09 / 02 / 2023

ikinci el otomobil 

ikinci el otomobil 

İkinci el otomobil piyasasında çıkarılan yasaların kayıt dışılığı artırmaktan başka bir işe yaramadığını kaydeden 38 yıllık galerici Salih Kılınç, yetki belgesi ve denetim mekanizmasının devreye girmesi gerektiğini söyledi.

Araç alacaklar dikkat: Sadece 2 model kaldı!

Yılbaşından bu güne otomotiv piyasasında yaşanan hareketlilik, araç fiyatlarını da etkisi altına almış durumda. Sıfır otomobil fiyatlarına yapılan Eylül zamlarının ardından gelinen noktada, piyasada satılan neredeyse tüm sıfır otomobiller yüzde 80'lik ÖTV dilimine geçti. İşte detaylar...

Otomobil almayı düşünüyorsanız acele edin! Fiyatlar yeniden yükselecek

İkinci elde yeni uygulama öncesi stokların eritilmesi amacıyla tanınan süre 15 Eylül'de doldu. Bu süreçte fiyatlar gevşedi ancak önümüzdeki Kasım, Aralık aylarında yeniden yükseliş bekleniyor.

İkinci el otomobil alacaklar müjde! Fiyatlar gevşemeye başladı

"Yüksek fiyat ortamının yavaş yavaş bitmeye başladığını görüyoruz" diyen ODD Başkanı Bozkurt,  2023'te de sıfır otomobilin piyasada bollaşmayabileceğini ancak ikinci el fiyatlarında yavaş yavaş bir gevşeme görülmeye başlandığını söyledi.

Araba alacaklar dikkat!  İkinci el oto piyasasında yeni gelişme!

Son gelişmelerin ardından vatandaşlar hem ikinci el hem de sıfır araba fiyatlarıyla ilgili yapılan son dakika haberlerini merakla takip ediyor..

İşte ikinci el otomobil piyasasında en çok satan 10 marka!

Türkiye'de ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında geçtiğimiz 102 bin 806 adet satışın gerçekleştiği açıklandı.

Otomobil fiyatları ucuzlar mı?

Sıfır araç alım satımına getirilen kısıtlamanın ardından otomobil fiyatlarının ne yönde değişeceği merak konusu oldu. Alınan kararla fiyatların düşmesi bekleniyor.

İkinci el otomobilde yeni dönem! Bu sistemle fahiş fiyatların önüne geçilecek!

Otomobil alım satımında fahiş fiyatların önüne geçilmesi için yeni bir düzenleme yapılacak! Sıfır alınan araçların satışına sınırlama geliyor! İkinci el otomobil satışında yeni dönem başlıyor. İşte detaylar...

İkinci el araç alacaklar buraya! Bu sahtekarlığa dikkat edin!

İkinci el araç alacak kişilere önemli hatırlatmalarda bulunan Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği (TÜSED) Başkanı Ahmet Nedim Erdem önemli uyarılarda bulundu.

İkinci otomobil piyasasında Kurban Bayramı sürprizi! Fiyatlar yüzde yüz arttı

Türkiye'de sıfır otomobillerde en düşük rakamların 500 bin sınırına dayanması otomobil almak isteyenleri ikinci el otomobillere yönlendiriyor ancak pazarda fiyatlar neredeyse yüzde 100 arttı. İkinci el otomobil satan galericiler otomobil alabilenlerin yatırım amaçlı araç aldıklarını söyledi.

İkinci el otomobillerde bahar ve bayram zammı! En çok satılan modeller şaşkına çevirdi

İkinci el otomobil pazarında bayram hareketliliği başladı. Yaklaşan Ramazan bayramı ve baharın gelmesiyle ikinci el otomobil pazarında dikkat çeken hareketlilikler gözleniyor. Sıfır otomobillerde yaşanan arz sorunu ve yüksek fiyatlar pazarı hızlandırdı. İşte detaylar..

2. el araçlarda KDV şoku! Otomobil fiyatları artacak mı?

İkinci el araç alım satımında uygulanan yüzde 1’lik KDV, yüzde 18’ye yükseltilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamda, ikinci el araç alım-satımında uygulanan yüzde 1’lik KDV oranının yüzde 18’e çıkarılacağını duyurmuştu.

İkinci elde sıfır etkisi! Gözler nisan ayında…

İkinci el otomotivde yüzler gülüyor. Otomobil fiyatları, şu an için stabil seyrediyor. Nisan ayına dikkat çeken sektör temsilcisi Cihan Emre ile MASFED Başkanı Aydın Erkoç, önemli açıklamalarda bulundu.

Otomobil alacaklar dikkat! İkinci el piyasasında fiyatları düşüyor…

2022’nin şubat ayında araç satışlarında bir önceki aya göre artış yaşandı. Şubatta en fazla gri, beyaz, siyah, gümüş ve kırmızı renkli 2016 model dizel araç ilanları yayınlandı.

İkinci el online satış raporu açıklandı! İşte en çok satılan markalar!

Dünyadaki çip krizi, döviz kurundaki dalgalanma ve ekonomideki hareketlilik sıfır otomobil sahibi olmak isteyenleri üzdü. İkinci el satışları hızla yükselişe geçerken online satış raporu resmen açıklandı. Detaylar haberimizde...

İkinci el oto pazarında yeni yıl öncesi hareketlilik yaşanıyor!

Matrah düzenlenmesiyle kısa bir süre durgunluk yaşayan ikinci el otomobil piyasasında 2023 yılı öncesi hareketlilik yaşanıyor. MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç, satışlarda belirgin bir hareketlilik olduğunu söyledi.

