inşaat malzemeleri fiyatları 2021

inşaat malzemeleri fiyatları 2021

Son zamanlarda, özellikle Mart'tan beri kurlarda yaşanan yükseliş, inşaat maliyetlerinin de hızlı bir şekilde artmasına neden oldu. İnşaat sektörünün malzeme kalemlerinde el yakan zamlar yapıldı. Peki sektör bu konuda ne diyor?

İnşaat sektöründe zam krizi!

200’ün üzerinde alt sektörde oluşturduğu talep ve istihdamlarla ekonominin lokomotifi olarak belirtilen inşaat sektörü, inşaat demiri fiyatlarında yüzde 116’ya ulaşan yükselişin yanında bir diğer önemli girdisi olan çimentoda da aynı durumla karşı karşıya. 

Konutta fiyatlar fırlayacak mı?

Demir fiyatlarında yaşanan hızlı artış sanayi ve inşaat sektörü temsilcilerini endişelendiriyor. Fiyat artışlarının sorunlar yarattığına ve söz konusu yükselişlerin ev fiyatlarını da etkilemesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken gayrimenkul temsilcileri, hızlı yükselişler için denetim talep etti. 

Beton fiyatları 2021!

İnşaat sektörünün en önemli alt kolu olan inşaat malzemeleri fiyatlarında artışlar yaşandı. Peki beton fiyatları 2021 ne kadar? Beton fiyatları bir yılda ne kadar arttı?

İnşaat sektöründe zam artışları gündemde!

İnşaat sektöründeki zam artışları gündeme getirildi. Sektör temsilcileri inşaat maliyetlerindeki artışı değerlendirdi.

İnşaatta maliyet arttı, projeler durdu!

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu üyesi ve Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı İsmail Kahraman, inşaat malzemelerindeki yaşanan artışların, yeni projeleri etkileyeceğini, fiyatları daha da artıracağını söyledi.

İnşaat malzemelerinde 'zam' krizi!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonları (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat malzemelerinde yaşanan artışların Rekabet Kurulu tarafından incelenmesi gerektiğinden bahsetti.

İnşaat malzemeleri fiyatları son 1 yılda ne kadar arttı?

İnşaat malzemeleri fiyatları da sektörde yaşanan dalgalanmalardan payını aldı. İnşaat malzemeleri fiyatları 1 yılda yüzde 160'a varan oranlarda zamlandı....

İnşaat malzemelerinin fiyatları düşüyor mu?

Bir Danışmanlık firmasının satın alma ve pazarlama direktörü görevini yürüten Hatice Bakırcı, inşaat malzemeleri ile ilgili olarak, “Dolar düşünce inşaat malzemelerindeki fiyat artış oranı da azaldı” dedi.

İnşaat malzemeleri ihracatı Nisan'da 2,5 milyar dolar seviyesini aştı!

Merakla beklenen İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Nisan 2021 sonuçlarına göre inşaat malzemeleri ihracatı Nisan 2021'de 2,5 milyar dolar seviyesini aştı...

İnşaat malzemeleri sanayisi 2021'in ilk çeyreğinde yüzde 17,2 büyüdü!

Türkiye İMSAD, tarafından açıklanan ‘Türkiye İMSAD Mayıs 2021 Sektör Raporu’na göre, ülke genelinde inşaat malzemeleri sanayisi 2021'in ilk çeyreğinde geçen yıla oranla yüzde 17,2 büyüdü. 

İnşaat malzemeleri fiyatları son 1 yılda ne kadar arttı?

İnşaat malzemeleri fiyatları da sektörde yaşanan dalgalanmalardan payını aldı. İnşaat malzemeleri fiyatları 1 yılda yüzde 160'a varan oranlarda zamlandı....

2021 inşaat demiri fiyatları!

Altın ve döviz gibi kendine has piyasası bulunan 2021 inşaat demiri fiyatları belli oldu. İşte güncel inşaat demiri fiyatları 2021...

İnşaat malzemeleri sanayisi Mart'ta rekor kırdı!

