07 / 12 / 2022

ihracat

ihracat

IMF güçlü dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimleri sıralarken, ülkelerin güçlü dolar hareketi karşısında ne yapması gerektiğini ele alan bir makale yayınladı.

Avrupa Birliği’nde rekor ticaret açığı!

Avrupa İstatistik Ofisi’nin yayımladığı ticaret verilerine göre, Avrupa Birliği (AB), ağustos ayında toplam 64,7 milyar avroluk rekor seviyede dış ticaret açığı verdi.

Batı Karadeniz’de 2 milyar dolar sevinci!

Batı Karadeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) aracılığı ile bu seneki bölge ihracatı, 13 Ekim itibarı ile 2 milyar doları geçti. Geçtiğimiz senenin aynı zaman dilimine göre yüzde 2,8'lik artış yaşandı. İşte detaylar…

İstanbul 81 il içinde birinci oldu! 66 ilde artış gözlendi

Ocak-eylül zaman diliminde 66 il ihracatını çoğaltırken İstanbul, 74,1 milyar dolar ile bu alanda zirvede yerini aldı. İşte detaylar…

Türkiye bakır ihracatında dünyada birinci

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği bakır sektörü ürün grubunda bakır teller ihracatında dünyada ve Avrupa’da birinci sırada yer aldı. Birlik, bakır alaşımları ihracatında ise dünyada ikinci sırada.

Binek otomobilde toplam 6,5 milyar dolarlık ihracat

Ocak-eylül zaman diliminde 6 milyar 558 milyon 472 bin dolarlık binek otomobil ihraç edilen sektör temsilcileri, ihracatın 4'te 1'ini Fransa ve Birleşik Krallık ülkelerine gerçekleştirdi. İşte detaylar…

'Önümüzdeki haftalarda dövizde ciddi bir atak olabilir'

Türkiye'nin finansman açığını kaynağı belirsiz kaynaklardan gelen parayla gidermeye çalıştığını belirten İktisatçı Mustafa Sönmez önümüzdeki haftalarda dövizde ciddi bir atak görülebileceğini söyledi.

Sanayi sektörü ihracatı 9 ayda 140 milyar dolara ulaştı!

Türk sanayi sektörü, 139,3 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek ocak-eylül ihracatını yaptı. 

Türk Lirası ile ihracatta rekor artış!

Türk lirası ile ihracat, eylül ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 182 yükselerek 16 milyar 30 milyon TL’ye yükseldi.

İhracatçının kaybı 10 milyar doları aştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, para dengesindeki düşüşün eylül ihracatına 1,8 milyar dolarlık negatif bir etki yaptığını açıkladı. Gültepe, "2022’nin son bölümüne girerken dengenin ihracatımıza olumsuz etkisi 10 milyar doları geçti" dedi.

Türkiye'nin ihracatı yüzde 13,1 artışla 21 milyar 337 milyon dolar oldu!

Türkiye'nin ihracatı ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,1 yükselerek 21 milyar 337 milyon dolara, ithalatı yüzde 40,4 artışla 32 milyar 531 milyon dolara ulaştı.

Seramik devi KAP'a açıkladı, çarklar yavaşladı

İnşaat sektöründe üretimin durması yan sektörleri de olumsuz etkiledi. Siparişler azalınca bazı hatlarını geçici olarak kapatma kararı alan Ege Seramik, bir takım tasarruf tedbirleri uygulamaya koydu.

Koleksiyon Mobilya'dan arsa yatırımı

Koleksiyon Mobilya Tekirdağ'daki fabrika lokasyonunda olası bir kapasite artırımında kullanılmak üzere 26 dönümlük araziyi yaklaşık 5.5 milyon liraya satın alacağını duyurdu.

FED Analistinden korkutan Türkiye yorumu

Fed Analisti Altınoğlu, Avrupa'da 2023 yılı içinde başlayacak olan resesyonun (ekonomik durgunluğun) Türkiye için fırsat olup olmayacağı sorusunu yanıtladı.

Türkiye hamsi ihracatından 8 ayda tam 7,5 milyon dolar kazandı! İşte İstanbul balık hali 26 Eylül 2022 fiyat listesi..

Türkiye'den yılın ocak-ağustos ayları arasında 1343 tonluk hamsi ihracatı gerçekleşti. 2022 yılının başından bu yana hamsi ihracatından 8 ayda tam 7,5 milyon dolar kazanıldı. İşte, Balık hali 26 Eylül 2022 fiyat listesi..

Turizmden elde edilen gelirin ihracat gelirine oranı yüzde 21,2 oldu!

AA muhabirinin Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğince (AKTOB) hazırlanan şubat ayı raporundan derlediği bilgilere göre, turizmden elde edilen gelirin ihracat gelirine oranı yüzde 21,2 oldu.

Antalya'nın şubat ayı ihracatı 109,9 milyon dolar!