En ucuz SUV fiyatları ne kadar? İkinci el Audi, BMW, Citroën, Mercedes, Volkswagen kaç TL? 16 Aralık 2022 fiyat listesi

Yükselen dolar kuru Türkiye'de otomobil fiyatlarının artmasına neden oldu. Peki, en ucuz ikinci el araba fiyatları ne kadar, kaç TL? İşte 15 Aralık 2022 en ucuz SUV fiyat listesi...

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Hem satışlar hem fiyatlar katlandı! 

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında, satışlar Kasım'da bir önceki aya göre yüzde 16,2 artarken; fiyatlar da yüzde 1,45 yükseldi. İşte ayrıntılar...

İkinci el otomobil satanlar dikkat! O kurala uymayanlara ceza geliyor...

Gözler sıfır otomobiller için ÖTV matrah düzenlemesine çevrilmişken, ikinci el araç piyasası da yakın takipte. Yetki belgesi olmayan ve bir yıl içinde 3’ten fazla araç satan kişilere, tebligatlar gönderildi. İkinci el otomobil satışından elde edilen karın yüzde 40'ına kadar ceza kesilebilecek.

İkinci el otomobil pazarı daralıyor!

İkinci el otomobil pazarı Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 daralma yaşadı.

Fabrika çıkışlı ikinci el araç dönemi

Yıllık 6 milyon adedi aşan ve araç başına ortalama değeri neredeyse 25 bin dolara ulaşan ikinci el araç piyasasının potansiyelini gören yatırımcılar, otomobil fabrikasını anımsatan tesislerde ikinci el araçların bakımı, onarımı, test ve temizliğini gerçekleştirerek doğrudan tüketiciye ulaştırıyor.

İkinci el otomobil alacaklar müjde! Fiyatlar gevşemeye başladı

"Yüksek fiyat ortamının yavaş yavaş bitmeye başladığını görüyoruz" diyen ODD Başkanı Bozkurt,  2023'te de sıfır otomobilin piyasada bollaşmayabileceğini ancak ikinci el fiyatlarında yavaş yavaş bir gevşeme görülmeye başlandığını söyledi.

6 ay  6 bin km’ye çok az kaldı! sahibinden.com’da araba fiyatları düştü mü? İkinci el otomobil alacaklar buraya

Satışlara getirilmiş olan 6 ay ve 6 bin kilometre sınırlamasının ikinci el araba ücretlerine ne kadar etki edeceğiı merak edilirken sahibindencom'un açıklamış olduğu verilerine göre; düşüş ciddi miktarda sınırlı oldu. İşte detaylar…

Dikkat! Bakan Muş'tan ikinci el otomobil açıklaması!

Son gelişmelerin ardından vatandaşlar hem ikinci el hem de sıfır araba fiyatlarıyla ilgili yapılan son dakika haberlerini takip ederek bilgi edinmeye çalışıyorlar. 

İkinci el araç almanın tam zamanı mı? Ne zaman araba almalıyız? Fiyatlar daha da mı düşecek?

Devlet eli ile ikinci el otomobil satışlarına 6 ay ve 6 km şartı gelmesi ile birlikte piyasada büyük fiyat düşüşlerinin yaşandığı görülüyor. Peki, araba almak için doğru zaman mı? Ne zaman araba almalıyız? İşte detaylar…

Arabası olanlar dikkat! İkinci el fiyatları düşüyor...

Otomobil satışlarına getirilen düzenlemeler ve ÖTV indirim beklentisi, ikinci el araçların fiyatını düşürmeye başladı. Stokta bulunan araçlar satışa çıkmaya başladı. İstanbul’da bir galeri tek kalemde 120 adet Volkswagen Passat markalı araçlarını ilana koydu.

Araç alacaklar dikkat: 2. el otomobil piyasasında dengeler değişti!

Oto galericiler durağan seviyenin devam etmesiyle ikinci el otomobil fiyatlarında düşüş olacağını öngörüyor.

İşte ikinci el otomobil piyasasında en çok satan 10 marka!

Türkiye'de ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında geçtiğimiz 102 bin 806 adet satışın gerçekleştiği açıklandı.

ikinci el otomobil  Haberi

ikinci el otomobil 

Posta Gazetesi Yazarı Murat Çelik, ikinci el otomobil piyasasında yaşanan gelişmeleri aktaran Otonomi ve Ankara Otomobilciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Salih Kılınç'ın anlattıklarına köşesinde yer verdi. 38 yıldır galericilik yapan Kılınç, yasal düzenlemelerin sektörde kara borsayı ve kayıt dışılığı artırdığını belirterek, mesleklerini bırakıp otomobil alıp satmaya başlayanlar olduğu, ayda 60 otomobil alım satımı yapanlar olduğunu söyledi. Eskiden ikinci el otomobilde kilometrenin sıfırlanırken şimdi artırıldığını ve 6000'in üzerine çıkarıldığını ifade eden Kılınç, 2021 yılında 8,5 milyon araç el değiştirdi ancak bunun 1,5 milyonunu kayıtlı esnaf tarafından gerekleştirildiğini söyledi.

İşte ikinci el otomobil piyasasında yaşananlara dair Kılınç'ın aktardığı ilginç noktalar:

- ‘6 bin kilometre / 6 ay’ sınırı derde deva olmadı. Eskiden ikinci el araçta kilometre düşürenler olurdu, şimdi 6 binin üstüne çıkaranlar...