Türkiye İMSAD'ın hazırladığı İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Mart 2021 sonuçlarına göre; inşaat malzemeleri sanayisi Mart ayında rekor kırdı.

Kalekim inşaat malzemeleri sektörüne katkı sağlayacak! 

Kale Holding Mali İşler Direktörü (CFO) Haluk Alperat, Kalekim'in halka arz sürecine ilişkin düzenlenen basın toplantısında ilerleyen günlerde inşaat malzemeleri sektörü portföyüne katkı sağlayacaklarını dile getirdi.

Almanya'da inşaat malzemeleri perakende satışları yüzde 34,1 geriledi!

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), perakende satışlara ilişkin şubat ayı geçici verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre; Şubat ayında inşaat malzemeleri perakende satışları yüzde 34,1 geriledi. 

Küresel tedarik zincirinde yaşanan sorunlar inşaat malzemeleri sanayisini nasıl etkiledi?

Pandemi sebebiyle küresel tedarik zincirinde yaşanan sorunların inşaat malzemeleri sanayisini nasıl etkiledi?

İnşaat malzemeleri ihracatı yüzde 16.2 arttı!

Türkiye, 2020'de inşaat malzemeleri ihracatında yüzde 16.2 büyüme kaydetti. İtalya ve İspanya’nın pazar kaybettiği sektörde Türkiye, ABD ve Avrupa’dan pay aldı. 

İnşaat malzemeleri sanayisinin ülkeye katkısı artacak!

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu; ‘Gündem Buluşmaları’nın 41’inci toplantısında, inşaat malzemeleri sanayisinin Türkiye'ye katkısının daha da artacağını dile getirdi.

İnşaat malzemeleri ihracatına Kovid-19 dopingi!

ABD ve Avrupa’dan pay alan Türkiye inşaat malzemeleri sektörü, bunun da etkisiyle 2020'de ihracatını yüzde 16,2 artırdı. İTO İnşaat Malzemeleri Komitesi Meclis Üyesi Ertuğrul Yılmaz, sektöre ilişkin açıklamalarda bulundu.

İnşaat malzemeleri sanayisi 2021’e ihracat artışı ile başladı!

Türkiye İMSAD'ın hazırladığı İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Ocak 2021 sonuçlarına göre, inşaat malzemeleri sanayisi 2021'e sınırlı bir ihracat artışı ile başladı.

İnşaat malzemeleri sanayisi 2020'de yüzde 9.1 büyüdü!

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporuna göre, inşaat malzemeleri sanayi üretimi 2020'yi 2019'a göre yüzde 9,1 büyüyerek kapattı. 

inşaat malzemeleri fiyatları 2021 Haberi

inşaat malzemeleri fiyatları 2021

Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı Ahmet Ulusoy bugünkü köşesinde inşaat sektöründeki zamları kaleme aldı. 

İşte Ahmet Ulusoy'un 'İnşaat malzemeleri el yakıyor' başlıklı yazısı...

Son zamanlarda, özellikle Mart'tan beri kurlarda yaşanan yükseliş, inşaat maliyetlerinin de hızlı bir şekilde artmasına neden oldu.

Nisan ayının bitimi itibariyle inşaat maliyet endeksindeki artış yüzde 35’lere ulaştı ve bu son 3 senenin en yüksek artışı oldu. Tabii ki bu genel ortalama olarak hesaplanıyor.

Temel ürünler kapsamında değerlendirildiğinde; örneğin demir fiyatları Mayıs ayı itibariyle 2020'ye göre yüzde 120’ye yakın yükseliş kaydedildi. Yine hazır betonda yüzde 86, cam, kereste, pvc doğramada yüzde 207, sac levhada yüzde 258 olmak üzere; seramik, elektrik malzemeleri gibi kalemlerin birçoğunda yıllık fiyat yükselişlerinden enflasyonun ve endeks artışından fazla zam yaşandı. 

**

2020'den beri dolar kurunun yüzde 23, Euro’nun...