Mustafa Satıcı, bu yılın ilk 2 ayındaki (Ocak-Şubat) toplam ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 artarak 230,7 milyon dolar, sadece şubat ayı ihracatının ise yüzde 2,15 artarak 109,9 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Turizmden elde edilen gelirin ihracat gelirine oranı yüzde 21,2 oldu!

AA muhabirinin Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğince (AKTOB) hazırlanan şubat ayı raporundan derlediği bilgilere göre, turizmden elde edilen gelirin ihracat gelirine oranı yüzde 21,2 oldu.

Alstom Grid Türkiye 2013 İhracat Yıldızı seçildi!

İstanbul Maden ve Metal İhracatçı Birlikleri’ nin ( İMMİB ) geleneksel olarak düzenlediği ve en yüksek ihracat yapan şirketleri ödüllendirdiği tören 19 Şubat günü yapıldı.

Halı ihracatı, 2014'e artışla başladı!

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) verilerine göre, Türk halı sektörünün yılın ilk ayındaki ihracatı, geçen yılın dönemine göre yüzde 7,5 artarak 178 milyon 414 bin dolar oldu.

Graniser Ege'de en yüksek ihracat yapan firma oldu!

Graniser'de Seramik sektörünün öncü isimlerinden Graniser, Ege İhracatçi Birlikleri'nin düzenlediği "ihracatın Yıldızlan" ödül töreninde kategorisinde en yüksek ihracat yapan finna olmanın gururunu bu yılda yaşadı.

İhracatın rekortmenleri, Vestel, Arçelik ve Habaş oldu!

Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 30’unu gerçekleştiren altı birliği bünyesinde barındıran İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri “İMMİB” bu başarıya imza atan yıldız şirketlerini ödüllendirdi...

Kayalar Kimya ihracatın yıldızları arasında yer aldı!

Endüstriyel mobilya boya ve de vernik sektörünün lider üreticilerinden olan Kayalar Kimya, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da ihracatın yıldızları arasında yer almayı başardı...

Çimento ihracatı azaldı, seramik ve camda değer artışı var!

Üretim ve ihracatta dünyanın en büyükleri arasındaki üç sektörün çatı örgütü Çimento, Seramik, Cam ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin ocak ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 azalarak 248 milyon dolar oldu.

Çelik İhracatçıları Birliği Kolombiya’nın koruma duvarlarını zorluyor!

Çelik İhracatçıları Birliği, Türk çelik sektörünün gelişimi doğrultusunda ihracat pazarlarını koruma ve geliştirme yönündeki çalışmalarını sürdürüyor. Birlik, şimdi de Kolombiyalı alıcıları ve ülkenin en prestijli gazetelerinin temsilcilerini Türkiye’de a

Çelik boru ihracatı yüzde 43 artarak 176 bin tona ulaştı!

Sektörün Ocak ayı ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre miktar bazında yüzde 43 artışla 176 bin ton, değer bazında ise yüzde 31 artışla 151 milyon 264 bin dolar olarak gerçekleşti...

Çelik boru ihracatında dünya beşincisi!

2013 yılındaki 1,5 milyar dolarlık ihracatıyla Türkiye çelik boru sektörü, dünyanın en fazla çelik boru ihraç eden beşinci ülkesi olmayı sürdürüyor. Çelik boru ihracatında dünya beşincisi...

Türk firmaları Ambiente fuarının ihracatı artırmasını bekliyor!

Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen uluslararası mobilya, dekorasyon, aksesuar ve hediyelik eşya fuarı "Ambiente", 4. gününde de devam ediyor. Türk firmaları Ambiente fuarının ihracatı artırmasını bekliyor

ihracat Haberi

ihracat

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) sosyal medyada paylaştığı grafiğe göre, Türk Lirası (TL), yılbaşından bu yana ABD Dolar'ı karşısında en çok değer kaybeden para birimleri sıralamasında ilk sıraya yükseldi.

"Ülkeler güçlü dolara karşı ne yapmalı" başlıklı yeni bir makale yayınlayan Uluslararası Para Fonu, doların 2000 yılından bu yana en güçlü olduğu seviyeye çıktığını, Japon Yen'i karşısında yüzde 22, Euro karşısında ise yüzde 13 değerlendiğini ifade etti. IMF'nin makalesinde, güçlü dolar hareketinin enflasyonu düşürmeye çalışan birçok ülkenin işini zorlaştırdığı diye getirildi. 

IMF'nin makalesine göre yapılan hesaplamalar, ABD Dolar'ında her yüzde 10'luk değer artışının diğer ülkelerin enflasyonunda yüzde 1'lik artışa neden olduğu tahminini ortaya koyuyor.

Makalede, dış ticaret dengelerinin de ABD lehine değiştiği ifade edilirken Merkez Bankaları'nın rezerv satarak para birimindeki değer kaybının önüne geçmesinin ise...