İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası ( İMO ) Bursa Şubesi tarafından Peri Kalıp işbirliği ile inşaat Sektöründe Endüstriyel Kalıp ve iskele Sistemleri' semineri düzenlendi.

İnşaat mühendisleri Bursa'da 3.köprüyü tartışacak!

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, İstanbul Boğazı’nda yapımı devam eden 3. köprüyü ve viyadükleri tartışmak için akademisyen ve uzmanlardan oluşan ekipleri Bursa’da bir araya getirecek.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa şubesinde STA4-CAD eğitimi!

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’nde, betonarme proje analizleri yapacak inşaat mühendisleri için STA4-CAD eğitimleri düzenlendi...

Basri Akyıldız: İnşaat sektöründe denetimler artacak!

İnşaat sektöründe iş kazaları ile birlikte başlayan denetimler bazı tartışmaları beraberinde getirdi. İş kazalarında inşaat sektörünün ilk sırada olduğu, inşaat sektöründe neredeyse her gün ölümlü iş kazası meydana geldiği belirtildi.

Basri Akyıldız: İnşaat sektörünün denetim altında olması gerekiyor!

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, AK Parti Nilüfer Belediye Başkan adayı Dr. Mustafa Esgin'i ağırladı. İMO Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız, "İnşaat sektörünün bir an önce yeniden denetim altına alınması gerekiyor" dedi.

Basri Akyıldız İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı seçildi!

İMO Bursa Şubesi 13. Olağan Genel Kurulu, yapılan seçimlerle tamamlandı. Bursa Akademik Odalar Birliği yerleşkesinde gerçekleştirilen genel kurulda Sabah erken saatlerde başlayan seçimi, Çalışma Grubu adayı Basri Akyıldız kazandı

İMO Bursa Şubesi üyeleri dayanışma gecesinde buluştu!

Gecede konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Basri Akyıldız, İMO Bursa Şubesi 'nin inşaat mühendislerinin haklarının savunulması ve korunması konusunda yegane kurum olduğunu hatırlata

Hastane faciasının sebebi yanlış proje

Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'ndeki facianın neden yaşandığına dair ilk bulgulara ulaşıldı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Çevre Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliğinde Değişiklik!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Çevre Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü 31058 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’ndan deprem çağrısı!

Elazığ’daki deprem gündemde olmaya devam ederken TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası deprem ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği Elektrik Mühendisleri Odası Serbest Müşavir Hizmetleri Yönetmeliği'nde değişiklik!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Elektrik Mühendisleri Odası Serbest Müşavir Mühendislik Hizmetleri Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 30663 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bilgisayar Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliğinde Değişiklik!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bilgisayar Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

İnşaat Mühendisleri Odası'ndan İstanbul Boğazı'nın yetki devrine tepki!

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İstanbul Boğazı ve çevresi ile ilgili yetkinin yerel yönetimlerden alınarak Cumhurbaşkanlığına bağlı kurula devredilme girişimine tepki gösterdi...

İnşaat mühendisleri için kentsel dönüşüm fırsatı!

İnşaat sektörünün Türkiye'nin gelir kaynaklarının yüzde 30’unu oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Karaşahin, “Kentsel dönüşüm, inşaat mühendisleri için önümüzdeki yıllarda daha fazla fırsatlar ortaya çıkaracaktır” diye konuştu.

Cevat Öncü: İnşaat sektörü, konut faizlerinin artmasıyla durdu!

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü: "İnşaat sektörü, konut ve genel faizlerinin yükselmesi nedeniyle tıkanma noktasına geldi. Bu krizin uzun olacağını düşünüyoruz" dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası'ndan Isparta Belediyesi'ne destek!

Isparta Belediyesi'nin her zaman yanında olacaklarını söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Şeref Korkmaz, “İnşaat Mühendisleri Odası olarak her zaman yanınızdayız, elimizden gelen desteğe hazırız'' dedi.

İnşaat mühendislerinden mimar başkana tam destek!

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Şeref Korkmaz ve yönetim kurulu üyeleri Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’a ziyarette bulundu.

İnşaat mühendislerinden '2. Çorlu vakası yaşanmasın' uyarısı!

İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Ergani'deki demiryolundan paylaştığı bir fotoğrafla Çorlu'daki tren kazasını hatırlattı ve önlem alınmasını talep etti.

İnşaat sektörü için yeni dönem başlıyor!

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi tarafından 25 Aralık'ta yürürlüğe girecek olan yeni yapı denetim sistemiyle ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleşecek.

Her yapıda inşaat mühendislerinin emeği var!

KTO Karatay Üniversitesi Yapı Topluluğu'nun İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi'yle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Etrafınızda gördüğünüz ve insan hayatını kolaylaştıracak her yapıda inşaat mühendislerinin emeği var" dedi.

Gaziantepli inşaat mühendislerinden öğrencilere kitap!

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şubesi, sosyal ve kültürel sorumluluk projeleri kapsamında Şehit Polis Mehmet Çelik İlkokulu öğrencilerine kitap hediye etti.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından Peri Kalıp işbirliği ile inşaat Sektöründe Endüstriyel Kalıp ve iskele Sistemleri' semineri düzenlendi. İnşaat Mühendisi Hasan Bakırel ve Ahmet Murat Sevgi tarafından düzenlenen seminerde, kalıp iskeleleri ve dikkat edilmesi gerekenler aktarıldı. Bakırel, betonarme kalıpların düzgün bir yüzey çıkartması için az parçalı, kalıplarının da TSE standartlarına uygun olması gerektiğine dikkat çekti. Kalıpların kullanımının basit olması gerektiğini kaydeden Bakırel, "Kalite, teknik ve ekonomik olarak bir standardı olmalı; özellikle iskele, çelik üretiminde belli bir sertifikaya sahip olması şart" dedi. 

YÜK HESABI... 

Döşeme kalıplarında hesap yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri anlatan Bakırel, "Betonun kendi yükü, hareketli yük, yüksek iskelelerde burulma ve devrilme hesabı, bir de açık alanlar ve rüzgâra tabi alanlar varsa rüzgâr yükü hesabı yapılması gerekiyor. İskele çökmesi...