğu Demet Akalın'dı. Akalın müzik sektöründen özel hayatına kadar merak edilen her şeyi anlattı...

TİKA, Gül Baba türbesini restore ediyor!

Budin Savaşı'nda şehit düşen Gül Baba'nın türbesinin restorasyonu için çalışmalar devam ediyor.

Gölcük Örcün yolu genişletiliyor!

Gölcük Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Değirmendere'den Örcün Köyü ile Sultan Baba Türbesi?ne gidilen yol olan Örcün yolunda genişletme çalışmalarına başladı.

Manisa'daki Ali Baba Türbesi yenilendi!

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Gölmarmara ilçesinde bulunan Ali Baba Türbesi’nde tadilat çalışmasını tamamladı. Vatandaşlar çalışmalardan dolayı Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkür etti.

Manisa Ali Baba Türbesi yenileniyor!

Manisa Büyükşehir Belediyesi, ilçelerde yaptığı hizmetlerle tarihi ve manevi mirasına sahip çıkmayı sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından Ali Baba Türbesi’nde tadilat çalışması başlatıldı.

Edirne Maksud Baba Türbesi’nde yapım ve restorasyon sürüyor!

Edirne Valiliği’nin Yeniimaret Mahallesinde başlattığı, Maksud Baba Türbesi’nın yapım ve restorasyonu devam ediyor.

Adıyaman El-Fakir Hacı Abuzer Baba Türbesi onarım bekliyor!

Musalla Mahallesi’nde bulunan El-Fakir Hacı Abuzer Baba Türbesi, bakım ve onarım istiyor. El-Fakir Hacı Abuzer Baba Türbesi’nin bulunduğu ev görüntüsüyle görenleri hayrete düşürüyor.

TİKA Macaristan'daki Gül Baba'nın türbesini restore ediyor!

Avrupa'nın en kuzeyindeki Osmanlı dönemi eseri olduğu belirtilen Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'deki Gül Baba Türbesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore ediliyor.

Budapeşte'deki Gül Baba Türbesi restore edilecek!

Avrupa'nın en kuzeyindeki Osmanlı dönemi eseri olduğu belirtilen Gül Baba Türbesi'nin restorasyonu için Budapeşte Tarih Müzesi yetkililerince çalışma başlatıldı.Araştırmaların ardından türbe restore edilecek.

Fatih Laleli Baba türbesi restore edilecek!

İstanbul Fatih’teki Laleli Baba türbesi, bakımsızlıktan dökülüyor. Padişah 3. Mustafa döneminin dervişlerinden Laleli Baba ’nın türbesinin kapısı camları kırık ve dış kapısı açık.

gül baba türbesi

gül baba türbesi gül baba türbesi


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye ile Macaristan arasında ortak tarihi ilişkiler olduğunu belirterek,  ''Ama şimdi Yunus Emre Enstitüsü'nün burada faaliyete başlamasıyla birlikte kültürel faaliyetteki diplomasimiz ete kemiğe bürünmüş olacak. Somut bir mekana kavuşacak. Buna fevkalade önem veriyoruz. Tarihi bir dönüm noktası olarak görüyoruz'' dedi.


Çelik, Macaristan'ın başkenti Budapeşte Liszt Ferenc Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 


En son Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Macaristan seyahetlerinde Gül Baba Türbesi ve benzer yerleri ziyaret ettiklerini belirten Çelik, yarın çok önemli bir açılış yapacaklarına dikkati çekti. Yunus Emre Enstitüsü'nün çok önem verdikleri bir kurum olduğunu ifade eden Çelik, enstitüyü Türkiye'nin kültürel ve kamu diplomasisinin omurgası olarak kabul ettiklerini söyledi.


Budapeşte'de yarın açılacak Yunus Emre Türk Kültür Merkezi için çok tarihi bir yerde güzel bir bina...