habitat günü nedir

habitat günü nedir

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1985 yılında aldığı kararla her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü Dünya Habitat Günü olarak kutlanıyor. TOKİ Başkanı M.Ergün Turan’ın Habitat günü dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu.

Sitelerde güvenlik nedir?

Profesyonel Site Yöneticisi Zeynal Fırat, Türkiye'nin ilk ve tek emlak haberleri sitesi Emlakkulisi.com okurları için "sitelerde güvenlik nedir" konulu yazı yazdı. İşte yazının detayları..

Mehmet Ergün Turan'dan Habitat Günü mesajı!

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1985 yılında aldığı kararla her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü Dünya Habitat Günü olarak kutlanıyor. TOKİ Başkanı M.Ergün Turan’ın Habitat günü dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu.

N Habitat ve UIA Dünya Mimarlık ve Konut Günü'nün teması belirlendi!

Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN Habitat) ve Uluslararası Mimarlar Birliği‘nin (UIA) ortak ve paralel etkinlikleri olarak "Dünya Mimarlık ve Konut Günü" kutlanmakta.

Vekaletsiz iş görme nedir?

Vekâleti olmaksızın başkasının hesabına işgören, o işi sahibinin menfaatine ve varsayılan iradesine uygun olarak görmekle yükümlü oluyor. Peki, vekaletsiz iş görme nedir? Tarafların hak ve sorumlulukları nelerdir?

Kayyum görevi nedir?

Kayyum, belirli işleri görmek veya malvarlığını yönetmek için atanan kimseye deniyor. Vesayet organlarından birisi olup; bu makam tarafından atanan kayyum görevi nedir? İşte kayyumun görevleri..

Emlakçının görevi nedir?

Bir gayrimenkulün satış, kiralama, pazarlama sürecini yöneten; bunların sözleşmesini yapan kişiye emlakçı deniyor. Emlakçının bazı yükümlülükleri de bulunuyor. Emlakçının bilmesi gerekenler nelerdir? Peki, emlakçının görevi nedir?

Üst hakkı iradının güvencesi nedir?

Medeni Kanuna göre, bir taşınmaz maliki, üçüncü kişi lehine arazisinin altında veya üstünde yapı yapmak veya mevcut bir yapıyı muhafaza etmek yetkisi veren bir irtifak hakkı kurabiliyor. Peki, üst hakkı iradının güvencesi nedir?

Parselin yerinde gösterilmesi nedir?

Parselin yerinde gösterilmesi nedir? Taşınmaz malın bulunduğu yerin herhangi bir ölçme işlemi yapılmadan paftasından faydalanarak mahallinde ilgilisine gösterilmesidir. Peki, bu işlem nasıl yapılır? İşte yanıtı...

Vekaletsiz iş görme nedir?

Vekaletsiz iş görme nedir? Vekaletsiz iş görmenin sonuçları nelerdir? Vekaleti olmaksızın başkasının hesabına iş gören, o işi sahibinin menfaatine ve varsayılan iradesine uygun olarak görmekle yükümlü oluyor...

Güvercinlik nedir?

Günümüzde Trabzon, Samsun ve dolaylarındaki köy evlerinde hala kullanılan "güvercinlik" nedir? Yanıtı için haberimizi inceleyebilirsiniz...

Gökdelen nedir?

Dev boyutlu bina olarak da ifade edilen gökdelen nedir? Dünyanın ve Türkiye'nin en yüksek gökdelenleri nerede bulunuyor? İşte yanıtı ve detayları...

Erdoğan Bayraktar'dan Dünya Habitat Günü açıklaması!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Dünya Habitat Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, bugünün Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı tarafından ''Kentler ve İklim değişikliği'' ana temasıyla Dünya Habitat Günü olarak kutlandığın

Ağaoğlu My World'de 282 bin TL'ye! Son 1 gün!

Ağaoğlu My World projesinde indirimli fiyatlardan yararlanmak için son 1 gün...

habitat günü nedir Haberi

habitat günü nedir

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1985 yılında aldığı kararla her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü Dünya Habitat (Centre for Human Settlements)  Günü olarak kutlanmaktadır.


 TOKİ Başkanı M.Ergün Turan’ın Habitat günü dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu. M.Ergün Turan yaptığı açıklamada şunları söyledi:


 “Nüfus artışı, deprem riski, hızlı kentleşme, göç, gecekondulaşma ve nitelikli konut ihtiyacı bugün insanlığın önemli bir sorunudur. Dünyada konut veya konuta erişim, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, altyapı hizmetlerine erişim de bütün çabalara rağmen arzulanan düzeye çıkarılamamıştır.


Buna karşın dünyada ulusal ve yerel ölçeklerde sürdürülen eylem ve politikalar ile ekonomik, sosyal ve bilimsel gelişmişliğe rağmen gecekondu ve benzeri yerlerde yaşayanların sayısı her geçen gün artmakta ve dünyada yaklaşık 900 milyon insan gecekondu ve benzeri koşullarda yaşamaktadır.


Ülkemizde ise 2002 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız...