İmar rantı

İmar rantı

Akdeniz'de Yeni Yüzyıl Gazetesi'nin konuk yazarlarından Deniz Karataş bugün köşesinde kentleşme ve imar hakkında yazı yazdı. İşte o yazı...

Rant vergisi oranları yenilendi!

Hükümetin üç yıllık yol haritasına yazmadığı imar rantından vaz mı geçildi? Hürriyet’in sorusunu yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Hayır vazgeçmedik. Belediyeler Yasa Taslağında duruyor. Ancak oranları yeniledik. " dedi.

Hükümet rant vergisini OVP hedeflerinden çıkardı!

Hükümet Orta Vadeli Plan'da kritik bir değişikliğe imza attı. Buna göre rant vergisi olarak belirtilen önemli projelerde değer kazanma sonucu ödenecek vergiye ilişkin açık bir bilgi bulunmadı. Rant vergisi Ali Babacan döneminde çok tartışılıyordu.

Kentsel dönüşümde politika değişiyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, geçtiğimiz haftalarda müteahhitlerle bir araya geldi. “İnşaat sektörünün önü nasıl açılır, kentsel dönüşüm nasıl hızlandırılır” sorularına yanıt aranan toplantıda Bakan'ın açıklamaları kentsel dönüşüm konusunda politika değişikliğinin sinyalini verdi.

İstanbul ve Ankara'nın imar rantından faydalanıldı!

Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi şehir plancısı Doç. Dr. Zafer Şahin değerlendirmelerde bulundu. Şahin açıklamasında, ''FETÖ’yü imar rantı palazlandırdı'' dedi.

Mehmet Özhaseki: İmar rantına son vereceğiz!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, "3 katlı bir mahallede 20 katlı bir bina verilmiş, hangi hakla bu imar iznini veriyorsunuz. Haksız rant oluşturuyorsunuz. Bu kirli ranta son vereceğiz dedi.

Ahmet Kenan Tanrıkulu: İmar rantına son verilecek!

Ahmet Kenan Tanrıkulu, “Son 13 yıla baktığımızda yandaşlarına rant uğruna ülkenin toprakların parsel parsel veren ve kentleşmeyi AVM yapmakla geçiren bir zihniyet görüyoruz. Ana artık yolun sonuna gelinmiştir” dedi

Ali Babacan imar rantının vergilendirilmesinde ısrarlı!

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan imar rantının vergilendirilmesinde ısrarlı. Babacan, şu anda rantın oluştuğunu ancak nasıl paylaşılacağının kuralının olmadığını dile getirerek, "Kural konulmalı" mesajı verdi.

Kentsel dönüşüm imar rantına mı sebep oluyor?

Adana Egemen Gazetesi köşe yazarı Hülya Ekmekçi bugün ki köşe yazısında 'Kentsel dönüşüm bahane imar şahane' başlığını ele alıyor. İşte Hülya Emekçi'nin bugün ki köşe yazısı;

İmar rantlarından kamunun pay alması!

İstanbul Ticaret Gazetesi yazarlarından Osman Arıoğlu bugünkü köşes yazısında imar rantına yer verdi. İşte yazının devamı...

İmar rantına şeffaf vergi!

Kamunun imar artışından pay almasının önünü açan rant vergisi şeffaflaşıyor. Bakanlık rant vergisine özel bir internet sitesi kuracak, vatandaş, imar artış oranlarını buradan takip edebilecek...

İmar değişikliğinde arsa değeri azalana kayıp ödemesi yapılacak!

Rant düzenlemesinin kamuoyuna yansımayan yönleri de ortaya çıkmaya başladı. HABERTÜRK’ün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan edindiği bilgiye göre imar değişikliklerinde arsasının değeri azalan vatandaşa, değer kaybı ödemesi yapılacak

İmar rantına düzenleme!

İmar rantına düzenleme geliyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, imar mevzuatında yapılacak değişikliklere ilişkin, "Taslağı, muhtemelen önümüzdeki hafta görüşe açacağız. Herkesten gelecek görüşe de açığız" dedi.

İmar rantı İzmir'i nasıl etkileyecek?

Gözler, imar paketi kapsamında 14 Ocak'tan sonra imar planı değişikliği ile değeri artan taşınmaz satışında ve inşaat sonrası yapı ruhsatı alınırken belirlenecek "değer artış payı" oranına çevrildi.

Tahir Tellioğlu: İmar rantı dönüşümü şaha kaldırır!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İmkon) Başkanı Tahir Tellioğlu, imar rantı gelirinin kentsel dönüşüme büyük fayda katacağını söyledi. Tellioğlu " Gelir kentsel dönüşümü şaha kaldırır " dedi.

İmar rantı sağlamayan plan askıda! 

Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar, bugünkü yazısında, Avcılar Belediye Meclisi'nin oybirliğe aldığı imar rantı sağlamayan, sadece evlerin yenilenmesini amaçlayan kararı anlattı...

İmar rantı kamuya aktarılacak!

İmar Kanunu'nda değişiklikleri de öngören yasa taslağı TBMM'de görüşülüyor. Yasa ile şehircilikte büyük değişikliler öngörülüyor.

Mansur Yavaş müteahhitleri tehdit mi etti?

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş rüşvet iddiaları hakkında açıklama yapmaya çalıştıkça daha da zora düşüyor. Yavaş “150 projede imar rantı var” diye konuşarak müteahhitleri tehdit ediyor.

Sahil beldelerinde imar rantı!

Mevcut birçok kaçak yapının üzerine yenileri eklendi. Yetkililer Kapadokya, Ayder Yaylası gibi yerlerde önlem almaya çalışırken, özellikle de rantın yüksek olduğu sahil beldelerinde yapılaşma arttı.

Mansur Yavaş: Ankara'da imar rantı var!

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, "İhtiyaçlı insanlara yardım yapılması hem dinimiz gereğidir, hem belediyelerin görevidir. Yardımlar devam edecek." diye konuştu. 

Hüseyin Sözlü: İmar rantını ortadan kaldırdık!

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Hüseyin Sözlü, “On bin yaşındaki Adana’da beş yıldır ihmal edilmişlik yasak, yok saymak yasak, imar rantı yasak” dedi.

Eyüp Ayar: En büyük imar rantı Gebze'de!

AK Parti Kocaeli eski Milletvekili ve son olarak Gebze Belediye Başkan aday adayı olan Eyüp Ayar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “İmar değişiklikleri ile ilgili en büyük rant Gebze'de'' ifadelerini kullandı.

Esat Temimhan: Kadıköy'ün kentsel dönüşüm sorununu çözeceğiz!

CHP Kadıköy Belediye Başkan aday adayı Esat Temimhan yaptığı açıklamada ilçenin en büyük sorununun kentsel dönüşüm, trafik ve imar rantı olduğunu belirtti.

Türkiye'de kentleşme ve imar rantı!

Akdeniz'de Yeni Yüzyıl Gazetesi'nin konuk yazarlarından Deniz Karataş bugün köşesinde kentleşme ve imar hakkında yazı yazdı. İşte o yazı...

Polatlı'nın imar planı yargıda!

Polatlı Belediyesi İmar Komisyonu tarafından hazırlandıktan sonra, Şehitlik Mahallesi’ndeki tarlaların parselasyon yapılarak 1 emsalden 1.8 emsala çıkartılarak Belediye Meclis Üyelerinin imar rantı sağlandığı iddiaları sonrası Polatlı'nın imar planı yargıya taşındı.

Bursa Özlüce’de yeni İmar rantı iddiası!

Gazete Bursa köşe yazarlarından Muharrem Karabulut bugünkü köşe yazısında Özlüce'deki imar rantı konusuna değindi.

Sel felaketlerinin nedeni dere yataklarının imara açılması!

Mersin Mezitli Belediye Başkanı Tarhan, “Maalesef kentlerde imar rantı nedeniyle dere yataklarının kapatılarak imara açılması, sel felaketinin en temel nedeni" dedi.

Sarıçam'da sağlık tesisi konut alanına çevrildi!

İmar ve planlara aykırılığa rağmen alınan kararlar, konut dışı kentsel çalışma alanlarının konut alanına çevrilmesi ve imar rantı iddialarıyla çalkalanan Sarıçam'da, şimdi de bir sağlık tesis alanı daha konut alanına çevrildi.

İmar rantı

İmar rantı İmar rantı

Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze Türkiye'de toprak mülkiyeti olgusuna ve kentsel gelişimimiz üzerine değinelim istedik... 


Osmanlı Devleti'ndeki toprak mülkiyeti sistemi, bugün Türkiye'deki rant mekanizmasının temellerini oluşturmaktadır. Rant kavramı, ilk akla geldiği şekli ile kıt kaynaklara bağlı olarak elde edilen haksız kazanç olma özelliği ile toprak mülkiyetine referansla; bu durum kapitalist ekonomi içinde bir sermaye birikim aracı haline getirilmiştir. 


Öğrenim hayatlarımızda hepimizin tarih derslerinde okuduğumuz üzere; Osmanlı İmparatorluğu'nda asli üretim aracı olan toprağın mülkiyeti devlete aitti. O dönemdeki ekonomik, siyasi ve sosyal şartları göz önünde bulundurularak; 


13.Yy'ın başında kurulan OsmanlI Devleti, toprak mülkiyet sistemini de kuruluş günlerindeki savaş ekonomisini dikkate alarak gerçekleştirdi. Zira, sürekli içinde bulunduğu ve uzun yıllar bulunacağı savaşlar için gerekli olan finansman ve kadrolaşmayı sağlamak amacıyla, o dönem için en önemli kaynak...